İstanbul gezilecek yerler Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi, 6. yüzyılda yapılan bir kilisedir. İstanbul’un ilk Hristiyan bölgesi sayılan kesiminde yapılan ilk yapılardan olan Aya İrini, İstanbul’un fethinden sonra Topkapı Sarayı’na dahil edilmiştir. Bir dönem silah deposu olarak da kullanılan kilisenin akustiği öyle iyidir ki içerisinde bazı müzik festivalleri düzenlenmektedir. Kilisede rahiplerin bir arada oturduğu yarım daire bölümü, siyah haç, Bizans imparatorlarının yattığı lahitler dikkat çekmektedir. Lahitlerin bir kısmı da Arkeoloji Müzesi’nde görülebilir.

Azize İrini adından esinlenilen kilisenin adını Bizans’ın hrıstiyanlaşmasını sağlayan Penelope’den aldığı düşünülür. Saray içerisinde bulunması nedeniyle bir dönem ne cami ne de kilise olarak hizmet vermiştir. Tarihi boyunca birçok deprem yaşayan Aya İrini’nin bazı kısımları tamir edilememiştir. Kilisenin bu denli önemli olmasının en önemli nedeni yapının Hristiyan Bizans’ın ilk mabedi olmasıdır. İstanbul gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan kilise, özgün mimari ile de dikkat çeker ve tarihi açıdan da önemlidir.

İstanbul Aya İrini Kilisesi içi

Aya İrini Kilisesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 34122, Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Tramvay ile Kabataş Beyazıt Zeytinburnu yönünde işleyen tramvaya binip Sultanahmet veya Gülhane duraklarında inerek buraya ulaşabilirsiniz. Kiliseye Marmaray ile gelmek istiyorsanız Sirkeci’de inip Cağaloğlu – Vilayet çıkışını takip ederek İstanbul Valiliği önüne çıktıktan sonra Gülhane Parkı’na yürüyüp buradan kiliseye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı günleri hariç her gün ziyarete açıktır. 26 Ekim – 15 Nisan 09:00 – 16:45, 15 Nisan – 26 Ekim 09:00 – 18:45 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Giriş bedeli 20 Liradır.
  • Web sitesi: http://www.topkapisarayi.gov.tr/tr/aya-irini-0
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın