Balayı her zaman hatırlanacak bir tatildir, fakat nerede geçireceğinize karar vermek zordur. Paket programlar ya da turlar ile seyahat etmek yerine her şeyini kendinizin planlayacağı bir ada tatili balayınızı daha özgün, güzel ve hatırlanası kılabilir. İşte balayınızı geçirebileceğiniz 10 güzel ada:

1. Santorini, Yunanistan

Santorini Greece

Yunanistan’ın en çok ilgi çeken kısmı hiç şüphesiz ki adalarıdır. Santorini de bunlardan belki de en bilinenidir. Kayalıklar üstündeki beyaz evler, rengarenk çiçekler ile harika bir görünüme sahiptir. Ege Denizi kıyısındaki bu ada, yakınlığı nedeniyle de çok tercih edilen bir destinasyon. Aslında volkanik adalar grubu olan Santorini, Akdeniz’in en popüler turistik noktalarından biri.

2. Korsika, Fransa

Corsica France

Eğer çift olarak bozulmamış doğayı seviyorsanız Fransa’ya bağlı bu adayı mutlaka görmelisiniz. Akdeniz kıyısındaki bu ada, güzel sahilleri, dağları, vadileri ve doğayla iç içe bulunan küçük köyleri ile sizi şehirlerin kaosundan alıp doğayla baş başa bırakır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Korsika Adası, Korsika Bölgesel Doğal Parkı’na ev sahipliği yapmakta.

3. Quirimbas Archipelago, Mozambik

Quirimbas-Archipelago Mozambique

Mozambik’in kuzey sahilinde yer alan Quirimbas Archipelago’da 31 tane ada bulunmaktadır. Bu adalarda nadir bulunan kuş türlerini, yeraltı canlılarını görebilirsiniz. Ayrıca adalar arasında yelkenli ile seyahat etme imkanı da var. Adalarda çok fazla kalacak yer seçeneği yok bu yüzden otel seçeneklerini iyi değerlendirmeniz tavsiye edilir.

4. Huahine, Fransız Polinezyası

Huahine French Polynezia

Buraya geldiğinizde Küçük Huahine ya da Büyük Huahine Adaları’nı ziyaret edebilirsiniz. Eğer Büyük Huahine Adası’na giderseniz daha turistik aktivitelere katılabilirsiniz. Fakat daha çok doğa ile iç içe olmayı planlıyorsanız Küçük Huahine sizin için daha uygun. Adanın nüfusu yaklaşık 6000 kişidir. Huahine’ye geldiğinizde ünlü mitolojik köprüsünü, adanın kuzeyinde yer alan arkeolojik kalıntıları görmeden dönmeyin.

5. Algonquin Park, Kanada

Algonquin Park Canada

Alqonguin Park’ta birçok göl ve yürüyüş yolu mevcut. Çam ormanları ile birleşen bu doğa harikalarının bulunduğu park Ontorio’nun en eski ve ikinci büyük parkıdır. Bu park çeşitli doğal, kültürel ve sportif aktiviteler sunmaktadır. Parkta kamp yapma seçeneği de mevcut. Eğer çift olarak sessiz sakin bir ortamda doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız Algonquin Park’ı balayı seçeneklerine eklemelisiniz.

6. Nevis, Karayipler

Nevis Caribbean

Nevis Adası’nda çok fazla resort ya da liman seçeneği yok. Bu nedenle diğer Karayip Adaları’na göre daha az kalabalıktır. Balayı gibi özel bir tatili sakin ve güzel bir adada geçirmek istiyorsanız Nevis’i mutlaka değerlendirmelisiniz. Karayip Denizi ve Atlas Okyanusu’na kıyısı olan Nevis Adası’nın nüfusu yaklaşık 12.000 kişidir.

7. Tazmanya, Avustralya

Tazmani Australia

Eğer harika yiyecekler, güzel dağlar, göller ve bozulmamış doğa arıyorsanız Avustralya’nın güneydoğusunda yer alan ada Tazmanya size göre bir yer! Burada zaman geçirirseniz el değmemiş sahiller, şelaleler, yunuslar görebilirsiniz.

8. Praslin ve La Digue, Şeyseller

Praslin and La Disgue Seychelles 

La Digue, Parslin’den daha korunmuş durumda olan bir ada. Aslında ikisi de cennetten bir parça gibidir. Praslin, Şeyseller’in ikinci büyük adasıdır. Çeşitli oteller, resortlar ve sahiller ile iyi bir tatil seçeneğidir. La Digue ise Şeyseller’in dördüncü büyük adası. Turkuaz sular beyaz kumlar ve yeşil tepelerle çevrili. Adaların her bir köşesi fotoğraflık.

9. Tioman, Malezya

Tioman Malaysia

Tioman Adası’nda yerel insanların hayatına tanıklık edebilir, doğa yürüyüşüne çıkabilir, dalıp denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ada, balayı için doğa harikası bir seçenek.

10. Vincent ve Grenadines

St Vincent and Grenadines

Karayip Denizi’nde yer alan St. Vincent ve Grenadines konumları nedeniyle harika sahillere sahip. Eğer yüzme, dalma dışında daha sıra dışı aktiviteler arıyorsanız volkanlara tırmanıp ormanda yürüyüş yapabilirsiniz.

Kaynak: Businessinsider

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın