Norveç

Kuzey Avrupa’daki İskandinav Yarımadası’nın tüm batı ve kuzeyini kaplayan Norveç, 150 binden fazla ada ve kayalığa, girinti çıkıntılarıyla binlerce kilometrelik sahil şeridine sahip fiyortlar ülkesi. Kara sınırı batı ve kuzeybatıda İsveç, Finlandiya ve Rusya’yla olan ülkenin güneyinde Kuzey Denizi, batı ve kuzeybatısında Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi, kuzeyinde ise Barents Denizi ve Kuzey Buz Denizi bulunmakta.

Etrafını saran denizlerden elde ettiği petrol ve doğal gazla dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline gelen Norveç, halkına sunduğu yüksek yaşam kalitesiyle de kendine her zaman ilk 3 içerisinde yer buluyor. 140 bin metrekarelik açık hava müzesi Norsk Folkemuseum başta olmak üzere, Viking Gemi Müzesi, yemyeşil yürüyüş alanları ve fiyortlar manzaralı tekne turlarıyla dikkat çeken başkent Oslo’yu gezi programınızın ilk sırasına koymanızı beklerken, sivri çatılı renkli evleri ve taş kaleleriyle Bergen’i, ilk defa gören insanlarda ‘’doğaüstü’’ izlenimini veren doğal kuzey ışıkları ve zengin doğa örtüsüyle Tromsö’yü, ünlü Konser Salonu’yla Stravanger’i ve “Viking Şehri” Trongheim’ı da es geçmemenizi tavsiye ederiz.

Oslo'da ne yapılır?

Oslo’da Ne Yapılır? Yapılacak 10 Şey

“Oslo’da ne yapılır?” Yemyeşil dağlar ve deniz arasında yer alan Oslo sadece Avrupa’nın en yeşil kentlerinden biri değil Norveç’in de başkenti ve İskandinavya’nın en büyük üçüncü şehri unvanına sahip.

Oslo gezilecek yerler rehberi

Oslo Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Oslo gezilecek yerler listenizi hazırlarken Norveç‘in başkentinin tipik bir liman yerleşiminden çok daha farklı özelliklere sahip olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. İskandinavya’nın dördüncü en büyük kenti, bu yapısını büyük oranda kökenleri Vikingler’e uzanan zengin tarihine borçlu.