Bursa gezilecek yerler Balibey Han

Balibey Han, 15.yüzyılda, Osmanlı hükümdarı Fatih Sultan Mehmet döneminin önemli devlet adamlarından Niğbolu Sancak Beyi olan Hamza Bey’in oğlu Bali Bey tarafından Bursa‘da yaptırılmıştır. Osmanlı’nın ilk üç katlı hanı olma özelliğini taşıyan han; Bursa kapalıçarşıdaki ticari faaliyetler için kent dışından gelen tüccar ve müşterilere hizmet etmek amacıyla kurulmuştur. O yıllarda vakıf olarak kurulan hanın gelirleri ise Bali Bey’in Yenişehir’deki mescit ve imaretinin giderleri için harcanmıştır.

Toplamda 64 odası bulunan ve büyük bir bölümü günümüze kadar ulaşan Balibey Han’ın bazı bölümleri 1950’li yıllarda sığınak, bazı bölümleri de 1970’li yıllarda kahvehane olarak kullanılmıştır. Kurulduğu yıldan beri çeşitli onarımlardan geçirilen han, 1984 yılında Hisar düzenlemesi kapsamında yapılan kazılarda ise kemerleri ortaya çıkarılmıştır.

Balibey Han Bursa

Belediye tarafından kapsamlı bir restorasyon çalışmasından geçirilen Balibey Han, 2008 yılının mart ayında şehre kazandırılmıştır. Hanın birinci ve ikinci katları 2009 yılından beri Geleneksel El Sanatları Çarşısı olarak kullanılmaktadır. Türk süsleme sanatları, el yapımı toprak ve seramikler, tesbih, Karagöz atölyesi, cam işleme, minyatür, el dokuma, rölyef ve resim gibi birçok geleneksel el sanatı handa ziyaretçisiyle buluşmaktadır. Ayrıca hanın zemin katında bir lokanta, teras katında ise kafe yer almaktadır.

Şehrin önemli yapılarından olan Balibey Han’ı Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın