Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı, MÖ. 25 yılından sonra inşa edilmiş, çeşitli tadilat ve düzenlemelerde günümüze kadar ulamış, Ankara gezilecek yerler listesindeki en önemli tarihi yapılardan biridir. Tapınağı ilk inşa eden Frigya halkın onu inandıkları tanrı olan Men için yapmışlardı. Ancak Men için dikilen tapınak zamanla yıkılmış ve günümüze kadar ulaşmamıştır. Bugüne kadar gelebilen tapınak kalıntıları ise aslında Roma İmparatoru Augustus adına yapılmış olan, ona bağlılık için dikilen bir nişanedir. Augustus Tapınağı için yapılma emrini veren ise Son Galat Hükümdarının oğlu olmuştur.

Augustus Tapınağı daha sonra Bizans Devleti’nin eline geçmiştir. Bizanslıların eline geçen tapınak üzerinde çeşitli eklemeler ve değişiklikler meydana gelmiştir. Yapıya pencereler açarak kilise haline getiren Bizanslılar burayı kendi ibadethaneleri olarak kullanmışlardır. Bizanslılardan sonraki tarihte yapıyla ilgili ilk bilgi 1555 yılına dayanmaktadır. Tapınak daha sonra Hollandalı Busbecque tarafından keşfedilmiştir. Bundan yüzyıllar sonra, 1930 yılında yapılan arkeolojik kazılarla yapı gün yüzüne çıkmıştır.

Tapınağın etrafını sütunlar ile çevrilidir. Bu sütunlar tapınağın etrafını çevrelemiş durumdadır.Mimarinin kapısı sağlam kalmıştır. Bu kapının kenarlarında işlemeler mevcuttur. Ancak duvarlarının sadece bir kısmı ayakta durmaktadır. Augustus Tapınağı araştırıldığında çevresinde bir yazıt bulunmuştur. Daha sonra bu yazıtın Roma İmparatoru Augustus’un vasiyetnamesinin bir nüshası olduğu anlaşılmıştır. Bu yazıtı aslı Roma Tapınağı’nda bulunmakta olup imparatorun başardığı işleri konu edinmiştir.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın