Aziz Mark'ın Çan Kulesi Venedik

Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Campanile di San Marco/ St. Mark’s Campanile) Venedik’te yer alan en yüksek yapılardan biridir. 99 metre yüksekliğindeki bu çan kulesinden San Marco Meydanı ve şehir manzarası izlenebilir.

9. yüzyılda yapılan Çan Kulesi sonrasında birkaç kez baştan yapılmıştır. Altın meleğin tepesine yerleştirildiği 16. yüzyıla kadar sürekli değiştirildi. Çan Kulesi’nde beş tane çan bulunmaktadır ve her birinin farklı bir işlevi vardır. Marangona günün başlangıç ve bitişini, Trottiera Maggior Consiglio üyelerinin acele etmesini, Mezza Terza Senatonun toplanacağını, Maleficio ise infaz ilanını işaret eder. Bu kule ayrıca adaba aykırı davrananların yukarı çekildiği bir yerdi. Her yıl düzenlenen “Volo del’Anzolo” ya da “del Turco” (“Meleğin ya da Türk’ün Uçuşu”) isimli bir gösteride gönüllü birisi halata tırmanarak kuleye çıkar ve ilk kattaki başkana buradan bir demet çiçek sunardı.

Aziz Mark'ın Çan Kulesi Venedik manzara
Aziz Mark’ın Çan Kulesi üzerinden Venedik manzarası

1902 yılında tamamen çöken Aziz Mark’ın Çan Kulesi orijinaline uygun şekilde tekrar yapılmıştır. 1912 yılında tamamlanan kule üzerinden tüm şehir görünür, fakat tek bir kanal görünmez. Bu da yapıya ait ilginç bir detaydır. Venedik’teki diğer birçok yapı gibi kule de yan yatmaya başlamıştır. Yapıldığı dönemde deniz ve atış kulesi olarak kullanılsa da sonrasında sadece turistik amaçla kullanılmaya başlanmıştır.

Kuleye çıkarak eşsiz Venedik manzarasını seyredebilirsiniz.

Aziz Mark'ın Çan Kulesi Venedik manzara
Aziz Mark’ın Çan Kulesi üzerinden Venedik manzarası

Aziz Mark’ın Çan Kulesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza San Marco, 30124, Venezia
  • Ulaşım: San Marco Meydanı’nın köşesinde ve San Marco Bazilikası’nın yakınındadır.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün Paskalya  – Haziran ve Ekim 09:00 – 19:00, Temmuz – Eylül 09:00 – 21:00, Kasım – Paskalya 09:00 – 15:45 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Kuleden manzarayı izlemenin bedeli 8 Euro’dur.
  • Notlar: Kule, Noel sonrası 20 gün kapalıdır. Kulede asansör bulunuyor, seyir terasına çıkmak için kullanılıyor.
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın