Ayasofya Müzesi hakkında bilgiler

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ayasofya Müzesi, 532 yılında imparator Justinian’ın emri ile yapılmış bir kilisedir. Öncesinde de aynı noktada bulunan bir kilisenin yıkılması ile inşa edilen bu yapı, 6 yıl gibi kısa bir sürede yapılmıştır. Bir rivayete göre bu kadar kısa sürede böyle görkemli bir yapının yapılmasının ardından Justinian, Ayasofya’nın karşısına geçip “Süleyman Peygamber artık senden üstünüm.” diye bağırmıştır.

Artemis Tapınağı üzerine inşa edildiği düşünülen Ayasofya’yı bu denli görkemli kılan iç süslemeleri, mozaikleri ve eşsiz mimarisidir. Ayrıca iç bölüm birliği de dikkat çekicidir. Sadece iç mimarisi ile bile dünyanın harikalarından biri olarak anılmaktadır. 33 metre açıklığındaki kubbe tabandan 55.6 metre yüksekliğindedir. İstanbul’un fethinin ardından camiye dönüştürülen yapıya o dönemde 4 tane kubbe eklenmiştir.

Ayasofya Müzesi içi
Ayasofya Müzesi İç Görünümü, İstanbul

1934 yılından günümüze ise müze olarak kullanılmaktadır. İstanbul’un en çok turist çeken noktalarından olan Ayasofya Müzesi, tarihi boyunca birçok tehlike atlatmış fakat günümüze dek ayakta kalmayı başarmıştır. Yapıda yer alan motiflerde İsa ile Tanrı’nın aynı olmadığı anlatılmıştır ki bu da Hristiyan dünyası için reform niteliğindedir. Müze, hem Hristiyan hem de Müslüman dünyasına ait etkileyici izler taşımaktadır.

Ayasofya Müzesi mozaikleri
Ayasofya Müzesi mozaikleri, İstanbul

İstanbul gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden olan Ayasofya Müzesi’nin dış kısmında II. Sultan Selim’in türbesi görülebilir. İç kısmında yer alan I. Mahmud Kütüphanesi de oldukça ilgi çekicidir. Okuma kısmı ve kitap kısmının ayrı ayrı olduğu kütüphanenin duvar işlemeleri sanat eseri niteliğindedir. Müze içerisinde ortası oyulmuş bronz bir sütun da dikkat çekmektedir. Zaman içerisinde kutsallaştırılan sütün, Dilek Sütunu adını almıştır.

Ayasofya Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Meydanı Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Tramvay ile Gülhane ya da Sultanahmet duraklarından buraya ulaşabilirsiniz. Direkt tramvay ile ulaşım sağlayamayacak bir yerdeyseniz öncelikle Eminönü’ne gelmeli sonrasında oradan tramvaya binmelisiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: 15 Nisan – 1 Kasım 09:00 – 19:00, 1 Kasım – 15 Nisan 09:00 – 17:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti 30 Lira’dır.
  • Web sitesi: http://ayasofyamuzesi.gov.tr
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın