Oslo

Norveç’in başkenti ve en büyük şehri Oslo, ülkenin güneyinde Nordmarka Dağı eteklerinde yer alan bir kıyı kenti. Tarihte uzun bir dönem dünyanın denizcilik merkezi de olmuş olan şehir aynı zamanda sık sık geçirdiği yangınlarla da tanınıyor. Daha ılıman iklimi ve saatlerce süren gündüzü sebebiyle turistlerin genellikle yaz mevsiminde gitmeyi tercih ettiği Viking kenti turistlere hem yemyeşil bir ortam, hem sanat, alış veriş ve gece hayatının iç içe geçtiği bir tatil sunuyor.

Oslo Katedrali, Kraliyet Sarayı ve Akershus Kalesi gibi tarihi ve büyüleyici güzellikte yapıların yanında Oslo Opera Binası, Viking Gemi Müzesi, Fram Müzesi ve Holmenkollen Gökyüzü Müzesi ve Kulesi modern dünyanın en güzel yapılarını ve sanat eserlerini vaat ediyor. Dünyanın en zengin şehirlerinden de biri olması sebebiyle alış verişin biraz pahalı olduğu Oslo’da hem konaklamak hem de cafelerinde, restoranlarında keyifli zaman geçirmek için Karl Johans Caddesi en önemli adres. Ancak metro, otobüs ve tramvay bulunan şehirde her yere ulaşım da çok kolay.

Oslo'da ne yapılır?

Oslo’da Ne Yapılır? Yapılacak 10 Şey

“Oslo’da ne yapılır?” Yemyeşil dağlar ve deniz arasında yer alan Oslo sadece Avrupa’nın en yeşil kentlerinden biri değil Norveç’in de başkenti ve İskandinavya’nın en büyük üçüncü şehri unvanına sahip.

Oslo gezilecek yerler rehberi

Oslo Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Oslo gezilecek yerler listenizi hazırlarken Norveç‘in başkentinin tipik bir liman yerleşiminden çok daha farklı özelliklere sahip olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. İskandinavya’nın dördüncü en büyük kenti, bu yapısını büyük oranda kökenleri Vikingler’e uzanan zengin tarihine borçlu.