Auckland gezilecek yerler listesi

Yaşam kalitesinin yüksek olduğu Auckland, Avrupa ve Polinezya kültürünün başarıyla sentezlendiği bir şehir. Özellikle Auckland gezilecek yerler listesinde sizlere önerdiğim mekânları gezerken, Maori kültürünün halen daha etkili olduğu kolayca fark edebilirsiniz.

Volkanların şekillendirdiği doğası ile macera tutkunlarının, sakin kent yapısıyla kafa dinlemek isteyenlerin ilgisini çeken kent ayrıca yatçılık alanında bölgesinin en gelişmişi konumunda.

Auckland Gezilecek Yerler Listesi

Mevsimsel ve iklimsel farklılıklardan dolayı Auckland’a gitmeden önce yanınıza alacağınız kıyafetler konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Listedeki çoğu mekân, hava şartları kötü değilse yıl boyunca ziyarete açık tutuluyor. Merkeze yakın konumdaki bu mekânlara ulaşım kentin gelişmiş toplu taşıma sistemi sayesinde oldukça kolay.

1. Gökyüzü Kulesi (Sky Tower)

Auckland Sky Tower

328 metrelik yüksekliği ile Yeni Zelanda’nın en yüksek binası unvanına sahip Gökyüzü Kulesi, her zevke uygun eğlence olanakları sayesinde Auckland gezilecek yerler listesinin ilk sırasında olmayı hak ediyor.

Konuklarına 360°’lik kent manzarası sunan ikonik yapının bünyesinde kumarhane, restoran, tiyatro, spor merkezi, otel başta olmak üzere çok sayıda bölüm bulunuyor.

Hava durumu elverdiği sürece açık tutulan kuledeki standart aktivitelerden sıkılırsanız 1,2 metre genişliğindeki platformdan gökyüzü atlayışı veya yürüyüşü yapabilirsiniz.

2. Kelly Tarlton’s Sea Life Aquarium

Auckland Kelly Tarltons Sea Life Aquarium

Yeni Zelandalı ünlü kâşif ve dalgıç Kelly Tarlton tarafından 1985 yılında kurulan tesis, konuklarına Güney Yarımküre’deki okyanus yaşamı hakkında detaylı bilgi edinme fırsatı veriyor.

80 farklı türü görebileceğiniz Kelly Tarlton Sualtı Dünyası’nın her yaştan bireyin ilgisini çekebilecek, farklı temalara sahip 8 bölümü bulunuyor.

Dünyanın en büyük Alt-Antarktika penguen kolonisini barındıran tesiste köpekbalıkları ile dolu havuza kafeslerle dalabilir, arka planda neler yapıldığını öğrenmek için turlara katılabilirsiniz.

3. Stardome Gözlemevi (Stardome Observatory)

Stardome Observatory Auckland

Keşif, araştırma ve eğitim aktivitelerinin gerçekleştirildiği Stardome Gözlemevi, ilk olarak 1948 yılında Auckland Astronomi Topluluğu tarafından kurulmuş.

Sizlere listenin ilerleyen bölümlerinde detaylarını vereceğim One Tree Hill’de 1960’dan beri faaliyet gösteren gözlemevinde hava şartları uygunsa teleskoplar aracılığıyla yıldızları ve gezegenleri gözlemleme olanağını yakalayabilirsiniz.

Sevdikleriniz veya kendiniz için yıldız evlat edinebileceğiniz tesise, haziran ayında giderseniz Maori Yeni Yıl kutlamalarının yapıldığı festivale katılabilirsiniz.

4. Auckland Sanat Galerisi (Auckland Art Gallery)

Auckland gezilecek yerler Art Gallery

Kapılarını ziyarete 1988 yılında açan Auckland Sanat Galerisi, ilk koleksiyonuna Sir George Grey’in bağışı sayesinde kavuşmuş. O dönemde Auckland Halk Kütüphanesi ile aynı binayı paylaşan kültürel tesis günümüzde sahip olduğu 16.000’den fazla eserden dolayı ülkenin en önemli sanat galerisi olarak anılıyor.

Koleksiyonu tarihi eserlerden, modern ve çağdaş sanat çalışmalarından oluşan galeride Kuzey Hindistan’daki bir Hindu Tapınağı’nın duvarlarında getirilmiş kumtaşı figürleri inceleyebilir, Maori Halkı ile Avrupalı kâşiflerin 17. yüzyıldaki ilk karşılaşmaları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

5. Auckland Hayvanat Bahçesi (Auckland Zoo)

Auckland hayvanat bahçesi

Yıl içerisinde ailelere yönelik çok sayıda etkinliğin düzenlendiği Auckland Hayvanat Bahçesi, 138 farklı türden 875’den fazla hayvana ev sahipliği yapıyor.

Yeni Zelanda’ya ve tropikal bölgelere özgü memelileri, kuşları, balıkları ve amfibi canlıları gözlemlemek için Auckland gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz tesisteki tüm canlılar doğal yaşam alanlarına yakın koşullarda bakılıyor.

Hayvanat bahçesinde geçireceğiniz süreyi 3 farklı tema alanını gezerek veya safari turlarına, fotoğrafçılık kurslarına katılarak daha da keyifli hale getirebilirsiniz.

6. Auckland Savaş Müzesi (Auckland War Memorial Museum)

Yeni Zelanda’nın yerli halkı Maoriler’in kültürüne dair eşsiz bilgiler edinebileceğiniz Auckland Savaş Müzesi, Domain Park içerisindeki Greko-Romen stilli bir binada faaliyet gösteriyor.

1929 yılında halka kapılarını açan müzede savaş temalı sergiler, ağırlıklı olarak 2. Dünya Savaşı’ndaki olayları konu alıyor. Kalıcı olarak gösterimde olan yerel kültür ve savaş anısı koleksiyonlarının dışında müzede ayrıca Pasifik insanları, doğal tarih gibi çeşitli konularda fotoğraf sergilerini de gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.

7. Eden Park

Auckland gezilecek yerler Eden Park

Auckland’ın kalbinde yer alan Eden Park, sahip olduğu 60.000 kişilik oturma kapasitesi ile Yeni Zelanda’nın en büyük stadyumu unvanını taşıyor.

20. yüzyılın başından beri her yıl yerel ve uluslar arası çok sayıda spor karşılaşmasının gerçekleştirildiği tesis 2011 Ragbi Dünya Kupası Finali, 2015 Kriket Dünya Kupası gibi önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmış.

Teknolojik açıdan da oldukça yüksek standartlara sahip stadyumun dış cephesi, kendisini temizleyebilen ve çevresinin farklı renklerde aydınlatılmasına olanak veren polimer malzeme ile kaplanmış.

8. Waiheke Adası (Waiheke Island)

Auckland gezilecek yerler Island Auckland

Auckland’ın merkezinden kalkan feribotlara binerek 35 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz Waiheke Adası üzüm bağları, zeytinlikleri ve birbirinden güzel plajlarıyla adeta cenneti andırıyor.

Gastronomi meraklılarının, macera tutkunlarının yoğun ilgi gösterdikleri adanın bir diğer özelliği ise yerel sanatçıların eserlerini sergiledikleri galerileri ve el yapımı ürünlerin satıldığı butikleri barındırıyor olması.

Ana karadaki turizm şirketleri aracılığıyla şarap tadım turlarına katılabileceğiniz adada dağ bisikleti, sörf, yelkencilik, okçuluk gibi aktivitelerle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

9. Rangitoto Adası

Auckland'da görülecek yerler Rangitoto Island

Auckland sınırları içerisindeki 48 volkanın en genci olan Rangitoto Adası, 600 yıl önce meydana gelen bir patlama sonucunda oluşmuş.

Mükemmele yakın simetriye sahip konisi ile ilgi çekici bir görünüme sahip olan volkanik adaya, tıpkı Waiheke gibi kısa bir feribot yolculuğunun ardından ulaşabilirsiniz.

Maceraya atılmak isteyenlerin siyah lavların oluşturduğu mağaralarını keşfe çıkabileceği kara parçasının batısındaki Waitakere veya doğusundaki Hunua yamaçlarına gittiğinizde, Hauraki Körfezi’nin nefes kesici manzarasını izleyebilirsiniz.

10. One Tree Hill Domain

Auckland One Tree Hill

Komşusu Cornwall Park ile birlikte, kent merkezine 8,2 kilometre uzaklıktaki One Tree Hill Domain’i bölgenin kırsal yapısı hakkında bilgi sahibi olmak için Auckland gezilecek yerler listenizde bulundurabilirsiniz.

Zirvesinden muhteşem kent manzarasını izleyebileceğiniz tepe, aynı zamanda Auckland’ın en geniş ve el değmemiş volkan konisi.

Otlaklarına geniş koyun ve inek sürülerinin yayıldığı, 183 metre yüksekliğindeki volkanın 3 krateri bulunuyor. Halen daha aktif olan bu kraterlerden çıkan lavların akış yönü, Manukau kıyı şeridi.

11. Yeni Zelanda Denizcilik Müzesi (New Zelland Maritime Museum)

Auckland'da görülecek yerler ew Zelland Maritime Museum

Bünyesindeki Ted Ashby, Nautilus, Breeze, SS Puke isimli birbirinden güzel 4 gemi ile denize açılabileceğiniz Yeni Zelanda Denizcilik Müzesi, Auckland Liman Yönetimi ve United Steamship Company üyelerinden oluşan bir grup tarafından 1980 yılında kurulmuş.

Maoriler’in denizle ilişkilerinin ve Avrupalı kâşiflerin ülkeye gelirken yaşadıklarının anlatıldığı müzede gemicilik temalı sanat eserlerini de inceleyebilirsiniz.

12. Ulaşım ve Teknoloji Parkı (Museum of Transport and Technology)

Auckland'da gezilecek yerler Museum of Transport and Technology

1964 yılında açılmış olan Ulaşım ve Teknoloji Parkı, interaktif sergiler aracılığıyla konuklarına geçmişten günümüze Yeni Zelanda’nın gelişimini anlatmayı amaçlıyor.

Türünün ülkedeki en büyüğü olan kültürel tesisin teşhir salonunda Güney Yarımküre’nin en geniş koleksiyonu sergileniyor. Müzenin 40 dönümlük arazisine yayılmış 2 binasında çeşitli endüstriyel sergilerin dışında ayrıca halen daha çalışır durumdaki tarihi tramvayı görebilirsiniz.

13. Auckland Domain Park

Auckland gezilecek yerler Domain Parkı

Şehirdeki en eski park olan Auckland Domain’e kent merkezinden toplu ulaşım araçlarıyla 5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Listenin ilk sıralarında sizlere anlattığım savaş müzesine ev sahipliği yapan yeşil alan, 1860’lı yıllarda eski bir topluluk bahçesinin yerine egzotik bitki ve hayvan türlerinin yetiştirilmesi için kurulmuş.

Zamanla 75 hektarlık bir alana yayılan park günümüzde spor sahaları, yürüyüş yolları ve bahçeleriyle kentin en önemli cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Wintergardens ve 8 sanatçı tarafından yaratılmış heykeller, parkın en çok ilgi çeken kısımlarını oluşturuyor.

14. Waitemata Limanı (Waitemata Harbour)

Auckland Waitemata Harbour

Deniz trafiğinin merkezinde olduğu için kentin adıyla da anılan Waitemata Limanı kafeleri, restoranları ve alışveriş olanakları ile oldukça hareketli bir yapıya sahip.

Kentin ticari bölgesi ile nüfusun yoğun olduğu kuzey kıyı şeridini birbirinden ayıran limanda alışveriş yapmanın veya yemek yemenin dışında tur teknelerine binerek Auckland ve çevresinin güzelliklerini denizden de keşfedebilirsiniz.

15. Auckland Botanik Bahçeleri (Auckland Botanic Garden)

Auckland Botanic Garden

Auckland gezilecek yerler listesinde sizlere önerebileceğim son yer, bir bölümü orman örtüsüyle kaplı 64 hektarlık alanında 10.000’den fazla bitki türünü inceleyebileceğiniz botanik bahçeleri.

Kent merkezine 23 kilometre uzaklıktaki Auckland Botanik Bahçeleri, kuruldukları 1982 yılından itibaren etkinlikleriyle yerli ve yabancı gezginlerin uğrak noktası olmuşlar.

Tematik alanlarında dünyanın çeşitli bölgelerinden getirilen bitkilerin yetiştirildiği, havuzlarında balıkların yüzdüğü tesisteki bahçecilik atölyelerine rezervasyon yaptırarak katılabilirsiniz.

Auckland’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eğer Auckland seyahatinizi kendiniz planlayacaksanız konaklama için dilerseniz şu otellere göz atabilirsiniz;

3 yıldızlı Econo Lodge City CentralBavaria Bed & Breakfast Hotel ve ibis Auckland Ellerslie, 4 yıldızlı Crowne Plaza AucklandGrand Millennium Auckland ve 5 yıldızlı Rydges Auckland.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın