Atomium, Brüksel

1958 yılındaki World Expo Fuarı için yapılan ve bugün Brüksel’in simge yapılarından biri haline gelen Atomium haliyle şehri ziyaret eden turistler için de popüler bir nokta.

Ben turistik gezilerimde tarihi çok daha eskiye dayanan yapıları görmeyi tercih ediyorum ancak Atomium hem bir kentin simge yapısı olması sebebiyle ziyareti hak ediyor, hem de çocuklu aileler ile bilim ve sanatı iç içe görmeyi sevenler için ideal bir yer.

Bir adet demir kristalinin atomlarının 165 milyar defa büyütülmüş haline sahip olan Atomium içerisinde yer alan kalıcı ve geçici sergiler, seyir terası ve romantizm arayanlar için de restoranı ile yılda 1 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlıyor. Ve eğer siz de yakında bu ziyaretçilerden biri olacaksanız, yazının devamında Atomium ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz her şey mevcut.

Atomium Hakkında Bilgiler

Atomium hakkında bilgiler

Her biri 18 metre çapında 9 küreden ve bu küreler arasında bağlantı sağlayan 3 metre çapındaki koridorlardan oluşan Atomium toplamda 102 metre yüksekliğinde dev bir yapı. Bu kürelerin ise her biri iki kattan oluşuyor.

Sadece 6 kürenin ziyarete açık olduğu Atomium’da en tepedeki küreye çıkış, yapıldığı dönemde dünyanın en hızlısı olan asansörle sağlanırken, diğer küreler arasındaki ulaşım 3 metre çapındaki koridorda yer alan merdivenlerle gerçekleştiriliyor ki bu koridorlarda yürümek de aslında ilginç bir deneyim.

Atomium’da en üstteki kürenin altında yer alan 3 kürenin ziyarete açık olmamasının sebebi ise  güvenlik. Çünkü bu üç küre yapının dengesini sağlıyor.

En tepedeki kürenin üst katında yer alan restoranda keyifli bir yemek eşliğinde veya yine aynı kürede, restoranın alt katındaki seyir terasında romantik bir Brüksel manzarası izlemek ise burada yapılabilecek onlarca ilginç aktiviteden biri.

Gerçi yazının devamında Atomium’da neler yapılabileceğinden bahsedeceğim ama öncesinde çok kısaca yapılışı ve tarihçesine de bir bakalım.

Atomium Tarihi

Atomium’un yapılış tarihi 1958 olsa da aslında hikayesi daha eskiye dayanır.

19. YY ortalarından beri düzenlenen World Expo fuarı başlangıçta bilim ve teknoloji ağırlıklı bir organizasyonmuş aslında. Ki sonradan düzenleyen ülkelerin propaganda aracı haline gelmiş biraz. İşte Atomium da 1958 yılında Brüksel’de düzenlenen World Expo Fuarı için yapılmış bir eser.

Belçikalı Mimarlar André ve Jan Polak tarafından, fuarın da amacına uygun olarak, atom şeklinde tasarlanan yapı o dönemde büyük sükse yaratmış. Zaten bu sebeple fuardan sonra yıkmayı planlamalarına rağmen yıkmamışlar.

Gerçi bu yapıyı yıkmamışlar ama uzun süre boyunca pek iyi de korumamışlar. Ziyaretçi sayısının azalması gibi sebeplerle 2000’li yılların başında restorasyon geçiren Atomium kürelerinin alüminyum kaplamaları paslanmaz çelikle değiştirilmiş, küreler LED ışıklarıyla süslenmiş ve yapı 2006 yılında eskisinden daha etkileyici bir şekilde ziyarete açılmış.

O günden beri de bilim, sanat meraklısı turistleri ağırlamaya devam ediyor.

Atomium Küreleri

Brüksel Atomium küreleri

Aslında yazının başından beri Atomium içerisinde neler olduğuna dair ufak ipuçları veriyorum. Ancak bu bölümde teker teker hepsinden bahsedelim isterseniz.

En Alttaki Küre (Birinci); iki katında da kalıcı sergilerle ziyaretçileri ağırlıyor. Bu küredeki kalıcı sergi daha çok 1950’li yıllarda bilim, 1958’deki World Expo Fuarı ve yapının yapılışına dair görseller, dokümanlar ve aktiviteler içeriyor.

İkinci ve Üçüncü(Merkez) Küreler ise; geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. Burada yer alan sergiler yılda bir kez değiştiriliyor ve sanatla, bilimle veya teknolojiyle ilgili olabiliyor.

Altıncı Küre; çocuklar için ayrılmış. Ancak bireysel giriş yapılmıyor. Bu küre çocukları ilgilendiren organizasyonlarda kiralanıyor ve o organizasyona özel giriş yapılıyor.

Tepedeki Küre (Beşinci); alt katında seyir terası, üst katında da nefis manzaralı bir restorana sahip.

Etkinlik Küresi; çocuklar için ayrılmış olan küre ile aynı seviyede olan etkinlik küresinde de çeşitli etkinlikler düzenleniyor ve bu etkinliklere özel ziyaretçiler alınıyor.

Atomium’u ziyaret ettiğinizde turunuza zemin kattan en tepedeki seyir terasına çıkan asansöre binerek başlamalısınız. Buradan sonra da diğer küreleri tek tek gezebilirsiniz.

Atomium ziyareti sizin için yeterli değilse, şöyle birkaç saatte güzel bir Avrupa turu da yapmak isterseniz, hemen yanında Avrupa’daki şehirlerin en etkileyici yapılarının birer kopyası bulunan Mini Avrupa’yı da gezebilirsiniz.

Atomium Nerede ve Nasıl Gidilir?

Atomium harita konumu
Atomium’un harita konumunu Google Maps ile açmak için tıklayın.

Placedel’ Atomium / Atomiumplein 1B-1020 Brüksel adresinde yer alan Atomium’a toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ki bunun için de metro en hızlı ve konforlu seçenek.

Direkt olarak 6 no’lu metro hattına (veya bu hatta bağlanan başka bir hatta binip 6 no’lu hatta aktarma yaparak) Heizel İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Atomium Güncel Giriş Ücretleri

Giriş ücretleri yetişkinler için 16 Euro, 65 yaş üstü ve 17 yaşına kadar olan geçler için 8,50 Euro.

Atomium turunu hemen yanındaki Mini Avrupa ile de birleştirmek isterseniz bilet ücretleri yetişkinler için 29 Euro, 65 yaş üstü için 27,30 Euro, 13 – 17 yaş arası çocuklar için de 22,50 Euro şeklinde.

Atomium Ziyaret Gün ve Saatleri

Ziyaret saatleri haftanın her günü 10:00 – 18:00 arasındadır.

Brüksel gezisi boyuna ihtiyacınız olabilecek en önemli bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın