Eskişehir Atlıhan Hediyelik Eşya

Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, şehrin en turistik noktalarından biri. Özellikle hediyelik eşya alışverişi konusunda çok fazla seçeneğin yer aldığı bu turistik ufak çarşıda kendiniz ve sevdikleriniz için Eskişehir temalı birbirinden güzel hediyelikler satın alabilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Eskişehir

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Tarihi

1850’li yıllarda bölgenin ileri gelenlerinden Takattin Bey tarafından inşa ettirilen mekan, çevre il ve ilçelerden gelenlerin hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklamaları için han olarak yaptırılmıştır.

Yapıldığı yıllarda burada yer alan çay ocağı ise bölge halkının burada toplanmasında öneme sahip olmuş ve Atlıhan’ın yıllarca sosyal, siyasi ve ekonomik gündemin oluştuğu bir mekan olmasında etkili olmuştur.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Odunpazarı Eskişehir

Günümüzde Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Aradan geçen yıllar içinde birçok farklı isimle anılan han, 20 yüzyılın ikinci yarısının ardından önemini kaybetmiş ve metruk bir yapı halini almıştır. 2006 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından, Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapsamında orijinal mimarisi göz önünde bulundurularak yenilenen çarşı, bugün şehrin en önemli turistik yerlerinden biridir.

Eskişehir hediyelik eşya alışveriş

İki kattan meydana gelen yer günümüzde el sanatları çarşısı olarak hizmet veriyor. Başta Eskişehir’in simgelerinden lületaşı madeni ile yapılan çeşitli aksesuarlar olmak üzere şehre özgü yöresel birçok hediyelik eşyayı burada bulabilirsiniz.

Özellikle lületaşı ile ilgili en geniş hediyelik eşya seçenekleri burada yer alıyor. Eğer şansınız varsa lületaşının nasıl ham halinden güzel bir pipoya dönüştürüldüğünü canlı olarak buradaki dükkanlarda görebilirsiniz.

eskişehir'den ne alınır atlıhan

Çarşıda satın alabileceğiniz en önemli hediyelik eşyaların başında lületaşından yapılan ürünler geliyor. Lületaşı denilince akıllara ilk olarak pipolar gelse de çarşıda ufak magnetten kitap ayraçlarına kadar bu madenden yapılmış bir çok ürün bulabilirsiniz. Hatta şanslıysanız bazı dükkanlarda şehrin bu yöresel taşının usta ellerde nasıl işlendiğini de seyredebilirsiniz.

Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Dükkanlar arasında gezerken lületaşı dışında da satılan birçok ürün olduğunu göreceksiniz. Yazı başlangıcında da belirttiğim gibi eğer kendiniz ve sevdikleriniz için hatıra bir şeyler almak isterseniz tüm ürünleri toplu olarak bir arada görebileceğiniz güzel bir yer burası.

Eskişehir hediyelik ne alınır

Bu çarşı dışında Tarihi Odunpazarı Evleri arasında gezerken birçok ufak hediyelik eşya satışının yapıldığı dükkan görebilirsiniz. Yine alışveriş için bir diğer seçenek ise Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nın hemen karşısında yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesi.

Külliyenin içerisinde yer alan “El Sanatları Çarşısı‘nda” da bir çok güzel ürün satılıyor. O noktada satılan ürünler biraz daha çok tezhip, ebru sanatı tarzında.

Eskişehir hediyelik

Atlıhan El Sanatları Çarşısı şehrin en tarihi ve popüler noktalarından Odunpazarı Semti‘nde yer alıyor. Bu noktaya ulaşım için tramvay ya da otobüsleri kullanabilirsiniz. “Atatürk Lisesi” adlı tramvay durağından indikten sonra 5-10 dakika yürüyerek bu çarşıya ulaşabilirsiniz.

Odunpazarı semti otobüslerin merkezi konumda. Birçok otobüs hattı buradan geçiyor. Eğer kendi arabanız ile bölgeye gidecekseniz Kurşunlu Külliyesi‘nin hemen ön kısımda yer alan bölgeye aracınızı koyabilirsiniz.

Eskişehir hediyelik eşya

Kurşunlu Camii ve Külliyesi dışında Eskişehir gezilecek yerler listemizde yer alan birçok önemli noktası var. Tarihi Odunpazarı Evleri zaten başlı başlı gezilmesi gereken yerler.

Bunlar dışında Eskişehir Balmumu Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Şelale Park, Alaaddin Cami ve Arasta gibi gezi noktalarını da gezmeyi unutmayın.

Son olarak Eskişehir’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimi Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Eskişehir’de keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim!

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın