2 milyona yaklaşan nüfusu ile Avustralya’nın güneydoğu sahilinde bulunan Sidney, bu dev ülkenin hemen hemen her bakımdan en büyük şehri olmasına rağmen başkenti değildir. Kuruluşu 18. yüzyılın sonlarına denk gelen şehir, yaklaşık 60 sene boyunca İngiliz İmparatorluğu’nun suçlularını gönderdiği sürgün yeri olarak doğmuştur.

Şehrin kenarına kurulduğu Port Jackson adıyla bilinen Sidney Limanı da halen tüm kıtanın en büyük limanı olma özelliğini taşır ve ülkenin zengin endüstriyel ve maden ürünlerinin  dünyaya açılım kapısıdır. Gemi yapımı, madencilik ve biracılık şehrin diğer başlıca gelir kaynaklarındandır.

1970’lerden itibaren turizm açısından hızla gelişmeye başlayan Sidney, günümüzde ziyaretçilerine aborjin kültürünün 50 bin senelik geçmişiyle ilgili bilgi alabileceğiniz günlük kuzey turlarıyla tarihi… Şehrin sembolü olan Sidney Opera Binası, Sidney Liman Köprüsü ya da nam-ı diğer “Coat Hanger” gibi seçenekleriyle kültürel… Liman manzaralı tırmanma duvarları ve geniş yürüyüş yollarıyla sportif… Barları, gece kulüpleri ve restaurantlarıyla eğlenceli seçenekler sunuyor.

Bulunamadı

Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.