Polonya

Baltık Denizi’ne kıyısı olan Polonya, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, doğuda Beyaz Rusya, kuzeydoğuda ise Litvanya ve Rusya’yla sınırdaş olan bir Orta Avrupa ülkesidir. Güleryüzleri ve naziklikleri ile kalbinizi fethedecek olan yerel halkıyla ülke her sene 13milyonun üzerinde yabancı turisti ağırlıyor. Gezginlerin en çok rağbet ettikleri şehir, 287.000m²’lik devasa bir alana yayılan, dünyaca ünlü markaları barındıran Arkadia AVM’yle ve tarihi dokusunu başarıyla koruyan Stare Miasto (Eski Şehir) bölgesiyle dikkat çeken başkent Varşova olurken, Auschwitz ve Birkenau Toplama Kampları’yla Oscar Schindler’in fabrikasını açık hava ibret müzesine dönüştüren acılar kenti Krakow başkentle yarışıyor.

Pazar Meydanı ve Kraliyet Sarayı’yla Almanlar’ın Breslau, Çekler’in Vratislav dedikleri Wroclaw’ı ve Varta Nehri kıyısındaki, ünlü Ostrow Tumski Katedrali ile tarihi 13. YY’a dayanan Ratusz’u (Belediye Binası) görebileceğiniz Poznan’ı da mutlaka programınıza almanızı tavsiye edebileceğimiz Polonya’da, Rus, Alman, Çek ve Yahudi mutfağının karışımından oluşan, ördek, domuz ve balık ağırlıklı, bol patatesli zengin mönülerle de şımaracaksınız.

Krakow gezilecek yerler rehberi

Krakow Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Krakow gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Kökenleri 7. yüzyıla kadar uzanan Krakow; hareketli tarihi, görkemli mimarisi ve zengin kültürü ile Prag ve Budapeşte gibi kentlere alternatif tatil destinasyonu olarak gösteriliyor.