Malaga

İspanya’nın Endülüs Özerk Bölgesi’nde bulunan Malaga, Akdeniz’in kıyısında bir liman şehri. İber Yarımadası’nın güney-güneydoğusunda bulunan şehir bölgenin endüstri ve turizm merkezi.

M.Ö 12. YY’da Fenikeliler tarafından kurulan Malaga, Kartacalılar, Romalılar ile Vizigotlar’dan sonra 15. YY’ın sonuna kadar süren 776 yıllık Endülüs Emevileri hakimiyetinde kalmış ve görkemli geçmişinden önemli miktarda tarihi eseri günümüze taşımayı başarmış bir şehir.

Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğum yeri olan kentte ressamın adını taşıyan bir müze ve bir de müze-ev bulunmakta. Kafe, restoran ve mağazalarıyla Calle Marques de Larios bölgesinin hoşunuza gideceğini düşündüğümüz Malaga’da, Plaza de Torros ise boğa güreşine ilgi duyanlar için değişik bir alternatif olabilir.

Tivoli World gibi büyük bir eğlence parkı da bulunan Malaga, mavi bayraklı doğal plajlarıyla da yılın büyük bir bölümünü güneşli geçiren coğrafyasında deniz tutkunlarını mutlu etmeyi başarmakta.

Tortilla, paella, risotto ve tapas gibi İspanya’nın dünyaya sunduğu yerel lezzetlerden bolca bulabileceğiniz kent, liman şehri olma özelliğini de taze balık ve deniz ürünleriyle kanıtlıyor.

Scroll to Top