Datça

Birbirinden güzel koyları, göz alabildiğine uzanan ormanları, tertemiz havası ve masalsı güzellikteki sokakları ile şair Can Yücel’i bile kendine aşık etmiştir Datça. Burada her mevsim bambaşka güzeldir ama özellikle bahar ele geçirmiştir sanki bu coğrafyayı. Doğal güzelliklerin yanında binlerce yıllık bir geçmişe de ev sahipliği yapar Marmaris’e 71 kilometre mesafede yer alan Datça.

Begonvillerle çevrili dar sokaklar, kartpostal güzelliğindeki ormanlar, sakin plajlar, her şeyi bulabileceğiniz mini minnacık bir çarşı ve tarihi değerlerle çevrili Datça’da zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.

Kumluk Plajı Datça
Kumluk Plajı

Datça Gezilecek Yerler

Knidos Antik Kenti: Datça’ya geldiyseniz ve bu cennet köşenin tarihine yakından dokunmak istiyorsanız Knidos Antik Kenti’ne mutlaka uğramalısınız. 4 bin yıllık bir geçmişe sahip olan antik kente merkezden hareket eden tekneler ile ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda dolmuşlarla ulaşım da mümkün.

Eski Datça: Son yıllarda müdavimleri gittikçe çoğalan Eski Datça, bölgenin üç mahallesinden biridir. Buradaki begonvillerle çevrili sokakları,  taş evleri, yel değirmenleri, yüzyıllara meydan okuyan tarihi yapıları gördükçe bir filmin içinde geziniyormuş gibi hissedersiniz. Geziniz sırasında mutlaka ünlü şair Can Yücel’in yapıtlarının sergilendiği ve Yücel Ailesi’nin ziyaretlere açık tuttuğu ‘Canevi’ni görmelisiniz.

Koylar ve Bükler: Datça’nın en can alıcı noktasıdır bükler ve koylar. Birçoğunu görmek istiyorsanız tekne turuna mutlaka katılın. Hayıtbükü, Kargı Koyu, Palamutbükü, Bencik Koyu, İskandil Koyu ve Ovabükü’nü görmeden dönmeyin.

Plajlar: Mavi bayraklı plajları ile ünlü olan Datça’da görmenizi önerdiğimiz birbirinden güzel plajlar yer alıyor. Taşlık Plajı, Kumluk Plajı ve Perili Köşk Plajı en sık ziyaretçi çeken plajlar arasında geliyor. Deniz, güneş ve kum olsun bana yeter diyorsanız, birçok seçenek var…

Datça gezilecek yerler
Knidos Antik Kenti

Datça Yapılacak Aktiviteler

Sörf: Datça ve çevresi dünya ölçeğinde iddialı sörf konusunda. Bu eğlenceli ve renkli spor için uygun koşullara sahiptir Datça. Deneyimim yok, bilmiyorum derseniz de sorun değil. Sörf için gerekli araçları kiralayıp, özel ders alabilirsiniz.

Dalış: Son yıllarda dalış konusunda da popüler yerlerden biri oldu Datça. Özellikle ‘Üç Kayalar’ bölgedeki en önemli dalış noktası çünkü büyük balıkları görebileceğiniz bir yer. Resif 3 metreden başlıyor. Bölge de birçok dalış turu düzenleyen şirket var. Tatilinize biraz heyecan, biraz da eğlence katmak istiyorsanız Datça tam da aradığınız adres.

Yürüyüş: Çam ormanları, zeytin bahçeleri ve rengarenk kır çiçekleri arasında yürürken mis gibi kekik kokusu çalınır burnunuza Datça’da. Bazen deniz kenarı, bazen patika yollar da yürümek iyi gelir insana. Temiz hava, bol oksijenden başınızın döneceği bir yer burası.

Paradise Beach Datça
Paradise Beach

Datça Alışveriş

Doğanın en güzel renklerine sahi olan bölgede Cumartesi günleri kurulan pazar yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi ile dolup taşıyor. Sabahtan akşama kadar bayram yeri gibi cıvıl cıvıl olan pazardan; yöresel lezzetler, taptaze Ege otları, mis gibi kokan meyve çeşitleri ve yine yöresel kıyafetlerden satın alabilirsiniz.

3 ‘B’si ile ünlü olan (Bal, badem, balık) Datça’dan bal ve badem almayı unutmayın. Yeme – içme dışında bir şeyler almak isterseniz de seçenek var. El yapımı dokunan kilim, halı ve oyalar çok ünlü. Ama en çok tercih edilen el sanatı ise iğne oyasıdır.

Datça alışveriş

Datça Ne Yenir? Ne İçilir?

Ünü bölge sınırlarını aşan 3 ‘B’si ile ünlü bir yer Datça. Bal, badem ve balık. Hepsinin de hası bulunuyor burada. Her biri diğerinden faydalı bu üç ürünün ise ortak bir özelliği var. ‘’Afrodizyak’’ etkisi.  Antik Çağ’da, eczacılık biliminin piri Bergamalı Galenos ‘Yiyeceklerin Nitelikleri Üzerine’ bir kitap yazmış. Kitabında kızartılmış balığın en iyi ballı ve bademli sosla gideceğini belirtiyor. Bu da söyleneni doğruluyor gibi J Tatildeyken bol bol balık tüketip, dönerken de bal ve badem almayı unutmayın.

Datça’da mutlaka denemelisiniz dediğimiz yöresel tatlardan bazıları; ütmek, lokum pilavı, kabak çiçeği dolması, balık çeşitleri, lokma tatlısı, mürdümük, ot yemekleri, garaville, könger ve turpucudur.

Datça’da nerede kalınır?

Datça seyahatiniz sırasında Datça ilçe merkezi, Reşadiye Köyü, Mesudiye Köyü ve Palamutbükü gibi bölgelerde konaklama yapabilirsiniz.  Hotel Mavi BeyazZephyros HotelUslu Hotel Royal YachtingDatca Sapphire Hotel ve Emre Hotel 10 Oda, Datça’da en çok tercih edilen güzel tesislerden bazıları. Datça’da konaklama hakkında tüm detaylı bilgileri Datça’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Datça otelleri
Hotel Mavi Beyaz, Datça’nın en çok tercih edilen tesislerinden.
Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın