Finlandiya

Kuzey Avrupa’da, İskandinav Yarımadası’nda bulunan Finlandiya, kuzeyde Norveç, batıda İsveç, doğuda Rusya ve güneyde Baltık Denizi’yle çevrili bir doğa harikası.

Ülkemizin neredeyse yarı boyutunda olmasına rağmen sadece 5.5 milyonluk nüfusa sahip ülkenin 3’te 2’si ormanlarla kaplı ve sahip olduğu yaklaşık 60bin göl sebebiyle de “Göller Ülkesi” olarak adlandırılıyor.

1155-1809 yılları arasında İsveç Krallığı, 1809-1917 arasında ise Rus Çarlığı işgalindeki Finlandiya, 2.Dünya Savaşı sonrası eğitime ve teknolojiye yaptığı büyük yatırımların sonucunda günümüzde dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında gösteriliyor. 1906 yılında çıkarılan kanunla dünyada kadınlara ilk oy verme hakkını sunan Finlandiya, yaşanabilir ülkeler sıralamalarında da hep en üstlerde kendine yer buluyor.

Helsinki Senato Meydanı ve ister yürüyerek isterseniz de bisikletle gezmeye çok uygun geniş caddeleriyle dikkat çeken, tüm kışı karla kaplı geçiren masalsı başkent Helsinki, Finlandiya’nın en çok ziyaret edilen şehri olmaya devam etse de yine bir sahil şehri olan Turku da tarihi Turku Kalesi, Turku Katedrali ve Moomin World Tema Parkı’yla gezilmesi gereken diğer şehirlerinden ilk akla geleni.