Aziz Vitus Katedrali Prag gezi notları

Prag Başpiskoposluğunun Merkezi: Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali Prag’ın en büyük ve görkemli kiliselerinden biri olarak şehrin simge yapıları arasında yerini alıyor. Çeşitli kaynaklarda Gotik mimarisinin bir örneği olarak anlatılsa da aslında tam olarak Gotik ve Neo-Gotik mimarinin etkileyici bir karışımı olduğunu söyleyebilirim.

1997 yılında adı değiştirilerek Aziz Vitus, Wenceslas ve Adalbert Katedrali olan ancak yaygın olarak hala Aziz Vitus Katedrali olarak kabul gören kilise Prag Başpiskoposluğu’nun da merkezi.

Prag Kalesi içerisinde yer alan bu görkemli katedral şehri ziyaret eden tüm gezginlerin dikkatini çeken ve büyük çoğunluğunun da içini gezdiği bir yapı.

Sizler de yakınlarda Prag’a gidecekseniz katedralin tarihçesinden bölümlerine, giriş ücretlerinden adresine kadar detaylı bilgiler vereceğim bu rehberi okumanızı tavsiye ederim.

Aziz Vitus Katedrali Hakkında Bilgiler

Aziz Vitus Katedrali Prag tatili

Prag’daki en büyük ve hem dini hem de turistik açıdan en önemli kilise olan Aziz Vitus Katedrali 124 metre uzunluğunda ve en geniş yeri 60 metre eninde olan bir ibadethane.

96,5 metre yüksekliğinde ana kuleye sahip olan kilise başta aktörler, dansçılar ve sanatçıların koruyucusu olan Sicilyalı Aziz Vitus’a adanmış.

Ancak Bohem azizelerden Aziz Wenceslas ve Adalbert de kilisenin adandığı dini figürlerden.

Katedralin turistik önemi bir yana, yüzyıllar boyunca Bohemya Kral ve Kraliçeleri’nin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapması ve bu kral ve kraliçelerin, hatta Prag tarihinde yer etmiş önemli figürlerin ebedi istirahatgahı da aynı zamanda.

İşte bu sebeple Aziz Vitus Katedrali hem turistik hem de dini açıdan önemli bir ibadethane.

Aziz Vitus Katedrali Tarihi

Aziz Vitus Katedrali ne zaman yapıldı

Bugün gördüğümüz Aziz Vitus Katedrali aslında aynı yerde inşa edilen ve aynı ismi taşıyan katedrallerden üçüncü ve sonuncusu.

Burada ilk olarak MS. 925 yılında Romanesk stili küçük bir kilise inşa edilmiş ve 1060 yılında bu küçük kilise bir bazilika olarak yenilenmiş.

Takip eden yıllarda ise bu kilisenin dini açıdan önemi arttığı için 1344 yılında, Prag tarihinin en önemli figürlerinden Kral IV. Charles’ın isteğiyle bugünkü Gotik katedralin inşaatına başlanmış.

İlk etapta mihrabı, Aziz Wenceslas Şapeli, Altın Kapı’sı ve Büyük Güney Kulesi’nin alt kısımları Mimar Matthias Arras ve hemen ardından Peter Parler tarafından tasarlanıp bitirilirken kilisenin inşaatının tamamen bitmesi toplamda 600 yılı bulmuş.

Aziz Vitus Katedrali 1929 tamamlanmış ancak o tarihten beri zaman zaman restorasyonlar ve tadilatlardan da geçmeye devam etmiş.

Aziz Vitus Katedrali Bölümleri

Prag Aziz Vitus Katedrali görülmesi gereken yerler

Gotik stili bir kilise olarak başlayıp, inşaatı Rönesans ve Barok Dönem’de de devam ederek tamamlanan Aziz Vitus Katedrali hem dış cephesi hem de içinin mimarisi ile ziyaret edenleri büyülüyor.

Aslında sadece Prag değil belki de tüm Orta Avrupa’nın bu en görkemli ve en zengin şekilde dekore edilmiş katedralini gezerken karşınıza çıkabilecekleri bölüm bölüm anlatmam gerekirse:

Aziz Vitus Katedrali Dış Cephesi

Aziz Vitus Katedrali dış görünümü

İki ince kule ve 14 azizin heykelleri ile süslenen ön cephesi katedralin dışarıdan bakıldığında ilk göze çarpan bölümü. Çeşitli rölyeflerle süslü bronz kapılar ve dantel gibi ince ince işlenmiş gül penceresi bu cephede dikkat çeken diğer detaylardan.

Ancak Aziz Vitus Katedrali’nin dış cephesindeki en popüler kısım Güney tarafındaki Altın Kapı. Daha çok törenlerde kullanılan kapı Kral IV. Charles ve karısı Elisabeth’in görüntüleri yanında Son Yargı’yı betimleyen mozaiklere süslenmiş.

Aziz Vitus Katedrali Çanları ve Büyük Güney Kulesi

Aziz Vitus Katedrali’nin Prag semalarını süsleyen kulelerinde toplamda 10 çan yer alıyor. En küçüğü 100 kilo, en büyüğü 16,5 ton ağırlığında olan çanların her biri azizlere veya şehrin önde gelen isimlerine adanmış. Sigismund Çanı büyüklüğü sebebiyle bunlar arasında en ilginci.

Sigismund Çanı’nın yer aldığı Büyük Güney Kulesi ise Aziz Vitus Katedrali’nde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Kilisenin il yapıldığı dönemde inşa edilen, sonrasında 14. ve 16. yüzyıllarda tadilattan geçen Büyük Güney Kulesi aynı zamanda nefis bir Prag manzarası seyretmek için de ideal.

100 metreye yakın yüksekliğiyle 287 basamak tırmanılarak çıkılan Büyük Güney Kulesi için Aziz Vitus Katedrali’nin başındaki taç da diyebiliriz aslında.

Aziz Vitus Katedrali İçi

Prag Aziz Vitus Katedrali iç görünüm

Üç koridorun çevrelediği Aziz Vitus Katedrali içerisinde 19 şapel mevcut. Yapının ikinci mimari Peter Parler’in atölyesinde yapılan 21 büst, Kral IV. Charles ve aile üyelerinin heykelleri, sütunlar, Hollanda’lı heykeltraş Alexander Colin tarafından yapılan kraliyet mozolesi ve vitray pencereler Aziz Vitus Katedrali’ni dekore eden sanat eserlerinin başında geliyor.

Katedraldeki şapeller arasında iki tanesi ise önemi ve güzelliği ile diğerlerinin arasında öne çıkıyor.

Kraliyet Şapeli

Kraliyet mücevherlerinin saklandığı Kraliyet Şapeli katedralin en göz alıcı yerlerinden biri. Tabii ki mücevherler kilit altında.

Aralarında Cumhurbaşkanı, Başbakan, Prag Belediye Başkanı, Prag Başpiskoposu gibi kişilerin de bulunduğu 7 farklı kişideki 7 anahtarla ulaşılabilen mücevherler buradaki en değerli eserlerden.

Kraliyet Şapeli’nde ayrıca Kral IV. Charles Dönemi’nde toplanan ve Aziz Vitus’un Hazineleri olarak isimlendirilen antikalar ve tarihi eserler de sergileniyor.

Aziz Wenceslas Şapeli

Aziz Vitus Katedrali içerisinde yer alan diğer önemli şapel de Kraliyet Şapeli’nin kuzey doğusundaki geçitten ulaşılan Aziz Wenceslas Şapeli.

Yarı değerli taşlarla süslü duvarları, katedralin ilk inşa edildiği yıllardan kalma duvar resimleri ve Aziz Wenceslas’ın hayatından sahneler betimleyen fresklerle bu şapel katedralin diğer kısımlarından çok daha farklı, belki biraz daha titiz dekore edilmiş. Dolayısıyla Aziz Vitus Katedrali’ni ziyaret eden turistlerin de fazlasıyla ilgisini çekiyor.

Bunlar dışında katedralin ana koridorundaki mozolede, Aziz Vaclav Şapeli’nde ve yer altındaki mezarlıkta başta Aziz Vitus olmak üzere hem şehrin azizlerinin hem de Bohemya Kral ve Kraliçeleri’nin naaşları bulunuyor.

Aziz Vitus Katedrali Nerede? Nasıl Gidilir?

Prag Aziz Vitus Katedrali harita konumu
Aziz Vitus Katedrali’nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Prag Kalesi içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali’ne ulaşmak için tramvay veya metroyu tercih ederseniz hem hızlı hem de konforlu bir yolculuk yapmış olursunuz.

22 ve 23 no’lu tramvaylar Prag Kalesi’nin 2. Avlusu’ndan 5 dakika mesafedeki Prazsky Hrad Durağı’nda duruyor.

A metro hattına binerek de Malostranska İstasyonu’nda inebilir, tramvay yolunda yürüyerek Prag Kalesi’ne girebilirsiniz.

Aziz Vitus Katedrali Güncel Giriş Ücretleri

Aziz Vitus Katedrali için ekstra bir giriş ücreti ödenmesi gerekmiyor ancak Prag Kalesi biletinizin olması lazım. Prag Kalesi biletleri de çeşit çeşit.

Fiyatı yetişkinler için 350 Koruna olan Circuat A bileti ve 250 Koruna olan Circuit B biletleri ile Aziz Vitus Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz.

Katedralin içerisinde ise sadece Büyük Güney Kulesi’ne çıkış ekstra ücretli, onun fiyatı da 200 Koruna.

Aziz Vitus Katedrali Ziyaret Gün ve Saatleri

Aziz Vitus Katedrali ziyaret saatleri yaz ve kış aylarında değişken.

Kasım – Mart ayları arasında 09:00 – 16:00 arasında turistik ziyaretlere açık olan yapı, diğer dönemlerde 09:00 – 17:00 arasında açık.

Prag seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top