Kharkiv

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda Kharkiv Oblastı’nın idari merkezi olan Kharhiv (ülkemizde bilinen adıyla Harkiv ya da Harkov) 1,5milyona varan nüfusuyla ülkesinin en kalabalık ikinci kenti. S.S.C.B. döneminden kalma geniş caddeleri ve meydanlarıyla dikkat çeken şehir yeşil alanlarını korumasıyla da övgüyü hakkediyor.

Çevresi yerel mağaza ve dükkanlarla dolu olan geniş Ploşca Svobodi’nin (Özgürlük Meydanı) şehir merkezi olarak kabul edildiği Kharkiv, bol kafe ve restoranların bulunduğu Sumskaya Caddesi ile de ayrı bir çekim merkezi oluşturmuş.

Birçok müzeye ve başta rengarenk mimarisiyle Annunciation Katedrali olmak üzere tarihi ibadethanelere sahip olan, tarih ve kültür turizmine ilgi duyan ziyaretçileri son derece tatmin eden şehirde, adını 1 Mayıs Marşı’nın sözlerini yazan ünlü Rus yazar Maksim Gorki’den alan 130 hektarlık Maksim Gorki Parkı ile içerisinde botanik bahçesi, hayvanat bahçesi ve eğitimli yunusların gösterilerini sunan Dolphinarium’u barındıran Shevchenko Parkı gibi yürüyüş sevenleri heyecanlandıracak keyifli seçenekler de mevcut.

Geniş öğrenci nüfusu nedeniyle birçok kafe, bar, pub ve gece kulübüyle gayet hareketli bir gece hayatı bulacağınız Kharkiv’de tatmadan dönülmeyecek lezzet ise dünyaca ünlü borsch (borç) çorbası.

It seems we can't find what you're looking for.
Scroll to Top