Selanik

Yunanistan’ın kuzeydoğusunda, Ege Denizi kıyısında bulunan Selanik, Yunan Makedonyası’nın yönetim merkezi. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu yer olarak çocukluğumuzda öğrendiğimiz şehirde, Apostolou Pavlou Sokağı No:17’deki Ata’mızın evi 1953’den beri müze olarak ziyaretçilere açık ve resmi olarak TC toprağı konumunda.

İkisi de sahilde bulunan, heykeltraş Georgios Zongolopoulos’un “Selanik Şemsiyeleri” ile hapishane olarak kullanıldığı zamanlarda “Kanlı Kule” olarak anılan Beyaz Kule’nin simgeleri diyebileceğimiz şehrin merkezi, sanat galerileri, mağazalar, kafeler ve restoranlarla ülkenin en büyük meydanlarından biri olan Aristotelous Meydanı.

UNESCO korumasındaki Kasımıye Cami olarak bildiğimiz Aya Dimitri Kilisesi ile ülkemizdeki Ayasofya Cami’nin kopya edildiği Agia Sofia Kilisesi gibi tarihi yapıları da bulunan kentin eski mimarisini koruyan Ladadika bölgesi kafe ve restoranlarıyla yerli yabancı misafirlerin tercih ettiği yerlerden.

Ana Poli (Yukarı Şehir) bölgesini göz alıcı manzarası ve gözde tavernalarıyla es geçmemenizi önereceğimiz şehirde yerel lezzetler “bize yerel” Mousakas, sardales, caciki, kalamari.

Scroll to Top