Antwerp

Fransızlar’ın “Anvers”, Flamanlar’ın “Antwerpen” olarak adlandırdıkları Antwerp Brüksel’in 37 kilometre kuzeyinde bulunan çok önemli bir ticaret kenti. Belçika’nın birinci, Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise üçüncü büyük limanına sahip olan Antwerp kuvvetli bir endüstri şehri olmasının yanı sıra,  dünyanın sayılı elmas işleme merkezlerinden de biri.

Tarihte Avrupa’nın ilk borsasını kurmasıyla ve “Flaman resminin babası” olarak anılan Peter Paul Rubens ile Van Dyck gibi ünlü ressamları yetiştirmesiyle ünlü olan Antwerp şehri yüzlerce sanat eseri ve tarihi eser barındırıyor.

Özellikle Nôtre Dame Katedrali (Paris’tekiyle karıştırılmasın) ülkedeki en büyük ve güzel Gotik yapı olarak kabul ediliyor. 1250 yılından beri şehrin simgelerinden olan Antwerp Kalesi günümüzde Milli Denizcilik Müzesi olarak hizmet vermekte.

Şehirde bulunan De Dierentuin dünyanın en şık ve modern hayvanat bahçelerinden biri olarak kabul edilirken, Diamandcentrum da çok önemli bir elmas merkezidir. Çok sayıda  İtalyan, Fransız ve Çin lokantası bulunan şehir misafirlerine et , balık ve deniz ürünleri açısından leziz seçenekler sunuyor.

antwerp gezilecek yerler

Antwerp Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)

Bir liman kenti olan Antwerp, mimari açıdan etkileyici tarihi binaları ve dinamik yapısıyla Belçika’nın diğer kentlerinden ayrılıyor. Kentin bu yapıya sahip olmasında 15. yüzyılın ortasından itibaren finans alanında yaptığı atılımlarla Avrupa’nın mali anlamda merkezi haline gelmesinin büyük rolü var. Günümüzde elmas ticaretine yön veren kentin en gözde mekânlarını, sizler için derlediğim Antwerp gezilecek yerler listesinde bulabilirsiniz.