Bağdat Caddesi Kadıköy İstanbul
Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi, İstanbul’un en ünlü caddelerinden biridir. 4. Murat’ın Bağdat seferinden dönünce Bağdat – Haydarpaşa – Bostancı arasında uzanan yol Bağdat Yolu olarak adlandırılmıştır. O dönemde önemli ticaret yolları üzerinde bulunan Bağdat Yolu, Bizans döneminde ordunun ihtiyaçlarının sağlandığı kısımdı.

Günümüzde gördüğümüz Bağdat Caddesi ise Kızıltoprak – Bostancı arasında denize paralel bulunan caddedir. 9 kilometrelik bu cadde şık restoran, kafe ve mağazaları ile ünlüdür. Dünyaca ünlü birçok markanın şubeleri burada bulunabilir. İstanbul gezilecek yerler listemizin güzel caddelerinden olan Bağdat Caddesi’nde ev ve iş yeri kiraları oldukça fazladır.

Caddenin alt kısmında deniz tarafında yürüyüş ve bisiklet yolları bulunmaktadır. Yürüyüş yapmak ve gezinmek için Özgürlük Parkı ve Dalyan Park tercih edilebilir. İstiklal Caddesi’nin modern ve şık versiyonu olarak bilinen Bağdat Caddesi’nde 19. yüzyılda ihtişamlı köşkler inşa edilmiştir. Bölgede görebileceğiniz önemli yapılardan biri 1885 yapımı Zühtü Paşa Camii’dir. 1899 yapımı Galip Paşa Camii de görmeniz gereken yerlerdendir.

Caddebostan ve Suadiye kısımları Fenerbahçe takımının galibiyet aldığı günlerde bir karnaval havasına bürünmektedir. Özellikle şampiyonluk kutlamaları esnasında caddede adım atacak yer bulmak neredeyse imkansızdır.

Bağdat Caddesi’ne Ulaşım

Ulaşım: Kadıköy’den buraya gelmek için Kızıltoprak yönündeki tabelaları takip edebilirsiniz. Ayrıca Kızıltoprak tren istasyonundan buraya yürünebilir. Kadıköy, Pendik, Fenerbahçe, Bostancı, Göztepe’den kalkan otobüsler ile buraya ulaşmanız mümkündür.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın