Venedik Aziz Mark'ın Çan Kulesi Campanile

Daha çok “Campanile” adıyla anılan Aziz Mark’ın Çan Kulesi Venedik’in simge yapılarından biri. Gerçi Venedik simge yapılar açısından fazlasıyla zengin bir şehir ancak San Marco Meydanındaki yapıların yeri ayrı.

Çevresindeki San Marco Bazilikası ve Dükler Sarayı ile bir bütün oluşturan, turistlerin balkonundan romantik bir Venedik manzarası seyredebilmek ve fotoğraf çekebilmek için kapısında uzun kuyruklar oluşturduğu Aziz Mark’ın Çan Kulesi bu büyüleyici kente gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden de biri aynı zamanda.

Peki burayı bu kadar özel ve popüler yapan ne? Yazının devamında hem tarihçesinden hem de yapının özelliklerinden bahsederek bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım mı?

Aziz Mark’ın Çan Kulesi Tarihi

Venedik Campanile

9.YY’ dan kalma bir gözlem kulesinin kalıntıları üzerine ilk olarak 12.YY’ da inşa edilen Aziz Mark’ın Çan Kulesi aslında ilk yapıldığında bugünkü halinden biraz farklıymış.

Yine dörtgen bir temel üzerinde yükseliyor ancak o dönemde daha çok denizciler için deniz feneri görevi görüyormuş. Aynı zamanda savunma amacıyla da kullanılmış (gözlem kulesi olarak).

Zamanla kulenin kullanım amacı da değişmiş tabii. 13. YY’a gelindiğinde kule çanlar çalarak katılımcılara şehir meclisi toplantılarını haber veriyormuş.

Daha da ilerleyen dönemde, kuleye yeni çanlar eklenmiş ve gün doğumu, gün batımı gibi saatlerde de kulenin çanları çalmaya başlamış.

Tarih boyunca çeşitli fırtınalar ve depremler görerek çeşitli yıkımlara uğramış kulenin bugünkü görünümü ise 16.YY’ da verilmiş ve Jacopo Sansovino tarafından zemin kata 4 kemerli loca eklenmiş.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi 1902 yılına kadar zaman zaman çeşitli hasarlar görse de varlığını sürdürmüş.

1902 yılının Temmuz ayında ise ünlü Çan Kulesi bir gecede tamamen yıkılmış. Sebebi deprem veya sel gibi bir doğal afet de değil.

Resmi açıklamalara göre Aziz Mark’ın Çan Kulesi yılların getirdiği hasarları onarmak için yürütülen restorasyon çalışmaları sırasında işçilerin tedbirsiz davranışları ve benzeri durumlardan dolayı yıkılmış. Ve yıkımdan sonra geriye kalanlar telafi edilecek düzeyde de değilmiş.

Yıkımın olduğu gün Venedik Şehir Meclisi acil toplanarak Aziz Mark’ın Çan Kulesi hakkında kararını vermiş: “Dov’era e com’era“. Yani; aynı yerde, aynı şekilde yeniden yapılacak.

25 Nisan 1903 yılında başlayan kule inşaatı 10 yıla yakın sürmüş ve Aziz Mark’ın Çan Kulesi orijinalinin aynısı olarak, sadece yapıyı güçlendirmek adına dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen değişikliklerle, yeniden inşa edilmiş ve 25 Nisan 1912’de, Aziz Mark gününde açılışı yapılmış.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi Hakkında Bilgiler

Venedik Campanile
Aziz Mark’ın Çan Kulesi üzerinden Venedik manzarası…

99 metre yüksekliğindeki Aziz Mark’ın Çan Kulesi dörtgen bir temel üzerinde inşa edilmiş. Kulenin zemin katında 4 kemerli Sansovino Locası bulunuyor. Çanların bulunduğu katta ise bir tanesi orijinal kuleden kalan olmak üzere, günün farklı zamanlarında çalan toplam 5 çan var ve burası aynı zamanda nefis bir Venedik manzarası izleme yeri.

Çanların olduğu katın üstünde ise kule önce dörtgen formda devam ediyor ardından da üçgen prizma şeklinde son buluyor.

En tepede baş melek Cebrail’in 3 metre yüksekliğinde kanatlı bir heykeli mevcut.

Sansovino Locası

Aziz Mark’ın Çan Kulesi zemin katı Mimar Sansovino’nun tasarımı olan bir locaya sahip. 4 kemerli locanın yapımı 1549 yılında tamamlanmış ve her kemerde bronz Minerva, Apollo, Merkür ve Barış heykellerinden biri bulunuyor.

Kemerlar aynı zamanda Sansovino’nun öğrencileri tarafından yapılan mermer kabartmalarla da süslü.

Çanlar

Mimar Giorgio Spavento tarafından tasarlanan çanların bulunduğu kat Aziz Mark’ın Çan Kulesi içerisindeki belki de en ilginç yerlerden biri. Öncelikle farklı isimleri olan buradaki çanların her birinin görevleri de farklı.

Marangona (Campanon) isimli ana çan kuleye eklendiği günden beri Venedik esnafına işe başlama ve paydos etme saatlerini hatırlatıyor. Gerçi buna  günümüzde ne kadar uyulduğu tartışılır. Marangona aynı zamanda şehir meclisi toplantılarını da haber veren çan.

Trottiera isimli çan ise meclis toplantısının başlamak üzere olduğu haber veriyor.

MazzaTerza (Pregadi) isimli çan senato toplantıları için haberci iken Renghiera (Malefiz) isimli çan halka idamları haber veriyor.

Son olarak Nona adı verilen çan öğleden sonra çalarak günün hangi saatinde olunduğunu belirtiyor.

Papa X. Pius’un hediyesi olan bu çanların tamamı 1902 yılındaki yıkımda zarar görmüş ve hepsi de yenileriyle değiştirilmiş durumda.

Tabii günümüzde ne şehir meclisi toplantıları var, ne de herhangi bir toplantı veya iş için çanların çalmasını beklemeye gerek var. Ancak Venedik tarihinde bu kadar önemli bir yeri olan çanlar turistlerin Aziz Mark’ın Çan Kulesi’ne akın akın gitmesi için bir başka sebep.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Venedik Aziz Mark'ın Çan Kulesi harita konum bilgisi
Aziz Mark’ın Çan Kulesi’nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi Venedik’in en ünlü ve popüler noktası olan San Marco Meydanı‘ndaki San Marco Bazilikası’nın bir parçası. Dolayısıyla ulaşım çok kolay.

Büyük Kanal‘da seyahat eden vaporettolardan birine binerek San Marco, Giardinetti, Vallaresso veya San Zaccaria Durakları’nın herhangi birinde inmeniz, Doge’s Palace veya St Mark’s Basilica tabelalarını takip ederek 1-2 dakika yürümeniz yeterli.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi Güncel Giriş Ücretleri

Aziz Mark’ın Çan Kulesi giriş ücreti yetişkinler için 10 Euro, 6-12 yaş arası çocuklar için 5 Euro’dur.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi Ziyaret Gün ve Saatleri

  • Aziz Mark’ın Çan Kulesi ziyaret saatleri ise:
  • Hafta içi 10:30 – 18:30 arası, Cumartesi ve Pazar günleri 10:30 – 21:30 arasıdır.

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın