Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi

Prag Kalesi içerisinde yer alan ünlü Aziz Vitus Katedrali, Prag’da saray kilisesi olarak inşa edilmiş ünlü katedraldir. Prag gezilecek yerler listesinde mutlaka yer verilen bu katedral 1344 yılında inşa edilmiştir ve inşasından günümüze Prag kral ve kraliçelerinin taç giyme yeri ve ebedi istiratgahı olmuştur.

Gotik yapıya 18. ve 19. yüzyıllarda eklemeler yapılmıştır. Aziz Vitus Katedrali’nde Hz. Meryem’in tasvir edildiği vitraylar, Çek ressam Alfons Mucha’nın pencere çalışması, dua odaları, Frantisek Kysela’dan “Gülpencere”, batı cephesindeki çörtenler isimli oluklar, Aziz Vaclav Şapeli, süslü uçan payandalar, altın taç kapıdaki gotik tonozlar, 14. yüzyıldan kalma koro mahalli, “Soylu Frederick’in Uçuşu” isimli ahşap pano, kraliyet mozolesi, büyük kuledeki devasa Sigismund çanı, kraliyete ait eserler ve eşyalar mutlaka görülmelidir. Katedralde IV. Charles, dört karısı, Bohemya’nın eski kralı Jiri z Podebrad’ın mezarları bulunmaktadır.

Aziz Vitus Katedrali
Aziz Vitus Katedrali, Prag

Aziz Vitus Katedrali Ziyaret Bilgileri

  • Adres: III. nádvoří 48/2, 119 01 Praha
  • Ulaşım: Hradcanska, Malostranska metro duraklarından metro ile ya da 22 numaralı otobüs ile buraya gelebilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Mart – Ekim Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 17:00, Pazar 12:00 – 17:00, Kasım – Şubat 12:00 – 16:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Katedral içerisinde hem ücretli hem de ücretsiz tur seçenekleri vardır. Ücretli olan tur bedeli tam bilet için 350, indirimli bilet 175 Çek Kronu’dur. (Bilet ücreti Eski Saray, Aziz George Bazilikası, Altın Yol, Aziz Vitus, Wenceslas, Adalbert Katedrali, Rosenberg Sarayı’nı da kapsamaktadır.)
  • Web sitesi: http://www.katedralasvatehovita.cz/cs

Prag Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın