Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro)

Dünyadaki en önemli Katolik İbadethanesi diyebiliriz Aziz Petrus Bazilikası için. Kabe Müslümanlar için nasıl bir öneme sahipse Aziz Petrus Bazilikası da Hristiyanlar için benzer bir önemde. Tek farkı burasının dini önemine ek olarak, sanatsal ve turistik açıdan da ilgi çekici olması.

İsa’nın 12 havarilerinden biri olan ve aynı zamanda da ilk Papa olarak kabul edilen Aziz Petrus’un mezarının üzerine inşa edilmiş olan (ya da en azından Aziz Petrus olduğu düşünülen kişinin mezarı diyelim) bazilika Roma’nın simge yapılarından biri olup, haliyle böyle bir seyahatin de en önemli duraklarından.

Kapladığı alan bakımından dünyanın en büyük kilisesi olan, 120 yıl süren inşaatında dönemin en yetenekli ve en ünlü mimarlarının, sanatçılarının art arda görev aldığı St. Peter’s Basilica dini bir yapı olmasının yanında nefis bir Rönesans mimarisi örneği ve de belki de dünyanın en pahalı sanat eserlerine sahip yapı diyebilirim.

Vatikan’ın kalbinde, San Pietro Meydanı’nda (St. Peter’s Meydanı veya Aziz Petrus Meydanı) yer alan Aziz Petrus Bazilikası, içiyle, dışıyla, yer altında kalan kısmıyla, kısacası her bir santimetrakesi ile önemli ve dikkat çeken bir yapı.

En az yarım gününüzü ayırmanızı önereceğim Aziz Petrus Bazilikası turunu hem keyifle hem de bilgili bir şekilde yapabilmeniz ve hiçbir detayı kaçırmamanız için ben de bu yazıda bu ünlü yapıyla ilgili önemli bilgileri bir araya getirmeye çalıştım. Siz notlarınızı alın ve yola çıkın yeter.

Aziz Petrus Bazilikası Hakkında Bilgiler

Aziz Petrus Bazilikası gezi rehberi
Tarihçesi ve içerisinde neler görebileceğinize geçmeden önce Aziz Petrus Bazilikası neden bu kadar önemli sorusunu cevaplayalım isterseniz.

22 bin metrekarelik alanı, 190 metre yüksekliği ve 60 bin kişi kapasitesi ile dünyanın en büyük kilisesi unvanını hala elinde bulunduran Aziz Petrus Bazilikası’nın önemi büyüklüğünden, ilk Papa’nın mezarı üzerine inşa edilmesinden ve Vatikan’ın merkezinde yer almasından kaynaklanıyor aslında.

Herhangi bir kilise normalde ancak bir Papa onaylarsa bazilika sayılabiliyor ki bu onay için de o kilisenin tarihi veya kutsal bir önemi olması lazım.

Aziz Petrus Bazilikası da 12 havariden birisi ve ilk Papa’nın mezarı üzerinde yer almasından dolayı bazilika unvanını almış. Bugün dünya üzerinde 1500’e yakın irili ufaklı bazilika var ve Aziz Petrus Bazilikası da en önemli 4 tanesinden biri. Ki diğer üçü de Roma’da.

Ancak Aziz Petrus Bazilikası bir katedral değil ve Papa’nın resmi konutu da değil. Fakat Vatikan’ın kalbinde yer alması ve büyüklüğü dolayısıyla başta Papa tarafından yönetilenler olmak üzere en önemli resmi Katolik seramonileri, ibadetleri ve halka seslenişler burada gerçekleştiriliyor. İşte bazilikayı bu kadar önemli yapan da bu tür detaylar.

Sanatsal açıdan da Aziz Petrus Bazilikası’nın önemi yüksek. Michelangelo, Raphael, Bramante, Bernini gibi dönemin en usta sanatçılarının bugün paha biçilemez değerde eserlerinin süslediği bazilika belki de dünyanın en pahalı koleksiyonuna sahip diyebilirim.

Hatta burada yer alan freskler (duvar ve tavan süslemeleri) aslında resim de değil. Aslında öyle görünmesine rağmen bu freskler kolay kolay fark edilemeyecek titizlikte işlenmiş mozaikler.

Çalışma o kadar titiz ve o kadar detaylı ki bilmeyen bir göz baktığında resim zannediyor. Tabii elbette bu eserlerin değeri sadece mozaik olmasından kaynaklanmıyor, o da ayrı.

Aziz Petrus Bazilikası Tarihi

Aziz Petrus Bazilikası ne zaman yapıldı

Aziz Petrus Bazilikası’nın tarihçesi de yapının kendisi kadar ilginç.

İngilizce de St. Peter’s Basilica ve İtalyanca’da Basilica di San Pietro adıyla bilinen bu eşsiz kilisenin arazisi Roma İmparatorluğu Dönemi’nde mezarlıkmış aslında. İlk Papa olan Aziz Petrus da bazı kayıtlara göre MS 64 yılında buraya gömülmüş.

MS 319 yılında, Roma’nın ilk Hristiyan İmparatoru Konstantin’in bu bölgeye bir kilise yaptırmak istemesiyle inşaat başlamış ve şu anda göremediğimiz, eskiden burada yer alan ilk Aziz Petrus Kilisesi MS 349 yılında tamamlanmış. Aslında bu ilk kilise yaklaşık 1000 yıl kadar da ayakta kalmış.

Tabii bu kadar uzun süre sonunda yapının yıpranması ve yıkılma tehlikesi altına girmesi sebebiyle restorasyon gündeme gelmiş. Dönemin Papası II. Julius restorasyon yerine kilisenin tamamen yıkılmasını ve yerine yenisinin yapılmasını istemiş ki bugün gördüğümüz Aziz Petrus Bazilikası da işte bu yeni kilise.

1506 yılında Mimar Bramante tarafından tasarlanan kilisenin baş mimarlığına (Bramante’nin vefatı üzerine) 1514 yılında Raphael getirilmiş.

Onun da vefatı üzerine 1520 yılında Michelangelo baş mimar olarak atanmış. Tabii bu iş Michelangelo ile de bitmemiş. Ne de olsa yapımı 120 yıl süren bir inşaattan bahsediyoruz.

Takip eden yıllarda başka mimarların da elinden geçen Aziz Petrus Kilisesi sonunda 1626 yılında tamamlanmış ve Papa VIII. Urban tarafından kutsanarak açılmış.

Bence Aziz Petrus Kilisesi ile ilgili en ilginç detay da tarihinde yatıyor. Farklı farklı sanat akımlarının yaşandığı, onlarca farklı sanatçının ve bu sanatçıların vizyonlarının, fikirlerinin şekillendirdiği bazilika tüm bu farklılıklardan büyüleyici bir bütünlük çıkarmış. Daha ne olsun?

Aziz Petrus Bazilikası Bölümleri

Roma st petrus basilica gezisi
Aziz Petrus Bazilikası’nın içi

Tarihçesi ve en önemli özelliklerinden bahsettikten sonra biraz da Aziz Petrus Bazilikası içerisinde neler görebileceğinizden bahsedelim. Bunu da bölüm bölüm yapalım isterseniz.

Aziz Petrus Bazilikası İçi

Aziz Petrus Bazilikası içi nasıl Roma
Pieta

Çoğunlukla Rönesans ve biraz da Barok dönem eserleriyle süslü olan Aziz Petrus Bazilikası’nın içi Michelangelo, Bernini, Bramante, Raphael, Donato, Moderno ve Giacomo della Porta’nın eserlerini içeriyor. Aslında bu kısım başlı başına bir müze niteliğinde.

Merkezdeki kubbenin etrafında yer alan nefler, tonozlarla desteklenen kemerler ve koridorlar arasında yer alan şapeller yüksek tavan ve kubbenin de etkisiyle son derece etkileyici bir görünüm yaratıyor.

Burada yer alan en önemli eserler ise şöyle:

Çarmıha gerilmiş İsa’yı kucağında tutan Meryem’i gösteren “Pieta” heykeli. Ki öneminden ve değerinden dolayı kurşun geçirmez cam içerisinde sergileniyor.

Heykel o kadar etkileyici ki dindar bir insan olmasanız da, anne dahi olmasanız da bakanı hüzünlendirecek bir gücü ve etkisi var. Girişte, sağdaki ilk şapelde yer alan Pieta Michelangelo’nın 1499 yılında, 24 yaşındayken yaptığı bir eser.

Aziz Petrus Bazilikası içerisinde yer alan Barok Dönem eserlerinin en dikkat çekicilerinden biri olan, Bernini’nin yapıtı 4 metre yüksekliğindeki dev “Longinus Heykeli”.

Kubbenin tam altında bulunan ve Aziz Petrus’un mezarınının tam üzerinde yer alan (hatta bu mezar yerini göstermek amacıyla yapılan) Bernini’nin 1623 – 1634 yılları arasında yarattığı en ünlü eseri “Baldaken”.

Hem merkezi konumu hem de 18 metre yüksekliği ile kilisede direkt göze çarpan eserlerden biri olan Baldaken spiral şeklinde bronz sütunlardan oluşan bir çeşit platform/pavyon.

Söylentiye göre Bernini Baldaken’i yaparken o kadar çok bronz kullanmış ki kentte bronz kalmadığı için Pantheon’un çatısındaki bronzlar sökülmüş ve bu eserde kullanılmış.

Tabii ben yazıyı uzatmamak adına Aziz Petrus Bazilikası içerisindeki en önemli üç eserden bahsettim ancak ziyaretiniz sırasında nereye bakacağınızı şaşırtacak kadar çok ve kaliteli heykel, fresk, mozaik, sütun ve diğer sanat eserlerini göreceksiniz.

Aziz Petrus Bazilikası – Bodrum Katı / Grottoes

Girişin hemen altında yer alan “Vatican Grottoes” denilen bodrum katı vefat eden papaların ve bazı önemli kişilerin mezarının yer aldığı bölüm.

Girişi büyük sunakta, hemen St. Andrew heykelinin yanında olan bodrum katına geçiş ücretsiz. İçeride fotoğraf çekmenin yasak olduğu bölümü turunuzun en sonuna bırakmanızı öneririm zira buradan sadece dışarıya çıkış var.

Aziz Petrus Bazilikası – Yer Altı Şehri / Necropolis

Aziz Petrus Bazilikası’nın eski bir mezarlık üzerine yapıldığını yazının başında belirtmiştim. Scavi veya Vatican Necropolis olarak da bilinen bu bölüm işte bu eski yeraltı mezarları. Hatta burada İmparator Konstantin Tapınağı, çeşmeler ve bazı küçük yapılar da olduğunu göz önüne alacak olursak, bir yeraltı şehri.

Antik kentin zarar görmemesi için buraya günde 250’den fazla kişi alınmıyor ve bu kişiler bile en fazla 12’şer kişilik gruplar halinde içeri girebiliyor.

Normalde Aziz Petrus Bazilikası girişi ücretsiz olmakla birlikte yer altı şehrine giriş için ayrıca bilet alınması gerekiyor ve bu kısım ücretli. Yazının sonunda ücret bilgilerini bulabilirsiniz.

Kubbe

Aziz Petrus Bazilikası Kubbesi

Aziz Petrus Bazilikası’nın içeriden sonra bence en güzel yeri kubbesi. On yıllardır kartpostallara bol bol malzeme olan ikonik Aziz Petrus Meydanı ve Roma görüntüsü de işte bu kubbeden alınıyor zaten.

Michelangelo tarafından tasarlanan ancak yapımı ünlü ustanın ölümünden sonra tamamlanabilen kubbe 138 metre yüksekliğinde ve hala da dünyanın en yüksek kubbesi.

Buradan Roma ve Vatikan manzarası da seyredilebileceği gibi (ki herkes bu amaçla kubbeye çıkıyor zaten) bazilikanın içi de seyredilebilir. Ki ben bazilikayı bir de bu açıdan görmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Kubbeye çıkmanın da iki yolu var aslında. İsterseniz 551 basamağın tamamını tırmanabilirsiniz. İsterseniz de yolun bir kısmını asansörle çıkıp kalan 320 basamağı tırmanabilirsiniz. Ücretlerinden yazının sonunda bahsedeceğim.

Aziz Petrus Meydanı

Roma Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Meydanı da aslında Aziz Petrus Bazilikası’nın ayrılmaz bir parçası. Ortasında 40 metre yüksekliğinde bir Mısır sütunu bulunan meydanın çevresindeki dev sütunlar ve heykeller Bernini tarafından tasarlanmış.

Bu heykellerin sadece meydanı süslemesi değil, hacıları da karşılayan eserler olması amaçlanmış ve her biri 3,10 metre yüksekliğinde olan 140 aziz heykeli 1670 yılında yapılmış.

Aziz Petrus Bazilikası Nerede? Nasıl Gidilir?

st petrus basilica nerede ve nasıl gidilir
Aziz Petrus Bazilikası’nın harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Roma’nın merkezinde ve Vatikan’da yer alan Aziz Petrus Bazilikası’na şehrin neresinde olduğunuza bağlı olarak yürüyerek, metroyla veya otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarihi Roma sınırları içerisindeyseniz, en uzak noktadan bile (Termini Tren İstasyonu, Kolezyum gibi) en fazla yarım saatte yürüyerek Aziz Petrus Bazilikası’na gidebilirsiniz.

Metronun A hattına binmeniz halinde Ottaviano İstasyonu’nda inip, 10 dakika yürümek de hızlı ve rahat bir yol.

Otobüs tercih ederseniz 40, 62, 64 ve 81 numaralı otobüsler Aziz Petrus Kilisesi çevresinden geçiyor.

Aziz Petrus Bazilikası Güncel Giriş Ücretleri

Basilica di San Pietro giriş bileti

Aziz Petrus Bazilikası halen aktif bir ibadethane olduğu için girişi ücretsiz.

Kubbeye çıkış ise ücretli. Tamamen merdivenlerle çıkmak isterseniz ücret 8 Euro, yarıya kadar asansörle ve sonrasını merdivenle çıkmak isterseniz ücret 10 Euro.

Necropolis turu ücreti ise 13 Euro. Ancak bu turun biletleri herhangi bir yerde satılmıyor. Necropolis  turu almak isterseniz scavi@fsp.va adresine mail atarak rezervasyon yaptırmalısınız.

Bazilika girişinde akıl almaz uzun kuyruklar olabiliyor, özellikle yoğun sezonda. Dolayısıyla, sırada beklemek istemiyorsanız ya sabah çok erken, 07:00 civarında gitmelisiniz. Veya hızlı geçiş hakkı veren turlardan satın alabilirsiniz. O turlar ücretli oluyor.

Aziz Petrus Bazilikası Ziyaret Gün ve Saatleri

Basilica di San Pietro ziyaret gün ve saatleri

Aziz Petrus Bazilikası ziyaret saatleri 1 Ekim – 31 Mart tarihleri arasında 07:00 – 18:30, 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında 07:00 – 19:00 şeklinde.

Kubbeye çıkış ise 1 Ekim – 31 Mart tarihleri arasında 07:30 – 17:00, 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında 07:30 – 18:00 şeklinde.

Aktif bir ibadethane olması sebebiyle Aziz Petrus Bazilikası’nda belirli giyim standartları uygulanıyor. Abartmaya veya çok kapalı olmaya gerek yok ancak diz üstü etek, şort gibi kıyafetlerle ziyaretçiler içeri alınmıyor, aklınızda bulunsun.

Roma gezinizde ihtiyacınız olabilecek en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

“Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro)” üzerine bir yorum

Yorum yapın