avrupa'nın en romantik kasabaları

Giethoorn, Hollanda

Giethoorn hollanda
Giethoorn

Hollanda‘nın kuzeyinde bulunan bu kasabaya birçok isim verilmiş. Ama en çok kullanılan “Kuzeyin Venediği“dir. Burası, masallardan fırlamış gibi duran kanalları, çatılı evleri, yüzyıllık tahta köprüleri, ağaçlı yolları ile harika bir kasaba.

Sessiz bir yer olan Giethoorn, özellikle büyük bir şehirden geliyorsanız oldukça romantik bir destinasyon. Küçük bir kayık kiralayarak kanalları kendiniz bile gezebilirsiniz.

Hallstatt, Avusturya

Hallstatt avusturya
Hallstatt

Sevimli bir yer değil mi? Hallstatt hakkında özel bir şey var: cam gibi gölü bir feribot ile geçerseniz mistik dağlar ile sis filmlerdeki gibi bir görüntü sunar. UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesinde bulunan kasabanın kiliseleri 12. yüzyılda yapılmış.

Meydanı, mum ışığında yemek yenebilecek restoranları romantik bir buluşma için ideal. Ayrıca Salzburg ve Viyana‘ya bir saat sürüş mesafesinde olması da büyük bir artı. Günü birlik geziler ile gelen turist sayısı bile oldukça fazla.

Sintra, Portekiz

Sintra portekiz
Sintra

1809 yılında İngiliz şair Lord Byron, Sintra’nın belki de dünyadaki en güzel kasaba olduğunu söylemiştir. Her açıdan görmeye değer bir manzaraya sahiptir ve kasabanın büyük bir kısmı 19. yüzyıldan kalmadır.

UNESCO Tarih Mirası Listesinde bulunan Sintra’da en çok ziyaret edilen romantik yerlerin başında 500 çeşit ağacın bulunduğu Pena Sarayı Bahçesi gelmektedir.

Taormina, İtalya

Taormina italya
Taormina

İtalya‘da deniz kenarında olup romantik olmayan bir yer bulmak oldukça zor. Bir Sicilya adası olan Taormina ile ilgili bir şey vardır.

Burada Etna Dağı, deniz ve tarihi kalıntıların manzarası hep bir aradadır. Burada bir otelde kalsanız ve odadan hiç çıkmasanız bile bu romantik manzara eşliğinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Colmar, Fransa

Colmar fransa
Colmar

Fransa‘nın kuzeydoğusunda bulunan Colmar, şarap çeşitleri ile bilinse de eşsiz doğası, pastel boya ile boyanmış gibi duran sevimli evleri ile bilinir.

Ayrıca Rönesans kiliseleri, köprülü kanalları ile görülmeye değer bir kasabadır. Buraya düzenlenen günlük turları katılarak da Colmar’ın tadını çıkarabilirsiniz.

Soglio, İsviçre

Soglio isviçre
Soglio

Cennetin Kapısı” adı ile bilinen Soglio, kimileri tarafından cennetin ta kendisi olarak nitelendirilir. İtalyan sınırında Bregaglia Vadisi‘ndeki Soglio’da dağ havası alıp ağaç ve gül kokuları arasında gezinebilirsiniz.

Korcula, Hırvatistan

Korcula hırvatistan
Korcula

Yerli halk arasında “Küçük Dubrovnik” olarak bilinen Korcula deniz kenarında bulunan bir kasabadır. Hırvatistan‘ın en iyi korunmuş noktalarından olan Korcula, Orta Çağ meydanları, katedralleri, güzel bir şekilde restore edilmiş Rönesans binaları, çatılı evleri ile görülmeye değer bir yer.

Bu kadar güzel yerlere sahip olmasına rağmen kalabalık olmamasını uzak olmasına borçludur. Kasabanın merkezi, üzüm bağları ve harika kumsallara yakındır. Buradaki şarapları tadıp kumsalların tadını çıkarabilirsiniz.

Bamberg, Almanya

Bamberg almanya
Bamberg

Almanya‘nın romantik kulvarında yer almasa da Bamberg yine de ziyaret edilmeyi hak etmekte. UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde bulunan bu kasaba, yedi tane kilisesi ve tepeleri, ırmak ve kanalları ile görmeye değerdir.

Buraya geldiğinizde katedralleri ziyaret edip sokakların tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Benasque, İspanya

Benasque ispanya
Benasque

Pyrenees Dağları sırasında en yüksek tepede bulunan Benasque, İspanya‘dan çok Alpler‘de gibi görünür. İspanya’daki en güzel kasabalardan biri olarak görülen Benasque’de doğa yürüyüşlerine çıkabilir ya da balık tutmaya gidebilirsiniz. Buradaki küçük restoranlarda romantik yemekler yeme imkanınız da vardır.

Manarola, İtalya

Manarola italya
Manarola

Manarola‘yı büyük ihtimalle duymuşsunuzdur, Cinque Terre‘yi oluşturan beş renkli tepe kasabasından biridir. Bağları, manzarası ile bu beş tepenin belki de en romantik olanı Manarola‘dır. Buraya geldiğinizde komşu kasaba olan Riomaggiore‘ye gidip “Aşk Yolu” denen yolda da yürüyebilirsiniz.

Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın