Kıbrıs

Doğu Akdeniz’de Antalya’nın 70 kilometre açığında bulunan Kıbrıs 9.251km²’lik yüzölçümüyle Akdeniz’in en büyük üçüncü adasıdır. İlk insan yerleşiminin M.Ö 10.000’li yıllarda gerçekleştiği adada bilinen sırasıyla Hititliler, Mısırlılar, Antik Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar, Temple Şövalyeleri, Venedikliler, Osmanlılar ve Büyük Britanya İmparatorluğu hüküm sürmüş.

1960 senesinde kendi istekleriyle Britanya’dan ayrılan Kıbrıslılar, İngiltere, Türkiye ve Yunanistan garantörlüğünde bağımsız bir cumhuriyet kurmayı başardılar. 1963’de Kıbrıslı Rumlar’ın Kıbrıslı Türkler’le anlaşmadan yeni bir anayasa yapmaya çalışmaları üzerine çıkan olayların büyümesi sonucunda 103 köyün tamamen boşaltılması ve ada nüfusunun 3’de 1’ini oluşturan Kıbrıslı Türkler’in ada toprağının %3’ünde yaşamaya zorlanması gerçekleşti.

Özellikle 1973-74 yıllarındaki EOKA örgütünün adayı illegal bir biçimde Yunanistan’a bağlamak adına birçok Kıbrıslı Türk’ün kanını dökmesi sonucu garantör Türkiye garantör İngiltere’ye müdahale teklif etmiş, İngilizler’in ret cevabıyla da tek başına adaya müdahale etmiş, asker çıkarmıştır.

1975’de fiili olarak kuzey-güney ayrımı kabul edilen adada Kıbrıslı Türkler 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulduğunu ilan etmiş ama Mart 1979’da Yunanistan mahkemelerinden çıkan “TC’nin Kıbrıs Harekatı yasal bulunmuştur” dava kararına rağmen günümüze gelene dek Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından kabul görmemişlerdir. 1 Mayıs 2004’de “Kıbrıs Cumhuriyeti” adıyla ve Türkiye’nin de kabulüyle AB’ye giren ada aslında fiili olarak halen sınırların kalkmadığı 2 bölgeden oluşuyor.

Başkent Lefkoşa’yı da 2’ye ayıran Kıbrıslılar birbirlerinin tarafına dostça ziyaretler gerçekleştirse de henüz beraber yaşamıyorlar. Turizmdeki büyümesini AB’ye girdikten sonra daha da hızlandıran adanın kuzey sahilindeki Girne, 5 yıldızlı otelleri ve özellikle ülkemizin turistlerini cezbeden meşhur casinolarıyla ülkenin “star” tatil bölgesi konumunda. Müzeleri ve tarihi binalarıyla Lefkoşa, eski manastır ve camileriyle Gazimağusa, zengin turunçgil bahçeleriyle Güzelyurt, uzun kumsallarıyla İskele, ünlü plajları, kafe-barları ve gece hayatıyla Agia Napa, kalesi, hayvanat bahçesi ve Arkeoloji Müzesi’yle Limasol  ve harika kumsallarıyla Kouklia gezi programınıza eklemekten keyif alacağınız diğer şehirleri.

Biz TC vatandaşları için adanın kuzeyi hem direkt uçuşlu hem de vizesizken, güneyi ise hem mecburi Atina aktarmalı uçuşlu hem de vize prosedürlü.

Girne'de nerede kalınır?

Girne’de Nerede Kalınır? Popüler 4 Bölge

Girne’de nerede kalınır?” Yeşil ve mavinin bin bir tonunun hakim olduğu Girne, Kıbrıs’ın en gözde tatil noktaları arasında yer alıyor. Akdeniz ikliminin ılıman havasının hakim olduğu şehri senenin her dönemi ziyaret edebilirsiniz.

Kıbrıs görülecek yerler

Kıbrıs Gezilecek Yerler & En Güzel Şehirler

Sadece birkaç saatlik uçak yolculuğuyla vizeye ve hatta pasaporta dahi gerek duymadan ulaşabileceğiniz Kıbrıs gezilecek yerler açısından oldukça zengin alternatifler sunmakla beraber binlerce yıllık görkemli geçmişi, renkli gece hayatı ve kilometreleri aşan kumsalları sayesinde dopdolu bir tatil vadediyor.