avrupa'nın en güzel şehirleri

Floransa, İtalya

floransa gezisi
Floransa

Roma, İtalya’nın sevilen başkenti, Milan kozmopolit merkezi olsa da Floransa tarih, sanat ve mimari başkentidir. Rönesans’ın doğum yeri olsa da Floransa son zamanlarda değişim yaşamıştır. Modern kültürün merkezi olan Floransa sanat ve gastronomide ön plandadır.

Lucerne, İsviçre

Lucerne gezisi
Lucerne

Köprüleri, mimari açıdan güzel yapıları, renkli eski şehir merkezi ile Lucerne, masallardaki gibi bir kent. Alpler’in çıkış noktası olan Lucerne’e geldiğinizde ev yapımı bira ve krema soslu bifteği mutlaka denemelisiniz.

Salzburg, Avusturya

Salzburg turu
Salzburg

Mozart ile ünlü olan Avusturya, güzel Salzburg şehri ile Avrupa’nın en güzel yerlerinden biridir. Salzach Nehri ile ayrılan Salzburg’a geldiğinizde yerel lezzetleri mutlaka denemeli ve şehrin tadını çıkarmalısınız.

Barselona, İspanya

barselona gezisi
Barselona

Dağlarından kumsallara, tarihten modernizme Barselona birçok farklı öğeyi bir arada barındıran bir şehir. El Born Kültür Merkezi’nde Katalan tarihine tanıklık edebilir, Tickets’da güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Viyana, Avusturya

viyana gezisi
Viyana

Artistik, özgün ve müzik ile enellektüel birikimin şekillendirdiği Viyana, Avusturya’nın en büyük şehri ve başkentidir. Schönbrunn’de kraliyete tanıklık edip sonrasında Sachertorte adındaki dünyaca ünlü çikolatalı keki tatmalısınız.

Paris, Fransa

paris gezisi
Paris

Paris’i tanıtmak için süslü laflara gerek yok. bir. Louvre Müzesi, Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Rodin Müzesi ve Seine Nehri demek bile yeter! Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Paris’te şık bir restoranda yemek yemeyi ve krep, makaron gibi yerel lezzetleri denemeyi unutmayın.

Londra, İngiltere

londra gezisi
Londra

İki katlı otobüsleri, ikonik kırmızı telefon kulübeleri ve pub kültürü ile bilinen Londra, son yıllarda birçok değişiklik yaşamıştır. Buraya geldiğinizde klasik Londra’yı yaşarken bir oyun izleyebilir, kokteyl barları deneyebilir ve şık bir restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Roma, İtalya

roma gezisi
Roma

Hayatın her rengini Roma’da tadabilirsiniz. Pantheon ve Kolezyum’u ziyaret edip espresso içebilirsiniz, Aşk Çeşmesi’ne para atıp şansınızı deneyebilir, İspanyol merdivenlerinde soluklanabilirsiniz.

Nürnberg, Almanya

Nuremberg gezisi
Nürnberg

Almanya’nın hemen her kenti fotoğraflıktır. Ama Nürnberg eski ve yeniyi çok güzel bir şekilde harmanladığı için ayrı bir güzelliğe sahip. Kutsal Roma İmparatorluğu’nun resmi olmayan başkenti ve bilim ve icatların başkenti olan Nürnberg, günümüzde müzeleri ve Yılbaşı pazarı ile bilinir.

Venedik, İtalya

venedik gezisi
Venedik

Venedik ile ilgili genel bir kural vardır. Eğer burada kaybolmuyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. GPS gibi yön duygusuna sahip olan biri bile Venedik’te kaybolabilir. Gezmek için kendinize ekstra zaman ayırın ve buraya geldiğinizde mideniz için yerel seçenekleri de değerlendirin.

Spagetti, risotto, marine sardalye Venedik’te mutlaka yemeniz gereken lezzetlerden. Ayrıca dünyaca ünlü Tiramisu tatlısı Treviso yakınlarında bulunmuş olsa da Venedik bu tatlının ikinci evi gibidir, yemeden dönmeyin.

Stockholm, İsveç

stockholm gezisi
Stockholm

Dünyanın en güzel başkentlerinden biri olan Stockholm, ayrıca İsveç’in kültür, politika, basın ve ekonomi merkezi. Seyahat edenlerin çoğu zamanının büyük kısmını Orta Çağ merkezinde geçirse de Stockholm aslında 14 adadan oluşur ve bu adaların en yakını feribot ile 20 dakika mesafededir. Bu adaları gezmeyi de düşünebilirsiniz.

