Fisherman's Bastion Budapest

Herhangi bir şehri ziyaret ettiğinizde oradaki önemli bir kilisenin kubbesinden veya modern bir gökdelenin çatı katındaki restorandan, seyir terasından kentin muhteşem bir manzarasını seyredebileceğiniz söylenir, ki bu doğrudur da. Ancak Budapeşte‘deki Balıkçı Tabyası sadece bu amaçla, yani seyir terası olarak inşa edilmiş dünyadaki tek yer diyebilirim.

Üstelik, Balıkçı Tabyası öyle bir yer ki, sadece buraya gelip büyüleyici bir Budapeşte manzarası izlemekle kalmıyorsunuz, şehrin Peşte tarafından veya Tuna Nehri’nden de Balıkçı Tabyası’na baktığınızda sanki bir masaldan fırlamış gibi duran bir kaleyi seyrediyorsunuz. Kısacası Balıkçı Tabyası her açıdan göz okşuyor.

Her yıl 5 milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiği kentte, neredeyse her bir turistin mutlaka uğradığı Balıkçı Tabyası, ki Macarca adıyla Halaszbastya, bir Budapeşte turunda sizin de mutlaka uğramanız gereken duraklardan.

Balıkçı Tabyası Tarihçesi

Balıkçı Tabyası giriş ücretleri, ziyaret saatleri, ulaşım

Yazının başında “kale” diye bir tabir kullandım ancak Balıkçı Tabyası tarihin hiçbir döneminde kale olarak kullanılmamış aslında. Sadece mimari açıdan bir kale gibi inşa edilmiş. Ayrıca göründüğü kadar eski bir yapı da sayılmaz. Ancak bunlar Balıkçı Tabyası’nın değerini kesinlikle düşürmüyor.

Macarların 895 yılında bu bölgeye gelmesinin 1000. Yılı kutlamaları şerefine yapımına 1895 yılında başlanan ve inşaatı 7 yıl süren yapı Mimar Frigyes Schulek’in eseri. Schulek’e nefes kesici bir Budapeşte manzarası izlenebilecek bir yapı tasarlaması işi verilirken kentin ve Macarların tarihçesine de ışık tutan bir tasarım talep edilmiş. Bunun sonucunda ise Macarlar’ın bölgeye geldiği dönemi anımsatan Neo-Romanesk stili bir yapı ortaya çıkmış.

Balıkçı Tabyası’nın yapımı tamamlandıktan 4 yıl sonra, 1906’da ise sahip olduğu meydanın ortasına Macaristan’ın ilk Kralı I. Stefan‘ı at üstünde gösteren bir de heykel eklenmiş.

Görüntü aslında bir kaleyi andırsa da hiçbir zaman buradan şehri savunma amacı güdülmediği için aslında surların ve duvarların ne kadar ince olduğunu gittiğinizde siz de görebilirsiniz.

Fisherman's Bastion Budapest

Adının neden “Balıkçı” Tabyası olduğuna gelecek olursak bu konuda da çeşitli söylentiler var. Kimine göre daha ortada Balıkçı Tabyası bile yokken, savaş sırasında Budin Kalesi‘ni kentin balıkçılar loncası savunduğu için kalenin bitişiğinde olmasından dolayı adını balıkçılardan almış.

Kimine göre ise Roma İmparatorluğu zamanında bugünkü Balıkçı Tabyası’nın bulunduğu tepenin eteklerinde balıkçılar olduğu için bu ismi almış.

Her iki durumda da tarihte bu bölgede bolca balıkçı olduğu ve buraya ismini verecek kadar etkili oldukları sonucunu çıkarabiliriz sanırım.

Balıkçı Tabyası İkinci Dünya Savaşı sırasında oldukça büyük hasarlar görmüş ve savaş sonrasında restorasyonu da yapının ilk mimarının oğlu Janos Schulek tarafından gerçekleştirilmiş.

Balıkçı Tabyası’nda Görebilecekleriniz

Fisherman's Bastion budapeşte nerede
Balıkçı Tabyası’ndan Parlamento Binası…

Ferah koridorları, yürüyüş patikaları, meydanları ve seyir terasları ile Balıkçı Tabyası birkaç saat boyunca sıkılmadan dolaşabileceğiniz bir yapı.

Yapının 7 kulesi ise hem uzaktan bakıldığında buraya masalsı havasını katan, hem Budapeşte’yi en keyifli şekilde izleyebileceğiniz hem de Instagram’a layık fotoğraflar çekmenizi sağlayabilecek en önemli detaylardan.

Kulelerin 7 tane olmasının sebebi ise bölgeye 9. YY sonlarında yerleşen 7 Macar Kabilesi olması. Her bir kule bu kabilelerden birini temsil ediyor.

Balıkçı Tabyası teraslarından, kulelerinden baktığınızda görebileceklerinizin başında ise nehrin diğer yakasında, tam karşı kıyıda yer alan Parlemento Binası. Bunun dışında Zincir Köprü, St Stephan Bazilikası, büyüleyici güzelliği ile Tuna Nehri de bu seyrin diğer ödüllerinden.

Tabii öyle boş boş dolaşacak mıyız diyenler için de bir bilgi vermek istiyorum. Balıkçı Tabyası’nda yer alan Teras Cafe bu benzersiz Budapeşte manzarasını bir içecek ve atıştırmalıklar eşliğinde daha bir keyifle seyretmenizi sağlaması açısından son derece güzel bir seçenek.

Balıkçı Tabyası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Fisherman's Bastion nerede

Castle Hill Tepesi’nde Budin Kalesi’nin hemen yanında yer alan Balıkçı Tabyası’na ulaşım son derece kolay.

İsterseniz Zincir Köprü’den Buda Tarafı’na geçtiğiniz yerdeki meydanda, yani Clark Adam Meydanı’nda Buda Castle otobüslerine binebilir ve Holy Trinity Square‘de inebilirsiniz.

Ya da yine aynı meydandan kalkan fünikülere binerek de tepeye çıkabilirsiniz.

Bir başka yol ise nefesine ve dizlerine güvenenler için. Tuna Nehri kıyısından Balıkçı Tabyası’na yürüyerek de çıkabilirsiniz, ancak yüzlerce basamak çıkmayı göze almalısınız.

Balıkçı Tabyası Ziyaret Saatleri

Balıkçı Tabyası manzarası Budapeşte

Balıkçı Tabyası hakkındaki en güzel şey şu ki belirli bir ziyaret saati limitinin olmaması. Yapı gece gündüz ziyaretçilere açık. Güneşli bir günde gündüz manzarası, geceleri ise Tuna Nehri ve Parlemento Binası‘nın ışıklandırılmış, şıkır şıkır görüntüsü ziyaretçileri mest ediyor.

Gidin, yeter ki gidin, ne zaman olursa…

Balıkçı Tabyası Giriş Ücreti

Fisherman's Bastion ne kadar

Balıkçı Tabyası kısmen ücretli diyebilirim. Alt teraslar tamamen ücretsiz, üst katlara giriş ise sadece gece 20:00 – sabah 09:00 arası ücretsiz.

Üst katlara sabah 09:00 – akşam 20:00 arası giriş ücretleri yetişkinler için 1000 HUF, çocuklar için 500 HUF. 6 yaşından küçük çocuklara ise ücretsiz.

Ve manzara üst katlardan çok daha güzel ve keyifli görünüyor.

Budapeşte geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın