Aziz Petrus Bazilikası Roma

Vatikan’da yer alan Aziz Petrus Bazilikası, Hristiyan dünyasının en önemli yapılarından biridir. Roma Katoliklerinin hac noktası olan yapı dünyanın en büyük kilisesi olup yapı içine aynı anda 60.000 kişi sığabilir. Vatikan’ın bu ünlü kilisesi 222 metre uzunluk ve 138 metre yükseklikteki boyutları ile devasadır.

2.yüzyılda Aziz Petrus’un mezarının olduğu yere bir anıt dikilmiş ve daha sonra bu noktaya İmparator Constantinus’un emri ile ilk bazilika M.S 349 yılında yapılmıştır. 15. yüzyılda yıkılmaya yüz tutan orijinal bazilikanın yerine yenisi yapılmıştır. Şu anki bazilikanın yapımına 1506 yılında Papa II. Julius zamanında başlanmıştır. Yapımı 100 yıldan fazla süren bazilika, 1612 yılında, Papa V. Paul’un döneminde bitirilebilmiştir. Efsaneye göre bazilikalar M.S 67 yılında çarmıha gerildiği noktada yapılmıştır.

Aziz Petrus Bazilikası’nın tasarımında Michelangelo, Donato Bramante ve Raphael gibi Rönesans ustaları yer almıştır.

Aziz Petrus Bazilikası İç Görünüm
Aziz Petrus Bazilikası İç Görünüm

Aziz Petrus Bazilikası’nın Önemli Bölümleri

Kubbe: Bazilikanın en önemli bölümüdür. Michelangelo bu bölüm için daha az kuvvet uygulayan bir yapı tasarlamıştır. Bazilikanın muhteşem iç mekânı ile uyumlu olan 136,5 metrelik kubbe Michelangelo’nun ölümünden 26 yıl sonra tamamlanabilmiştir. Dilerseniz kubbeye çıkarak muhteşem manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Bu noktadan Aziz Petrus Meydanı ve şehrin geri kalanı harika gözükür. Yalnız kubbeye çıkmanız için 330 basamaklık merdiveni göze almanız gerekiyor. Kubbeye çıkış ücretlidir ve ziyaret saatleri değişiklik göstermektedir.

Aziz Petrus Bazilikası Kubbe Manzarası
Aziz Petrus Bazilikası Kubbe Manzarası

Pieta: Aziz Petrus Bazilikası’ndaki en önemli eserlerinden biridir. Heykelde Hz. Meryem, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmiş bedenini kucaklamış ve tas tutarkenki hali betimlenmiştir. Michelangelo 1499 yılında bu başyapıtını ortaya koyduğunda henüz 25 yaşındaydı. Heykel, 1972 yılından bu yana özel bir cam bölümde sergilenmektedir.

Aziz Petrus Bazilikası Pieta
Pieta, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan

Baldaken: Sarmal sütunların taşıdığı bronz sayvan, 20 metre yüksekliğindedir ve 17. yüzyılda Bernini tarafından tasarlanmıştır.

Baldaken, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan
Baldaken, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan

Aziz Petrus Heykeli: Heykeltıraş Arnolfo di Cambio tarafından 13. yüzyılda yapılmış bronz heykeldir. Ziyaretçiler genellikle heykelin ayağına dokunmak ve öpmek isterler, bu nedenle bu bölümde genellikle uzun sıralar oluşabilmektedir.

6.yüzyıldan kalma mücevher kakmalı bronz hac gibi ilgi çekici eşyalar bazilikanın Hazinelik bölümünde sergilenir. Bernini’nin son eserlerinden VII. Alexander Anıtı, Mahzen Mezar ve Apsis, Aziz Petrus Bazilikası’nın diğer önemli bölümleri arasındadır.

Vatikan’da yer alan bu dünyanın en ünlü bazilikasını Roma gezilecek yerler  listenize mutlaka ekleyin.

Aziz Petrus Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza San Pietro, Roma
  • Ulaşım: Via della Conciliazione’ye giden 62 numaralı otobüs binerek ya da “Ottaviano S. Pietro” durağında inerek bazilikaya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Bazilika 07.00-19.00 (Ekim-Mart 18.00), Hazine 19.00-18.15 (Ekim-Mart 17.15, giriş ücretli), Vatikan Grottoları 07:.00-18.00 (Ekim-Mart 17.00), Kubbe Her gün 08.00-17.00 (Giriş ücretli)

Roma Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın