Tursuz Balkanlar Gezisi Saraybosna
Başçarşı, Saraybosna

8.Gün: Mostar – Saraybosna (Bosna Hersek)

Mostar otobüsümüz saat 08:00’de. Otelden ayrılıp hemen otogara gidiyoruz. Otobüs çoktan gelmiş hatta dolmuş bile. Dubrovnik’ten ayrılacağımız için elde kalan tüm Hırvat paraları Kuna’ları harcıyoruz fakat otobüse bagaj vermenin paralı olduğunu unutuyoruz. Muavin cebimde kalan son bozuk paralar olan5.5 Kuna + 0,20 Euro Centi kabul etmiyor tutturuyor ille de 8 Kuna diye. Çaresiz dövizciden 2$ bozduruyoruz, Allah’tan dövizci halden anlayıp 2$ bozuyor.

Otobüse binince yer bulamıyoruz. Yazı başında dediğim gibi Balkanlarda kimse koltuk numarası sallamıyor, bulduğu yere oturuyor. Muavinden yardım isteyince orta kapı önündeki yedek 2 koltuğu bizim için açıyor. Saat 09:10 gibi Hırvat sınırını geçip 15 dakika mola veriyoruz. Hırvat polisi bu arada yine uyuzluk yapıp bize nereye gidiyorsunuz diye sormayı ihmal etmiyor. Dubrovnik – Mostar geçişi biraz farklı. Sınır geçerken önce Hırvatistan’dan çıkış yapıp bir süre sonra gidip tekrar Hırvatistan’a giriş yapıp Bosna’ya öyle geçiyorsunuz. Yola çıktıktan yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun ardından Bosna Hersek sınırına giriyoruz. Sınır polisi pasaportlarımıza bakmıyor bile. İlk defa böyle rahat bir sınır geçişi yaptık. Yaklaşık 45 dakika daha gidip Mostar otogarına varıyoruz.

Mostar otogarında da Dubrovnik’te olduğu gibi etrafınızı oda kiralamaya çalışan ev sahipleri sarıyor. Otogarda ilk olarak Saraybosna bileti almak için gişeye gidiyoruz. Saat 15:00 seferine bilet alacağız fakat gişedekiler sadece Bosna Hersek parası olan BAM (Bosna Markı) ve Euro kabul ediyor. (Bu arada 1 Euro: 1,95 BAM, yani paraları hesapta bizden değerli) Eurolar Dubrovnik’te suyunu çektiği için Dolar teklif ediyoruz ama kabul etmiyorlar. Kredi kartı da geçmiyor işin kötüsü. Otogarda dövizci de yok, günlerden de pazar olduğu için şehir merkezindekilerin açık olduğundan şüpheliyiz. Yapacak bir şey yok bari çantaları emanete bırakalım diyoruz. Emanet dediğim yer gişe bölümün olduğu yer. Öyle gişelerin olduğu yere, masa altına konunca adı emanet oluyor. Emanetteki kadın Hırvat parası Kuna‘ları da kabul ediyor Allah’tan elde kalan bozuklar yetmese de kabul ediyor sağ olsun. Otogardan çıkınca ATM hemen gözümüze çarpıyor. Hemen kredi kartı ile nakit Bosna Markı çekmeye çalışıyoruz veee artık bizim de Bosna Markımız var, bilet alabileceğiz 🙂

İlk iş Saraybosna biletini aldıktan sonra sokaklarda gezinmeye başlıyoruz. Duborovnik’ten sonra Mostar sokaklarına varınca çok farklı bir manzara ile karşılaşıyoruz. Duvarlardaki kurşun izleri, her caminin yanında yada sokak başlarındaki mezarlar insanı gerçekten çok etkiliyor. Bosna Savaşı’nın tüm gerçekliği hala Mostar sokaklarında yaşanıyor. Şehir yaralarını yeni yeni sarmaya başlamış. Savaş turizmi olur mu derdim ama şehir merkezindeki turist yoğunluğu beni gerçekten şaşırtıyor. Bir çok ülkeden turist Mostar’da geziyor. Ayrıca buraya gelmeden Mostar’ın bu kadar pahalı olabileceğini hayatta tahmin etmezdik. Fiyatlar turist yoğunluğu ile doğru orantılı fırlamış durumda.

Mostar Köprüsü
Mostar Köprüsü

Şehirde ilk olarak Mostar gezilecek yerler listesinin en önemli yerlerinden Mostar KörpüsüMüslüm Bey KonağıKaragöz Bey CamiEski Çarşı ve bir çok yeri geziyoruz. Çarşıdaki ünlü Şadırvan Restoran‘da “National Plate” yemeği de ihmal etmiyoruz tabi 🙂 Mostar’ı elimizden geldiğince gezdikten sonra saat 15:00‘deki Saraybosna otobüsü için otogara dönüyoruz. Balkan Turu’ndaki son otobüsümüz de eski püskü, kliması adam akıllı çalışmayan bir otobüs. Bu otobüste de bagaj vermek  paralı, bagaj başı 1 BAM (yaklaşık 1,25 TL) Saraybosna yolculuğu yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Trenle de yolculuk aynı sürüyor. Neretva Nehri boyunca bir yolculuktan sonra Saraybosna otogarına varıyoruz.

Mostar Köprüsü
Mostar Köprüsü üzerinden şehir manzarası

Saraybosna

Otogarla otel arası biraz uzak olduğundan mecburen taksiye biniyoruz. Otele yerleştikten sonra hemen kendimizi dışarı atıyoruz. Otel, Saraybosna’nın merkezi olan Başçarşı‘nın hemen yanında. Pazar günü olmasına karşın Başçarşı çok hareketli. Burada da turistler dikkatimizi çekiyor. Saraybosna Türkiye’ye çok daha fazla benziyor. Boşnak Börekçileri, kahveciler, kuru yemişçiler, camiler, pazarlar… Kısacası Saraybosna’da gezerken ufak bir Anadolu şehrine geziyor gibi hissediyoruz. Üsküp’te olduğu gibi köfte de burada çok yaygın, her yer köfteci ama bizim akşam yemeği için tercihimiz ünlü Boşnak Böreği. Yemekten sonra biraz daha gezip rastgele fark ettiğimiz ramazan konserlerini izlemek için konser alanına gidiyoruz. Konser alanı inanılmaz kalabalık. Müslümanlara hitap eden bir etkinlik olduğunu düşünürsek açıkçası konserdeki çoğu insanın nereli olduğu konusunda bir yorum yapamıyoruz. Balkanlar resmen karma bir coğrafya olmuş, Türk ya da Boşnak dediğiniz Sırp ya da Arnavut çıkabiliyor. Konser boyunca sevdiğimiz bir çok ilahiyi Boşnakça dinleme fırsatımız oluyor. Konserde ilahilerden başka “Uzun İnce Bir Yoldayım” ve “Gül Pembe“‘yi Türkçe dinlemek çok hoşumuza gidiyor. Konser sonrası dinlenmek için otelimize geçiyoruz.

Tursuz Balkanlar Gezisi Saraybosna
Başçarşı, Saraybosna

9.Gün: Saraybosna – İstanbul

Yaklaşık 8 gün süren Balkan Turu’nun artık son gününe uyanıyoruz. İstanbul uçağımız saat 14:30‘da. Kahvaltıdan sonra otele eşyalarımızı bırakıp hemen dışarı çıkıyoruz fakat yağmurlu havayı görünce hevesimiz kırılıyor. Hava abartısız önceki güne göre 15 derece soğumuş. Yağmur ve soğuktan adam akıllı gezemeyince kendimizi Başçarşı‘da bir kafeye atıyoruz. Boşnak kahvesi istiyoruz ama içince Türk kahvesinden bir farkı olmadığını görüyoruz. Saraybosna’da kahve isteyince Türk kahvesi mi yoksa Espresso mu diye soruyorlar. Espresso burada çok yaygın. Türk kahvesi bizdeki gibi lokumla geliyor. Bu arada kafenin duvarında Fatih Sultan Mehmet‘in Bosna ve Balkanlarda yaşayanlara karşı düzgün davranılmasını emrettiği ferman dikkatimizi çekiyor. Yağmur dinince Başçarşı ve Saraybosna gezilecek yerler listesinin en önemli yerlerinden olan BezistenMorica HanGazi Hüsrev Bey CamiSaat Kulesi ve diğer yerleri geziyoruz.

Bakırcılar Çarşısı Saraybosna
Bakırcılar Çarşısı, Saraybosna

Öğle yemeği niyetine tekrar Boşnak Böreği yedikten sonra otelden eşyalarımızı alıp otelin ayarladığı araba ile dönüş için havaalanına gidiyoruz. Saraybosna Havaalanı da Üsküp Havaalanı gibi ufacık. Gittiğimizde listede yalnızca 5 uçuş gözüküyordu. Hemen hemen herkes THY uçuşunu bekliyor. Yaklaşık 1,5 saatlik bir uçuşun ardından İstanbul bizi oldukça sıcak bir hava ile karşılıyor.

Özet olarak Balkan Turu benim uzun bir zamandır yapmak istediğim bir turdu. Balkanlarda hayat tahminimizden daha pahalı çıksa da yine de kısa zamanda dolu dolu gezerek bir geziyi daha geride bırakıyoruz. Bu arada Balkan Turu rotasında her ne kadar Bosna Hersek’in ünlü Osmanlı köyü Poçitel bulunsa da Poçitel’e gidiş sıkıntılı olmasından dolayı burayı es geçmek zorunda kaldık. Poçitel’e ancak araç kiralayarak gidebilirsiniz. Belki otobüsler de vardır ama Saraybosna’ya gidememe riskinden dolayı burayı es geçiyoruz. Eğer Balkanlara hazır turlar ile gelirseniz hemen hemen tüm turlar Poçitel’e uğruyor.

Vizesiz Balkanlar gezisi boyunca en çok nereleri sevdik?

Gezi boyunca gezdiğimiz yerler içinde bir sıralama yapacak olursak:

  1. Dubrovnik
  2. Budva
  3. Kotor
  4. Saraybosna
  5. Üsküp
  6. Mostar
  7. Prizren
  8. Podgorica

Tursuz Balkanlar Hakkında Diğer Yazılarım

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın