avrupa hırsızlık

İş hayatı, okul, sorumluluklar ve bitmeyen bir koşturmaca içinde insanın istediği tek şey huzurlu ve eğlenceli bir tatil oluyor. Kimi zaman aylar öncesinden hazırlanıyorsunuz bu tatil için. Biletler alınıyor, kalacak yer ayarlanıyor, gezilecek görülecek yerler araştırılıyor, para biriktiriliyor, tatil gelene kadar heyecan yaşanıyor. Peki bu kadar hazırlık yaptıktan sonra tatile gittiğinizde bir yan kesicinin kurbanı olursanız keyfiniz kaçmaz mı?

Dünyanın bir ucunda, belki de yalnızken kimse para, kimlik, kredi kartı, pasaport ve diğer değerli eşyalarını kaybetmek istemez. Dünyanın hemen her yerinde yan kesicilik görülebilir. Ama bazı şehirlerde bu daha sık karşılaşılan bir durumdur. Böyle talihsiz bir olay yaşamak uzun zaman planlayıp emek harcadığınız tatilinizi berbat edebilir. İşte Avrupa’da kötü nam salmış ve yan kesiciliğin yaygın görüldüğü 10 şehir:

Barselona, İspanya

barselona

Her yıl yaklaşık 7.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Barselona yan kesiciliğin yaygın görüldüğü bir şehirdir. Özellikle Las Ramblas, Barrio Gotico, Plaza Catalunya, Carrer Montcada gibi kalabalık yerleri gezerken daha dikkatli olun.

Roma, İtalya

Roma

Her yıl milyonlarca turist tarihi, mimari, doğal güzelliklerini görmek, lezzetli yemeklerini tatmak için Roma‘ya gelir. Fakat bu şehirde hemen her yer kalabalıktır. Bu da yan kesiciler için herkesin kolay hedef olarak görülmesine neden olur. Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Kolezyum gibi turistik noktalarda daha dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Prag, Çek Cumhuriyeti

prag

Bu gotik şehir her yıl 5 milyon kadar ziyaretçi çeker. Fakat maalesef yan kesicilik neredeyse çete işine dönmüştür. Eski Şehir Meydanı, Karl Köprüsü gibi daha kalabalık yerlerde kişisel eşyalarınıza sahip çıkmalısınız.

Madrid, İspanya

madrid

Madrid‘in kalabalığı yan kesicilerin işini kolaylaştırmaktadır. Burada genelde grup şeklinde çalışan yan kesicilerden biri kurbanı oyalarken diğeri hırsızlık yapmaktadır. El Rastro, Metro, Puerta del Sol daha çok dikkat etmeniz gereken yerlerdendir.

Floransa, İtalya

floransa

Floransa‘daki yan kesiciler iyi giyimli, kalabalık saatlerde toplu taşıma kullanarak burada hırsızlık yapmaları ile tanınırlar. Santa Maria Novella, San Lorenzo Market gibi yerler daha çok risk teşkil etmektedir.

Paris, Fransa

paris

Sanat, mimari, moda gibi konularda dünya öncüsü olan bu güzel şehir her yıl yaklaşık 33 milyon ziyaretçiyi ağırlar. Fakat bu rakam şehirde yaşanan yan kesici çetesi vakaları nedeniyle düşüşe geçmiştir. Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Sanzelize, Notre Dame Katedrali gibi ünlü ve kalabalık yerler daha çok hedef gösterilmektedir.

Amsterdam, Hollanda

amsterdam

Huzurlu ve sakin bir kenttir Amsterdam. Fakat ne yazık ki kalabalık yerlerde ve ara sokaklarında yan kesicilerle karşılaşmak mümkündür. Dam Meydanı, Red Light Bölgesi ve Merkez İstasyon özellikle dikkat edilmesi gereken yerlerdir.

Atina, Yunanistan

atina

Atina‘da görülecek yerlerin çoğu açık hava ve anıt şeklinde olsa da bu, yan kesicileri durduracak bir şey değildir. Omonio Meydanı, Monastraki dikkatli olmanız gereken yerlerdendir.

Londra, İngiltere

londra

Her yıl 17 milyon kadar turist tarafından ziyaret edilen Londra, şehrin hemen her köşesinde görülecek bir şey ile karşılar sizi. Bu güzel kentin kötü bir özelliği ise yan kesicileridir. Camdan Town, Piccadily Circus, Soho gibi turist çeken yerler bu tarz istenmeyen olayların daha sık yaşandığı yerlerdir.

Napoli, İtalya

napoli

Napoli pizzanın çıkış yeri ile ünlüdür. Maalesef bu şehri ünlü yapan başka bir husus var artık. O da yan kesiciler! Şehri gezerken eşyalarınıza dikkat etmeniz konusunda uyarı alabilirsiniz. Özellikle kale, liman, sahil şeridi gibi kalabalık yerlerde dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Kaynak: Elledecor

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın