Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı, dünyanın en küçük devleti olan Vatikan’ın ünlü meydanıdır. Aziz Petrus Bazilikası’nın önünde yer alan meydan Napolili sanatçı, heykeltıraş ve mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında yaptırılmıştır. Berinini’nin 196 cm aralıklı sütun dizisi buraya gelen ziyaretçileri kucaklamak ister gibi iki yana açılmıştır.

Meydanın ortasında yer alan ve M.Ö 1. yüzyıldan kalma dikilitaş, İskenderiye’den getirilip 1586 yılında bulunduğu konuma 150 at ve 47 vinç yardımıyla dikilmiştir. Aziz Petrus Meydanı’nda 2 adet de çeşme yer almaktadır. Sol bölümde yer alan çeşme Bernini’nin, sağ tarafta yer çeşme ise Domenico Fontana’nın eseridir.

Papa eğer konutundaysa her çarşamba genellikle saat 10.30’da genel (kamu) ziyaretçilerine hitap eder. Pazar günleri ise öğle vakti Pazar ayini için dairesinin penceresinde belirir ve kısa bir konuşma ile meydandaki kalabalığa hitap eder.

Vatikan Aziz Petrus Meydanı
Aziz Petrus Meydanı, Vatikan

Meydanı en güzel görebileceğiniz nokta Aziz Petrus Bazilikası’nın kubbe kısmıdır. Kubbeye çıkarak meydan başta olmak üzere Roma manzarasını seyredebilirsiniz.

Aziz Petrus Meydanı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza San Pietro (Via della Conciliazione’nin W ucu), Roma
  • Ulaşım: Bölgeye 62 numaralı otobüs ile ya da “Ottaviano” metro durağı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın