Santorini

Ege Denizi’nde, Yunanistan’ın 200km güneydoğusunda bulunan Santorini, Cyclades Adaları’na bağlı volkanik adalar grubu. M.Ö 1620-1605 yılları arasında meydana geldiği sanılan volkanik bir patlamanın yarattığı ada, yamaca kurulu ünlü otelleri, manzaralı terasları ve bembeyaz evleriyle günümüzde tüm dünyada “Balayı Adası” olarak biliniyor.

Otelleri ve mavi damlı beyaz kiliseleriyle, her sokağı denize bakan, yamaca kurulmuş Oia bölgesiyle, ünlü butikleri, kafeleri, restoranları, üzüm bağlarıyla, eşekle ya da teleferikle ulaşabileceğiniz Fira bölgesini en çok rağbet gören bölgeleri diyebileceğimiz Santorini’nin Amoudi bölgesi ise tavernalarıyla isim yapmış.

Fira ve Oia bölgelerinde bol miktarda bulunan hediyelik eşya dükkanlarındaki lav taşlarından yapılmış birbirinden güzel takıların alışveriş tutkunlarının gözünden kaçmayacağını düşündüğümüz adada yerli üretim reçine şarabı da dünyaca ünlü.

Ülkemizdeki ‘’rakı-balık’’ kültürünün Yunan versiyonu olan ‘’uzo-balık’’ sevgisinin başkenti olan Santorini, her çeşit deniz mahsulünün günlük hazırlandığı, Ege otlu, bol mezeli, bol zeytinyağlı, bol ızgaralı klasik Ege mutfağına sahip.

Santorini'de nerede kalınır?

Santorini’de Nerede Kalınır? Popüler 8 Bölge

Santorini’de nerede kalınır?” Antik dönemde Ege Denizi’nde yaşanmış en büyük felaketlerin başında gelen Minos Patlaması’nın izlerini taşıyan Santorini; romantik atmosferi, Kiklad kültürünün zenginliğini yansıtan gündelik yaşamı ve enfes manzaraları ile gezginlerin dikkatini çekiyor.

Santorini gezilecek yerler blog, santorini'de gezilecek görülecek yerler, Santorini gezi notları

Santorini Gezilecek Yerler Listesi & En Güzel Plajlar

Santorini gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Eğlence tutkunu sırt çantalılardan romantik anlar yaşamak isteyen çiftlere, Ege’nin engin maviliklerinin tadını çıkarmayı arzulayanlardan Kiklad kültürünün zenginliklerinin peşinde olanlara kadar pek çok gezgin, Santorini’de tatil yapma hayalleri kuruyor.