Brüksel gezilecek yerler atomium

Atomium, Brüksel’de bulunan şehrin sembollerinden olan ikonik yapıdır. 1958 yılında Dünya Fuarı için inşa edilen yapı Andre Waterkey tarafından tasarlanmıştır. Bir demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halinin tasvir edildiği bu şekil tüm dünyadaki en modern eserler arasında bulunmaktadır ve Brüksel gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Mimarisi ile dikkat çeken Atomium, her biri 18 metre çapında olan 9 bölümden oluşmaktadır. Çelik ve alüminyumdan yapılan yapı 2004 yılında bir yenileme çalışması geçirmiştir. Son katına asansör ile ulaşılabilir ve buradan şehir manzarası harikadır. Burada bulunan restoranda yemek yiyip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Yapının diğer üç katı çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler için kullanılmaktadır. Bruparck’ın hemen yanında bulunan ikonik yapı şehirde bu açıdan en çok fotoğraflanan yerlerin başında gelmektedir.

Atomium, Brüksel

Atomium Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Avenue de l’Atomium, 1020 Bruxelles
  • Ulaşım: 6 numaralı metro hattının son istasyonunda inerek buraya gelebilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 10:00 – 18:00 arasında açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 9, indirimli bile 2 Euro’dur.
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın