Aziz Giovanni Baptisteri Floransa

Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa’nın merkezinde yer alan bir tarihi yapıdır. Andrea Pisano ve Lorenzo Ghiberti tarafından yapılan bu yapı, bronz kapıları ile ünlüdür ve iç dizaynında 13. yüzyıldan kalma Orta Çağ mozaikleri kullanılmıştır.

Duomo Meydanı‘ndaki bu vaftizhane Floransa gezilecek yerler listemizdeki önemli yapıların da başında geliyor. Şehirdeki en eski yapılardan da olan Aziz Giovanni Vaftizhanesi, 1059 – 1128 yılları arasında inşa edilmiştir. Eski bir Roma tapınağı üzerine yapıldığına inanılan bu yapı, küçük bir bazilika olarak kabul edilse de sonrasında Floransa Vaftizhanesi olarak tanımlanmıştır ve 19. yüzyıla kadar Floransa’daki bütün Katolikler burada vaftiz edilmiştir.

Aziz Giovanni Baptisteri Floransa
Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa

Aziz Giovanni Vaftizhanesi, sekizgen şekildedir ve dışı tipik Floransa Roma mimarisini yansıtan renkli mozaiklerle donanmıştır. Ön Rönesans olarak nitelendirilen bu özellikle klasik mimari harmanlanmıştır. Dış cephesi “İlahi Komedya”nın yazarı Dante’nin buralarda yaşadığı günlerden beri değiştirilmemiştir. Bronz kapılarıyla ünlü bu yapının en eski kısmı güney kapılarıdır. Pisano’nun eseri olan bu kapılar dışında diğer kapılar bir yarışma sonunda yapılmıştır ve yarışmayı Ghiberti kazanmıştır. İncil’den çeşitli sahnelerin betimlendiği kapılar bu şekilde yapılmıştır. Bu kapılar “Cennet Kapıları” olarak bilinir. Vaftizhane’nin tavanı 13. yüzyıldan kalmadır ve birçok ünlü Floransalı kişi bu kısımda tasvir edilmiştir.

Battistero di San Giovanni Florence
Bronz Kapılar, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa

Aziz Giovanni Vaftizhanesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza del Duomo, Firenze
  • Ulaşım: 1, 6, 14, 17 veya 23 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 10:00 – 17:00 (Perşembe 15:30, Cumartesi 16:45’e kadar) & Pazar 13:30 – 16:45 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 10, indirimli bilet 2 Euro’dur.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın