Riga

Letonya’da, Riga Körfezi’nin güney ucunda bulunan başkent Riga, 700 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehri. Ortasından Daugava Nehri’nin geçtiği kent, Ortaçağ mimarisi ve Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla yürüyerek keşfetmek için ideal.

Şehrin en eski bölgesi olan Vecriga (Eski Riga) UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve özellikle fotoğraf tutkunlarının keşfetmeye doyamayacağı sokaklara sahip. Sadece şehrin değil, ülkenin de sembolü olan, Letonya Bağımsızlık Savaşı’nda ölenler adına inşa edilen Özgürlük Anıtı, yine UNESCO korumasında olan Avrupa’nın en büyük pazarı Centraltirgus (Merkez Pazar) ve Ortaçağ’daki Riga evlerini yansıtan 3 Brothers (3 Biraderler) Riga’nın en çok turist çeken bölgeleri.

1941-1991 yılları arasında yaşanan Nazi ve Rus işgalleri sonrasında şehrin restorasyonunu anlatan, restore edilmeyen tek bina Letonya İşgali Müzesi ile Art Nouveau (Yeni Sanat) tarzı binalarıyla tüm Avrupa’nın dikkatini çeken Alberta, Strelnieku ve Elizabetes bölgelerini mutlaka gezi programınıza almanızı önereceğimiz Riga’da, yerel pancar çorbası “biesu zupa” ve soğanlı pastırmalı börek “piragi” de es geçilmemesi gereken lezzetlerden.

Riga gezilecek yerler

Riga Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!

24 saat yaşayan şehirlerden biri olan Riga; Baltık ülkelerinin en büyük şehri olmasının yanı sıra Letonya‘nin da başkenti. Daugava Nehri’nin Baltık Denizi’ne açıldığı noktada 1200’lü yıllarda kurulan şehir Orta Çağ’dan kalma mistik havası, yemyeşil parkları ve renkli gece hayatı ile günümüz ve tarihin en güzel harmanlandığı şehirlerden biri olarak kabul ediliyor. Önemli kültür, finans ve ticaret kenti olması Riga gezilecek yerler listesinin oldukça çeşitli ve kalabalık olmasına neden oluyor.