Letonya

Baltık Denizi kıyısında yer alan Letonya, güneyde Litvanya, güneydoğuda Beyaz Rusya, doğuda Rusya ve kuzeyde Estonya’yla sınırdaş 2 milyon nüfuslu küçük bir Kuzey Avrupa ülkesi.

M.Ö. 3000’li yıllarda ticaretle ulaşan Letonlar’ın yerleşmesiyle başlayan, sırasıyla Vikingler’in, Germenler’in, İsveç Krallığı’nın, Almanlar’ın ve birkaç defa Ruslar’ın hakimiyetinde geçen tarihleri 1991’de mutlu sonla bitmiş, günümüzün bağımsız Letonya Cumhuriyeti kurulmuş. Baltık Denizi kıyısında kurulan başkent Riga, özellikle Arnavut kaldırımlı, dar sokaklı ve Ortaçağ mimarili, UNESCO korumasındaki Vecriga (Eski Riga) bölgesiyle ülkeye gelen yabancı turistlerin göz bebeği konumunda.

Yine UNESCO korumasındaki tatil şehri Jurmala’yı, Tarih Müzesi ve tarihi şatosuyla Daugavpils’i, Sanat ve Tarih Müzesi’yle İşgal Müzesi çok sayıda turist çeken Liepaja’yı da gezi rehberinize katmanızı tavsiye edeceğimiz Letonya’da ağırlıklı olarak yulaf, arpa, buğday, çavdar, soğan, lahana, domuz eti ve çeşitli balıklar kullanılan tarım kültürlü Letonya mutfağı seyahatiniz boyunca size eşlik edecek.

Scroll to Top