Anežský Klášter

Bohemyalı Aziz Agnes Manastırı, 1234 yılında Prag’da inşa edilen manastırdır. Kral I. Vaclav’ın kız kardeşi olan Agnes ancak 1989 yılında “azize” ilan edilse de uzun süre Çek ulusunu etkisi altında bırakmıştır. O kadar etkili bir figürdür ki Kadife Devrim başlamadan önce Papa II. Johannes Paulus, Azize Agnes’i kutsamıştır.

Ortaçağ siyasi figürünün önemli temsilcilerinden olan Agnes için yapılan Bohemyalı Aziz Agnes Manastırı, Prag gezilecek yerler listesinde yer alan önemli dini yapıların başında gelir. Bir dönem kapalı kaldıktan sonra 18. yüzyılda depo ve evsizler için barınak olan kullanılan manastırda günümüzde 13. – 16. yüzyıllardan kalma resim ve heykel koleksiyonları görülebilir. Bu manastırda mutlaka görmeniz gereken eserler arasında Vyssi Brod Altar ustasından “Meryem’e Müjde”, Stranokice Madonnası heykeli, Başpiskopos Vlasimli Jan Ocko’nun “Adak” panosu, Kutsal Ruh Kilisesi sütunbaşı, Krumlov Madonnası’nın benzeri heykel bulunmaktadır.

Aziz Agnes Manastırı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Anežská 811/12, 110 00 Praha 1
  • Ulaşım: Namesti Republiky, Staromestka metro istasyonlarından ya da 5, 8, 14, 26 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Pazar 10:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır. (Manastırdaki son rehberli tur 17:00’dadır.)
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın