Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, şehrin en turistik noktalarından biri. 1850’li yıllarda bölgenin ileri gelenlerinden Takattin Bey tarafından inşa ettirilen mekan, çevre il ve ilçelerden gelenlerin hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklamaları için han olarak yaptırılmıştır. Yapıldığı yıllarda burada yer alan çay ocağı ise bölge halkının burada toplanmasında öneme sahip olmuş ve Atlıhan’ın yıllarca sosyal, siyasi ve ekonomik gündemin oluştuğu bir mekan olmasında etkili olmuştur.

Aradan geçen yıllar içinde birçok farklı isimle anılan han, 20 yüzyılın ikinci yarısının ardından önemini kaybetmiş ve metruk bir yapı halini almıştır. 2006 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından, Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapsamında orijinal mimarisi göz önünde bulundurularak yenilenen çarşı, bugün şehrin en önemli turistik yerlerinden biridir.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Odunpazarı, Eskişehir

İki kattan meydana gelen yer günümüzde el sanatları çarşısı olarak hizmet veriyor. Başta Eskişehir’in simgelerinden lületaşı madeni ile yapılan çeşitli aksesuarlar olmak üzere şehre özgü yöresel birçok hediyelik eşyayı burada bulabilirsiniz. Özellikle lületaşı ile ilgili en geniş hediyelik eşya seçenekleri burada yer alıyor. Eğer şansınız varsa lületaşının nasıl ham halinden güzel bir pipoya dönüştürüldüğünü canlı olarak buradaki dükkanlarda görebilirsiniz.

Atlıhan Eskişehir
Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir

Yapının hemen yakınında yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesi ile birlikte Atlıhan  Eskişehir gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz noktalarından.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Paşa Mh. 26030 Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: Bölgeye en yakın tramvay durağının adı “Atatürk Lisesi”‘dir. Bunun dışında Odunpazarı, Eskişehir’deki şehir içi otobüslerin çoğunun duraklarından biridir.
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın