vizesiz avrupa tatili

Seyahat ederken en büyük sorun vize ve vize prosedürleri ile uğraşmaktır. Avrupa’da görülecek birçok ülke varken çoğu zaman vize alma derdi planları erteletmekte ya da iptal ettirmektedir. Karar verip biletinizi alıp kalacağınız yeri seçtikten sonra bavulunuzu alıp yola çıkmak ne kadar güzel olur değil mi? İşte Avrupa’da vizesiz seyahat edebileceğiniz birbirinden güzel ülkeler… Ucuz uçak bileti kampanyalarını yakalayıp vizesiz ülkeleri keşfe çıkın!

Ukrayna

vizesiz ukrayna tatili

Avrupa’nın en çok gezilen ülkelerinden olan Ukrayna, ülkemizden vize istemiyor. Karadeniz’in kuzeyindeki bu ülke Kiev, Odessa, Lviv, Kherson, Donetsk gibi şehirleri ile ünlü. Özellikle doğal güzellikleri, mimarisi ve gece hayatı Ukrayna’yı popüler yapmakta. Ülkeler arası yapılan yeni anlaşmalar ile kısa zamanda sadece nüfus cüzdanınız ile bile Ukrayna’ya gidebileceksiniz.

Karadağ

vizesiz karadağ tatili

Karadağ vize istemeyen güzel bir Balkan ülkesidir. Doğal güzellikleri ve kötü tarihi Karadağ’a ziyaretçi çeken hususlardan. Buraya geldiğinizde Podgorica, Budva, Kotor, Stepan Adası, Cetinje gibi yerleri görülecekler listenize eklemelisiniz.

Makedonya

vizesiz makedonya tatili

Yüzyıllar boyunca Osmanlı Devleti egemenliğinde kalan Makedonya’da Üsküp, Ohrid, Manastır, Kırçova, Struga, Kalkandelen şehirleri turizm ile öne çıkıyor. Osmanlı ile kendi kültürünü bir potada eriten Makedonya kardeş ülke gibidir.

Sırbistan

vizesiz sırbistan tatili

Belgrad, Novi Sad, Pazar, Nis gibi turistik şehirleri bulunan Sırbistan, seyahat ve gezip görme açısından ekonomik olarak bilinir. Lezzetli yemekleri, doğal ve tarihi güzellikleri, gece hayatı Sırbistan’a turist çeken özelliklerdir.

Arnavutluk

vizesiz arnavutluk tatili

Arnavutluk’ta en çok ziyaret edilen şehirler Tiran, Elbistan, Durres ve Vlore’dir. Adriyatik kıyısında yer alan bu ülkede Osmanlı etkileri açıkça görülmektedir. Ülke, mimari ve tarihinin yanı sıra en çok eşsiz doğası ile de ünlü.

Bosna Hersek

vizesiz bosna hersek

Bosna Hersek’e yakın hissetmemizin nedeni ülkede Osmanlı izlerinin halen görülür olmasıdır. Kış turizminde de öncü olması turist çekmede önemli bir etken. Ülkede UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde bulunan Mostar Köprüsü en popüler ziyaret noktasıdır. Saraybosna ve Mostar en önemli duraklardan.

Andorra

vizesiz andorra tatili

Dünyanın en küçük üllerinden olan Andorra bir prensliktir. İspanya ve Fransa arasında Pirene Dağları eteklerinde bulunuyor. Bu küçük ülkeyi turistik yapan en önemli husus belki de vergisiz alışveriş imkanı sağlıyor olmasıdır. Buraya sadece alışveriş için gelenler bile vardır. Havaalanı olmayan ender ülkelerden olan Andorra’ya ulaşmak için aslında Schegen vizesine ihtiyacınız var, İspanya ve Fransa üzerinden bu minik ülkeye ulaşabilirsiniz.

Belarus (Beyaz Rusya)

vizesiz belarus

Belarus Kuzeydoğu Avrupa’da vizesiz görebileceğiniz küçük ama güzel bir ülke. Ülkenin en ünlü şehirlerinden biri ise Minsk. (Güncel bilgi: Umuma mahsus pasaport taşıyan gezginler vizeye tabidir.)

Rusya

Vizesiz seyahat edebileceğimiz en güzel ülkelerden biri yakın zamana kadar Rusya‘ydı. Geçmiş dönemde yaşanan politik gerginlikler vizesiz seyahati kaldırsa da yakın dönemde vizesiz seyahatin tekrar başlanması düşünülüyor.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

4 Yorum

  1. Benim ilk hedefim Karadağ. Orasıyla ilgili çok güzel yazılar okudum ve fotoğraflar gördüm. Gerçeğini de merak ediyorum doğrusu.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın