Letonya

Baltık Denizi kıyısında yer alan Letonya, güneyde Litvanya, güneydoğuda Beyaz Rusya, doğuda Rusya ve kuzeyde Estonya’yla sınırdaş 2 milyon nüfuslu küçük bir Kuzey Avrupa ülkesi.

M.Ö. 3000’li yıllarda ticaretle ulaşan Letonlar’ın yerleşmesiyle başlayan, sırasıyla Vikingler’in, Germenler’in, İsveç Krallığı’nın, Almanlar’ın ve birkaç defa Ruslar’ın hakimiyetinde geçen tarihleri 1991’de mutlu sonla bitmiş, günümüzün bağımsız Letonya Cumhuriyeti kurulmuş. Baltık Denizi kıyısında kurulan başkent Riga, özellikle Arnavut kaldırımlı, dar sokaklı ve Ortaçağ mimarili, UNESCO korumasındaki Vecriga (Eski Riga) bölgesiyle ülkeye gelen yabancı turistlerin göz bebeği konumunda.

Yine UNESCO korumasındaki tatil şehri Jurmala’yı, Tarih Müzesi ve tarihi şatosuyla Daugavpils’i, Sanat ve Tarih Müzesi’yle İşgal Müzesi çok sayıda turist çeken Liepaja’yı da gezi rehberinize katmanızı tavsiye edeceğimiz Letonya’da ağırlıklı olarak yulaf, arpa, buğday, çavdar, soğan, lahana, domuz eti ve çeşitli balıklar kullanılan tarım kültürlü Letonya mutfağı seyahatiniz boyunca size eşlik edecek.

Riga gezilecek yerler

Riga Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!

24 saat yaşayan şehirlerden biri olan Riga; Baltık ülkelerinin en büyük şehri olmasının yanı sıra Letonya‘nin da başkenti. Daugava Nehri’nin Baltık Denizi’ne açıldığı noktada 1200’lü yıllarda kurulan şehir Orta Çağ’dan kalma mistik havası, yemyeşil parkları ve renkli gece hayatı ile günümüz ve tarihin en güzel harmanlandığı şehirlerden biri olarak kabul ediliyor. Önemli kültür, finans ve ticaret kenti olması Riga gezilecek yerler listesinin oldukça çeşitli ve kalabalık olmasına neden oluyor.