Ohrid

Makedonya’nın güneybatısında, Arnavutluk sınırına çok yakın konumlanan Ohrid (Ohri), UNESCO Kültür Mirasları Listesi’nde. Tamamını yürüyerek keyifle gezebileceğiniz, fotoğraflamaya doyamayacağınız bu küçük kent Avrupa’nın en eski ve en derin krater gölü olan Ohrid Gölü’nün kıyısına kurulmuş.

Dar sokaklarında bölgede 500 yıl hakimiyet kurmuş olan Osmanlı’nın izlerini sık sık göreceğiniz şehrin simgesi, bölgeye tepeden bakan Çar Samuel Kalesi. İsterseniz tertemiz sularında yazın serinleyebileceğiniz gölden sandalla, isterseniz de orman yolundan 20 dakikalık bir yürüyüşle varabileceğiniz Sveti Jovan Kaneo (Aziz Yohanna Kilisesi) ise Ohrid’nin en çok ziyaretçi çeken tarihi yapısı.

Göldeki alabalıkların pullarından sırrı hala saklanan bir tarifle yapılan yapay mücevher “Ohrid İncisi” ve bu “inci”den yapılan takılar şehrin her yerinde bulabileceğiniz popüler hediyelik eşyası. Ohrid Gölü’ne özgü pastimka ve belvica balıklarıyla Balkan köftesini yerel lezzetler olarak önerebileceğimiz Ohrid’de birçok kafe ya da pastanede bulabileceğiniz Osmanlı kültüründen kalma börek de tatlı bir sürpriz.

It seems we can't find what you're looking for.
Scroll to Top