Ankara Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı, 4.000 yıllık geçmişe sahip Ankara’nın Roma İmparatorluğu egemenliğinde geçirdiği döneme ilişkin değerli bilgiler barındırıyor. Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand’ın emriyle 1555 yılında Anadolu’ya gelen Hollandalı Busbecque tarafından keşfedilen tapınak, 1930’da Dr. Hamit Zübeyr Koşay başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda yeniden gün ışığına çıkartılmış.

Augustus Tapınağı Hakkında Bilgi

Tarihi yapının bulunduğu tepede Frig döneminde bereket tanrıçası Kibele ve ay tanrısı Men’e adanmış bir tapınak bulunuyormuş. Bu yapının yerini alan ve bazı bölümleri günümüze kadar ulaşmayı başarabilen yeni tapınak ise Roma İmparatorluğu’nun M.Ö. 1. yüzyılın sonlarına doğru Galatya’ya egemen olmasının ardından Ankara’nın eyaletin başkenti yapılması üzerine inşa edilmiş.

M.Ö. 25. ila 20. yüzyıllar arasında inşa edildiği düşünülen görkemli yapı aracılığıyla son Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes, İmparator Augustus’a bağlılığını göstermeyi amaçlamış.

Yapının tamamlanıp, Romalılar’ın kente imparatorluk kültürünü taşımaya karar vermesi sonucunda yeni yerleşim alanları tapınağı merkezine alacak şekilde tasarlanmış.

36×54,82 metre boyutlarındaki tapınak, 2 metre yüksekliğe sahip bir platform üzerine oturtulmuş. Tapınağın iç kısmına merdiven vasıtasıyla ulaşılabilen yüksek kapıdan giriş yapılabiliyormuş.

İç kısmı 3 bölümden oluşan tapınak, arka tarafındaki duvarların arasındaki 2, giriş kısmında ise 4 Korinth stili sütunla desteklenmiş. M.S. 2. yüzyılda mermer kullanılarak inşa edilen yapının kısa kenarına 8, uzun kenarına ise 15 İon stili sütun eklenmiş. Bu sayede yapı, peripteral ve pseudodipteros bir plana kavuşmuş.

Hatta Efes, Sardes, Menderes Magnesiası ve Pessinus’daki örnekler gibi batıya dönük tasarlanan yapının bu özelliği nedeniyle İmparator Hadrian döneminde inşa edilen Aezanoi Zeus Tapınağı’nın öncüsü olduğu düşünülüyor.

Ankara Augustus Tapınağı hakkında bilgi ve fotoğraflar

Sonraki dönemlerde Hıristiyanlar tarafından kiliseye çevrilen tapınağın güney duvarına 3 pencere açılmış. Naos’un arka kısmına ise tonozlu bir yer altı bölümü inşa edilmiş. Bu bölüm zaman içerisinde mezar odası olarak kullanılmaya başlanmış.

Mimari özelliklerini bir yana bırakacak olursak, “Monumentum Ankyranum” ya da dilimizdeki adıyla “Ankara Anıtı“, yapıyı dünya çapında ün sahibi yapan asıl unsur.

İmparator Augustus’un ölmeden önce Vesta Rahipleri’ne teslim ettiği dört belgenin kopyası niteliğindeki yazıtlardan oluşan anıtta imparatorun vasiyetnamesi, cenaze töreni hakkında emirleri, imparatorluğun maddi ve askeri durumu ile yaşamı boyunca yaptığı işler anlatılıyormuş.

Bu yazıtlardan günümüze sadece orijinal adı “index rerum gestarum” olan dördüncüsü ulaşabilmiş. Latince ve Yunanca olarak ayrı ayrı düzenlenmiş bu yazıt, camiye yakın kısımdaki duvarın tamamını kaplıyor.

15. yüzyılda Osmanlı’nın Ankara’yı topraklarına katması sonucunda yapının bulunduğu alanın bir köşesine Hacı Bayram Camii inşa edilmiş. Sonraki dönemlerde ise arazinin bir kısmına yerel halk tarafından evler yapılmış.

Günümüzde evlerin olduğu kısma denk gelen dış duvarların bütünlüğü tamamıyla bozulmuş durumda. Caminin olduğu kısımdaki duvarsa kısmen zarar görmesine karşın halen daha varlığını koruyor.

Augustus Tapınağı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Augustus Tapınağı nasıl gidilir

Augustus Tapınağı, Ankara’nın merkez ilçelerinden Altındağ’a bağlı Ulus Semti’nde yer alıyor. Hacı Bayram Mahallesi’ndeki tarihi yapıya özel araç ve toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Eğer tercihinizi toplu taşımadan yana kullanırsanız, metro ya da minibüs seferlerinden yararlanarak Ulus’a geldikten sonra Hacı Bayram Veli Camisi’nin arkasında bulunan tapınağa 10 dakikalık bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz.

Augustus Tapınağı Ziyaret Gün ve Saatleri

Ankara’da ücretsiz giriş yapabileceğiniz tarihi alanlardan birisi olan Augustus Tapınağı, 15 Nisan-2 Ekim arasındaki yaz sezonunda 09.00’dan 19.00’a kadar ziyaret edilebiliyor.

3 Ekim’de başlayıp, 14 Nisan’da son bulan kış sezonunda ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne bağlı ören yeri 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık tutuluyor. Açılış saatleri ile ilgili tek istisna, dini bayramların ilk gününde uygulanıyor. Bu tarihlerde tapınağa 13.00’dan itibaren ziyaretçi kabul ediliyor.

Augustus Tapınağı haricinde başkent tatili sırasında ziyaret edebileceğiniz mekânlar hakkında fikir sahibi olmak için “Ankara Gezilecek Yerler“, bu mekânlara yakın konaklama önerileri içinse “Ankara’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Yazının girişinde bahsedilen Ferdinand’ın, taşıdığı “Avusturya Arşidükü” ünvanını ilköğretim çağlarında Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcıyla ilgili derslerde bir kalıp olarak öğrendiğimiz kişiyle aynı kişi olmadığını düşünüp “Bu Avusturya-Habsburg’ların başındaki elemana hep mi arşüdük demişler yani!” diye bir bakındım hızlıca. Augustus tapınağı hakkında bir şeyler öğrenmeye çalışırken başka bilgiler de edinmiş oldum, teşekkürler.

    https://www.wikiwand.com/tr/I._Ferdinand_(Kutsal_Roma_imparatoru)

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın