Aynalıkavak Kasrı İstanbul
Aynalıkavak Kasrı

Aynalıkavak Kasrı, İstanbul’da bir kasrıdır. Bizans döneminden beri burada bulunan Aynalıkavak Kasrı civarında birçok ayrı önemli yapı da bulunmaktadır. Civarında bulunan tarihi eserler bu tezi doğrulamaktadır. Bir dönem dinlenme bölgesi olarak da kullanılan Aynalıkavak’ta ilk yerleşim yerinin 17. yüzyılda olduğu düşünülmektedir. Küçük saray olarak bilinen kasr, III. Selim tarafından yaptırılmıştır.

Küçük olsa da gerek manzarası gerek mimarisi ile her zaman dikkat çekmiştir. Kasrın bulunduğu bölge ilk zamanlarında Kaptan- ı Derya Kayserili Halil Paşa’nın tersane alanına padişah adına bir yapı inşa ettirmesi ile Tersane Hasbahçesi olarak bilinmekteydi.

Zaman içerisinde bu yapı yıkılsa da bölgenin ismi aynı kalmıştır. IV. Mehmed döneminde yapıda yer alan aynalar bölgesi yıkılmış, sonrasında bir yangın felaketi yapıya zarar vermiştir. Günümüzde gördüğümüz Aynalıkavak Kasrı Sultan III. Selim döneminden kalmadır.

Ayakta kalan en eski Osmanlı kasrı olan Aynalıkavak, deniz cephelidir. Yapının pencereleri, girişi Osmanlı mimarisini güzel bir şekilde yansıtmaktadır. Burayı ziyaret ettiğinizde kasrın ikinci katında III. Selim anısına yaptırılan Türk Çalgıları Müzesi’ni görebilirsiniz.

Aynalıkavak Kasrı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Camiikebir Mah., 34440 Beyoğlu İstanbul
  • Ulaşım: Beyoğlu, Hasköy’de bulunan Aynalıkavak Kasrı’na Aynalıkavak durağında inerek ulaşabilirsiniz. Cebeci – Taksim 36T, Yeşilpınar – Eminönü 47, Binevler – Eminönü 47E, Nur Sitesi – Eminönü 47N otobüslerinden biriyle buraya gelebilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: 09:00 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 5, indirimli bilet 2.5 liradır.
  • Web sitesi: http://www.ibb.gov.tr/sites/ks/tr-TR/1-Gezi-Ulasim/koskler-konaklar/Pages/aynali-kavak-kasri.aspx
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın