Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı'nda alışveriş

Eskişehir’in rengarenk dükkanlar arasında dolaşması en keyifli yeri Atlıhan El Sanatları Çarşısı, hem hediyelik ve hatıralık eşya alışverişinin en zengin seçenekleriyle dolu olması hem de Odunpazarı’nın meşhur tarihi evleri ile uyum içerisindeki mimarisi ile gezginlerin gözlerine bayram ettiriyor.

Ortada bir avlusu bulunan bu iki katlı yapı toplamda 25 hediyelik eşya dükkanı ve atölyesine ev sahipliği yapıyor. Turistik mi derseniz, evet tabii ki. Ancak aynı zamanda doğallığı hiç bozulmamış ve son derece mütevazi bir çarşı.

Toprak, gümüş, ahşap ve cam işçiliğinin en zarif örneklerini, uygun fiyatlarla bulabileceğiniz, hediyelik eşya seçenekleri arasında başınızın döneceği çarşının en önemli özelliği ise; adı Eskişehir ile özdeşleşmiş, “Eskişehir taşı” ve “Beyaz altın” olarak da bilinen lületaşı ve bu malzemeden yapılan her türlü ürünün atölyelerinde binbir emekle işlendiği ve satıldığı yer olması.

Gelin o zaman biraz lületaşı biraz da Atlıhan El Sanatları Çarşısı hakkında konuşalım ve sizi yaklaşan ziyaretinize dolu dolu hazırlayalım…

Lületaşı ve Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan Çarşısı Eskişehir tarihi

Ülkemizde sadece Eskişehir’de çıkarılan ve tarihi bir sır olarak nitelendirilen lületaşı kentin önemli simgelerinden de biri. Haliyle bu şehre seyahat ettiğinizde sevdiklerinize alacağınız hediyelik, kendinize alacağınız hatıralık ürünlerin en başında lületaşından yontulmuş eşyalar geliyor.

Geçmişi üç yüz yıla uzanan ve tebeşire benzeyen bu beyaz altın ilk çıkarıldığında yumuşaktır ve üzerinde çalışması kolaydır. Bir de Eskişehirli ustaların maharetli ellerinde şekillendiklerinde zerafetine hayran olmamak elde değil. Havayla temas ettiğinde sertleşen lületaşı son halini de bu şekilde alır.

Aslında Eskişehir’in hemen her yerinde lületaşından el işçiliği ile üretilmiş çeşitli ürünler bulmak mümkün ama atölyelerinde ustaları çalışırken de seyretme imkanının olduğu Atlıhan El Sanatları Çarşısı bunun ideal adresi.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Tarihi

Atlıhan El Sanatları Çarşısı nerede, nasıl gidilir

İki yüz yaşına yaklaşan Atlıhan El Sanatları Çarşısı hem çok modern, yeni ve temiz hem de hala ilk günkü ruhunu koruyan yerlerden.

1850’li yıllarda kentin zenginlerinden Takattin Bey tarafından o dönemde tüccarların konaklaması amacıyla yaptırılmış. Bugün Hicri Sezen Parkı olan yer o dönemde boş bir meydanmış ve odun tüccarları dağlardan getirdikleri odunları her gün burada satarmış. Ve elbette bu ticaretin öncesinde ve sonrasında gecelemek, atlarını da dinlendirip beslemek için handa kalmaları gerekirmiş.

Avluda o dönemde bir de çeşme bulunurmuş ancak bugün var olan süs çeşmesi orijinal dokuya uygun olarak sonradan yapılmış, orijinal çeşme ise 19.YY sonlarında bilinmeyen bir sebepten kaldırılmış.

Hanın zemin katında daha uygun fiyatlı olan bir yatakhane bulunmakla birlikte, üst katta görece daha yüksek fiyatlı odalar yer alıyormuş.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı bir han olarak faal olduğu dönemde sadece tüccarların konakladığı bir yer değil, kentin yerlilerinin de bir araya geldiği, güncel politik, ekonomik ve sosyal olayları konuştuğu bir buluşma merkeziymiş aynı zamanda. Ki bunun en önemli sebebi de hanın içerisindeki çay ocağıymış.

Tavafçı Hanı, Odunpazarı Hanı gibi farklı isimlerle de anılmakla birlikte Atlıhan yaklaşık 100 yıl boyunca aynı amaçla müşterilerine servis vermeye devam etmiş ve 1950’lerin ortalarında kaderine terk edilmiş.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı tarihi, nerede, alışveriş

Uzun süre bakımsız ve boş kalan yapı, ki bazı kısımlarının yandığı ve yıkıldığı da biliniyor, 2006 yılında Eskişehir Belediyesi’nin Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapsamında orijinaline uygun olarak restore edilmiş.

Bugün ise içerisinde başta lületaşı olmak üzere gümüş, ahşap gibi çeşitli materyallerden el işçiliği ile yapılan magnet, dekoratif tabak, takı, pipo, biblo gibi ürünlerin üretildiği atölyeler ve dükkanlara ev sahipliği yapıyor, kentin tarihi dokusunu bugün de yaşatmaya devam ediyor.

Buraya yapacağınız ziyarette ille de alışveriş yapmak zorunda değilsiniz ama mağazalar arasında gezerken, o zengin el sanatları eserlerini seyrederken kendinizi kaybedeceğiniz kesin. Hatta isterseniz ve izin de alırsanız maharetli bir ustanın lületaşına nasıl şekil verdiğine de bizzat tanıklık edebilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Eskişehir Atlıhan Çarşısı harita konumu
Atlıhan El Sanatları Çarşısı harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Paşa Mahallesi, Pazaroğlu Sokak, No:8, Odunpazarı adresinde yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı ulaşımı son derece kolay diyebilirim.

Eğer konaklamanız zaten Odunpazarı’nda ise işiniz çok kolay, yürüyerek 5-10 dakikada buraya ulaşırsınız. Adalar Bölgesi’nde kalıyorsanız ki alternatifiniz var. İsterseniz 20-30 dakika yürüyerek Atlıhan’a ulaşabilirsiniz, isterseniz de Çarşı Durağı veya Doktorlar Caddesi Durağı’ndan tramvaya binip Atatürk Lisesi Durağı’nda inebilirsiniz.

Odunpazarı Eskişehir’de toplu taşımanın kesişim noktasında yer aldığı için pek çok otobüs hattı da buradan geçiyor.

Eğer kendi arabanız ile bölgeye gidecekseniz Kurşunlu Külliyesi‘nin hemen ön kısımda yer alan bölgeye aracınızı koyabilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Ziyaret Bilgileri

Atlıhan Çarşısı Eskişehir seyahati

Atlıhan El Sanatları Çarşısı ziyareti için giriş ücreti alınmamaktadır. Ayrıca çarşı haftanın 7 günü açıktır.

Bu arada Atlıhan’ı gezdikten sonra başta Kurşunlu Camii ve Külliyesi olmak üzere, Odunpazarı Modern Müze (OMM), Eskişehir Balmumu Müzesi gibi Odunpazarı bölgesinde yer alan önemli yapıları gezmeyi unutmayın.

Bunlar dışında Eskişehir seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu içeriklerde bulabilirsiniz:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın