Beyaz Rusya

Tarihte, 19. YY’a kadar mevcut olmayan Beyaz Rusya (ya da Belarus), zamanın Rus Çarlığı tarafından batıyla Rus İmparatorluğu arasında tampon görevi görmesi için kurulmuş bir devlet olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizin dörtte biri kadar yüzölçümüne sahip olan 10 milyon nüfuslu ülke batıda Polonya, kuzeybatıda Letonya, doğuda Rusya ve güneyde Ukrayna’yla çevrelenmiş, denize kıyısı olmayan bir Doğu Avrupa ülkesi.

Kumarhaneleri, barları, renkli gece hayatı ve dünyanın en güzel 20 kütüphanesinden biri olarak kabul edilen Milli Kütüphane’siyle başkent Minsk’in en çok yabancı turist çeken şehir olduğu Beyaz Rusya’da, tarihi dokusunu koruyan sokak ve binalarıyla Polonya sınırında bulunan Brest, Yıldız Sarayı ve Maslenikov Sanat Müzesi’yle Mogilev, göller bölgesindeki kültür ve sanat şehri Vitebsk, tarihi Cizvit-Katolik ve Kalozha Kiliseleri’yle Grodno ile Sozh Nehri üzerindeki günlük turlarda ev yapımı votka tüketiminin gelenekselleştiği Gomel görmeye değer diğer kentler olarak öne çıkıyor.

Çok soğuk kış şartlarından hoşlanmayan misafirlerin mutlaka yaz aylarında ziyaret etmelerini tavsiye edebileceğimiz Beyaz Rusya, resmi pasaportlu TC vatandaşlarına 90 güne kadar serbest giriş-çıkış imkanı sağlarken normal pasaportlu biz diğerlerine de havaalanında alınabilen vize gibi bir kolaylık sağlıyor.

Scroll to Top