Minsk

Resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti’nin –ülkemizde bilinen adıyla Beyaz Rusya’nın- başkenti olan Minsk, 2 milyona varan nüfusuyla ülkenin en büyük şehri.

2. Dünya Savaşı’nda neredeyse tamamı tahrip olan kent, kentsel, modern düzene çok dikkat edilerek yeniden inşa edilmiş. Büyük parkları ve ağaçlandırılmış geniş caddeleriyle yemyeşil bir kent olan Minsk, metro, otobüs, troleybüs, tramvay sistemleriyle ulaşım sorununu ucuz ve kolay bir şekilde çözmüş durumda.

Suç oranı son derece düşük olan şehrin iklimi yılın on ayı kapalı ve soğuk. Barları, restaurantları, kumarhaneleri ve gece kulüpleriyle cıvıl cıvıl gece hayatını haftanın her günü bulabileceğiniz Minsk’in, yerel ya da uluslararası en çok ziyaret edilen yeri, dünyanın en güzel 20 kütüphanesinden biri olarak kabul edilen, 14 milyondan fazla kitaba ev sahipliği yapan, 25 katlı Belarus Milli Kütüphanesi.

Yerel mutfağını köfte, domuz eti, çorba ve patates üzerine kuran Minsk, ünlü mantar çorbası “krupenya”, kremalı ballı Rus pastası “medovik”, çavdar ekmeğinin mayalanmasıyla yapılan alkolsüz içki “kvas” gibi seçenekleriyle de beğeni topluyor.

Scroll to Top