Budapeşte, Macaristan

budapeşte gezisi
Budapeşte

Avrupa mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. 16.–17. yüzyılda burada inşa edilen kaplıcalar ile ön plana çıkan şehir kahve ve pastacılıkta da ön plandadır. Danube Nehri kenarında yürüyebilir, Macaristan’ın yerel tatlarını burada tecrübe edebilirsiniz.

İstanbul, Türkiye

istanbul gezisi
İstanbul

Bizans döneminde “Konstantinopolis” olarak bilinen İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık, ayrıca en önemli şehri. Bizans ve Osmanlı mimarisi, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı, her bir köşesinin tarihi zenginliği ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Eğer şehrin kalabalığından bir nebze uzaklaşmak istiyorsanız Galata’nın arka sokakları ve Karaköy’e girebilirsiniz.

Amsterdam, Hollanda

amsterdam gezisi
Amsterdam

Yel değirmenleri, bisiklet, Van Gogh, Amsterdam‘ın kendine özgü havası bu şehri odak merkezi haline getirir. Amsterdam’ın “yeni” yüzünü görmek istiyorsanız 17. yüzyıldan kalma bir otelde kalıp kanallarda gezinebilir, bisiklet kiralayıp şehri keşfedebilirsiniz.

Bruges, Belçika

bruges turu
Bruges

Belçika’nın kanalları ve sevimliliği ile ünlü Brugge şehri 12. – 15. yüzyıllarda inşa edilmiştir. Bu nedenle kendinizi Orta Çağ’da hissetmeniz kaçınılmaz. Buraya geldiğinizde Michalengelo’nun “Madonna ve Çocuğu” isimli ünlü resmi görebilir, bir kafede oturup şehri izleyebilirsiniz.

Madrid, İspanya

Madrid gezisi
Madrid

Madrid‘in büyüsünü en güzel yürüyerek keşfedebilirsiniz. Caddeleri gezip bir müzede mola verip La Alemana’da bir şeyler içebilirsiniz. İspanyol yaşam biçimine bu canlı şehirde tanık olabilirsiniz. El Corte Ingles’de alışveriş yapabilir, Mercado San Anton’da pazara gidebilir, Depod Mısır Tapınağı’nda piknik yapabilirsiniz.

Zürih, İsviçre

zürih gezisi
Zürih

Zürih‘in Batı Avrupa’daki merkezi konumu burayı birçok yer için geçiş noktası yapmaktadır. Buradan gidilen en popüler destinasyonlar Alsace, Venedik ve dünyanın en uzun tren tüneli ile Milan’dır. Fakat burayı sadece geçiş yolu olarak kullanmamanız için birçok neden vardır.

Özellikle son yıllarda Zürih, sanat ve tasarım alanında öne çıkmıştır. Merkezindeki nehir o kadar temizdir ki burada yüzebilirsiniz. Nüfusun %99’u burada yaşamaktan memnundur.

Edinburgh, İskoçya

Edinburgh gezisi
Edinburgh

Edinburgh, İskoçya’nın başkenti. Burada Orta Çağ’dan kalmak eski bir yerleşim merkezi, sönmüş bir volkan görkemli bir kale ve 1800’lerden kalma yeni bir şehir merkezi görülebilir.

Sanat, moda ve tasarım alanında birçok ziyaretçisi olan Ulusal İskoçya Müzesi’ni gezmek, Timberyard’da akşam yemeği yemek, Hanging Bat’de manzaranın tadını çıkarmak buraya geldiğinizde yapabileceğiniz aktivitelerdendir.

Kopenhag, Danimarka

kopenhag turu
Kopenhag

Bira kültürü, dünyanın en iyi restoranları, soylu bir tarih ve yaya ve bisikletsever trafiği ve yolları ile Kopenhag, Nordik’in en yaşanılası yeridir. Şehir, dünyanın en pahalı yerlerinden biri olsa da burada deniz kenarında yürümek bile eşsiz ve ücretsiz bir tecrübedir.

Prag, Çek Cumhuriyeti

prag turu
Prag

Her bir köşesi ayrı güzel olan Prag‘ın kalbi bohem bir şekilde atar. Burada U Zlateho Tygra ya da U Jelinku gibi tarihi publardan birine gidebilir ya da Petrin Tepesi’nden şehrin inanılmaz manzarasını izleyebilirsiniz. Yılbaşı zamanı Prag’a gelirseniz Wenceslas Meydanı kartpostallardaki gibi bir görüntü sunar.

Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın