Selanik

Yunanistan’ın kuzeydoğusunda, Ege Denizi kıyısında bulunan Selanik, Yunan Makedonyası’nın yönetim merkezi. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu yer olarak çocukluğumuzda öğrendiğimiz şehirde, Apostolou Pavlou Sokağı No:17’deki Ata’mızın evi 1953’den beri müze olarak ziyaretçilere açık ve resmi olarak TC toprağı konumunda.

İkisi de sahilde bulunan, heykeltraş Georgios Zongolopoulos’un “Selanik Şemsiyeleri” ile hapishane olarak kullanıldığı zamanlarda “Kanlı Kule” olarak anılan Beyaz Kule’nin simgeleri diyebileceğimiz şehrin merkezi, sanat galerileri, mağazalar, kafeler ve restoranlarla ülkenin en büyük meydanlarından biri olan Aristotelous Meydanı.

UNESCO korumasındaki Kasımıye Cami olarak bildiğimiz Aya Dimitri Kilisesi ile ülkemizdeki Ayasofya Cami’nin kopya edildiği Agia Sofia Kilisesi gibi tarihi yapıları da bulunan kentin eski mimarisini koruyan Ladadika bölgesi kafe ve restoranlarıyla yerli yabancı misafirlerin tercih ettiği yerlerden.

Ana Poli (Yukarı Şehir) bölgesini göz alıcı manzarası ve gözde tavernalarıyla es geçmemenizi önereceğimiz şehirde yerel lezzetler “bize yerel” Mousakas, sardales, caciki, kalamari.

Selanik'te nerede kalınır?

Selanik’te Nerede Kalınır? Popüler 4 Bölge

Selanik’te nerede kalınır?” Ege’nin karşı kıyısına M.Ö. 315 yılında köklerini salmış, İzmir’e benzerliği ile dikkat çeken, her alanda rahatlığın ön planda olduğu bir şehir düşünün. İşte, Yunanistan’ın kültür başkenti Selanik, tam da böyle bir yer.

selanik gezilecek yerler listesi

Selanik Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 20 Yer!

Selanik gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Selanik, küçük yerleşimlere özgü samimi ortamı ve cazibeyi, gezginlerin büyük kentlerde görmeye alışkın oldukları kozmopolit kültür ile bünyesinde gayet başarılı bir biçimde harmanlıyor.