Üsküp

Hava yolu şirketlerinin gerçekleştirdiği direkt uçuşlarla, otobüslerle veya tren seferlerinden yararlanarak gidebileceğiniz Makedonya’nın başkenti Üsküp, Vardar Nehri’nin iki yakasına kurulmuş. Mutfak kültürü, doğası ve tarihi nedeniyle Üsküp, Balkanlar’ın kültür turizmi için cazip kentleri arasında sayılıyor.

Ülkemiz vatandaşlarının vizesiz giriş yapabildiği ve 90 gün boyunca dolaşma hakkına sahip olduğu kente gitmek için bahar ve yaz ayları en uygun dönemler. Osmanlı’dan kalan eserlerin halen daha ayakta olduğu Üsküp’te Mustafa Paşa Camii, Davut Paşa Hamamı, Kapan Han ve Kurşunlu Han kentin ilgi gören tarihi mekânlarını oluşturuyor. Alışveriş açısından kısıtlı imkânlara sahip şehirde gece hayatıysa yerel müzisyenlerin canlı performanslar sergiledikleri, caz konserlerinin düzenlendiği ortamlarda yaşanıyor. Ayrıca özellikle sonbaharda şehirde pek çok müzik festivali organize ediliyor.

Mutfak kültüründe de Osmanlı izlerinin hissedildiği Üsküp’te kebap çeşitlerini, ızgaraları, börekleri veya güveçte pişmiş kuru fasulye, türlü gibi tanıdık yemekleri restoranlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Üsküp’ün tüm bu güzelliklerini yaşayabilmek için en uygun konaklama noktaları kentin en iyi otellerinin yer aldığı Dane Krapcev Caddesi ve uygun fiyatlı tesislerin hizmet verdiği Kleonoec Bölgesi. Bu bölgelerde konakladığınızda şehir içi ulaşımı otobüsler vasıtasıyla rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Otobüs dışında kullanımı yaygın olan bisikletleri tercih edebilir veya taksiye binebilirsiniz.

Üsküp gezilecek yerler rehberi

Üsküp Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Üsküp gezilecek yerler açısından zenginliğini, büyük oranda Osmanlı İmparatorluğu’na borçlu. Vardar Nehri kıyısına kurulu Makedonya‘nın başkentini turistik açıdan ilgi çekici kılan, mimari açıdan farklı üsluplara sahip daha yeni sayılabilecek yapılarsa ya 1963 depreminin ya da bağımsızlığın ardından gerçekleştirilen yenileme çalışmaları dâhilinde inşa edilmiş.