Balkan Turu rotası
Balkan Turu Rotamız

Günler süren hazırlık döneminin ardından çıktığımız Balkan Turu‘ndan bol bol tecrübe, eğlence ve bilgilerle ayrıldık. Gezi sonrasında bizim gibi Balkan Turu yapmayı düşünenler için bu rehber yazıyı hazırlamak istedim.

Balkanlarda tatilin Avrupa’ya oranla hem daha  ekonomik olması hem de bir çok ülkenin bizden vize istememesinden dolayı uzun zamandır bir Balkan Turu yapmak aklımdaydı. 2012’de Ramazan ayı iyiden iyiye yaz ortasına yaklaştığı için 20 Temmuz öncesine kadar Balkan Turu’ndan dönmüş olmak gerekiyordu. Gezi hazırlıklarına bazı belirsizlikler dolayı  Haziran sonuna kadar başlayamasak da son andaki gelişmelerle bir anda kendimizi yeni geziye hazırlık aşamasında bulduk.

Balkan turu hazırlıkları
Balkan turu için defter üzerinde oldukça fazla hazırlık yapıldı.

Balkan Turu Hazırlıkları

Aslında Balkanların vize istememesi hazırlık dönemininde en rahat ettiğimiz ayrıntıydı. Hiç bir evrak işi ile uğraşmadan, vizelere boş yere ekstra para harcamadan rahat bir gezi geçirecek olmak en azından bazı ülkelerde insanın bu keyfi yaşamasını sağlayabiliyor. İşleri hallettik, vizeye de gerek yok dedik pekiii Balkan Turu nasıl olacak? Hazır tur paketlerine mi katılmak avantajlı yoksa turu kendin yapmak mı?

Aslında her iki durumun da kendine göre bol bol avantajı var. Hazır turlara katılmak aslında işin kolayı. Uçak, otel ve ara transferlerle uğraşma derdi yok. İyi kötü günlük rehberli turlar ile de gezilen yerler hakkında kısa bilgiler veriliyor. Bununla birlikte turlar ne de olsa bireysel gezilere göre biraz daha pahalı olabiliyor. Ayrıca bizim gezi gibi son dakika karar verirseniz turlarda yer bulma olasılığınız çok zor. Özellikle Hırvatistan’ın AB’ye girmesi ve Ocak 2013’ten sonra Schengen vizesi isteyecek olması Dubrovnik içeren turlara olan talebi patlatmış durumda. Ramazan öncesinde turlarda neredeyse yer yok.

Peki bireysel olarak Balkanları gezmenin avantajları neler? Bir kere her gezide olduğu gibi rotanızı kendiniz çiziyor, istediğiniz şehre istediğiniz kadar süre ayırıyorsunuz. Kalacağınız otelleri kendiniz seçip gruptakileri beklemeden rahat rahat her yeri kendiniz geziyorsunuz. Peki dezavantajları neler? Yazının devamında da okuyacağınız gibi Balkanlar genel anlamda bizden çok geri, otobüsler çok eski. Ara ulaşımlar bazen problem olabiliyor. Gezeceğiniz her yerle ilgili tüm bilgileri kendiniz araştırıp öğrenmelisiniz ki bana göre bu durup dezavantajdan çok işin en zevkli kısmı 🙂

Neyse uzun lafın kısası öyle mi böyle mi derken Balkan Turu’nu kendimiz ayarlamaya karar verdik. Sıra gezi rotasının nasıl olacağına geldi. Gezi rotasından sonra ise gezilecek yerler hakkında bol bol araştırma yapılıp notlar alındı, daha sonrada ne olur ne olmaz denip turistik şehir haritaları bulunup çantaya eklendi.

Balkan turu bireyselk
Ofsetten bolca turistik şehir haritası bastırıldı.

Balkan Turu Gezi Rotamız

Balkanlardaki bir çok ülke bizden vize istemiyor. Ayrıca THY’nin bir çok Balkan ülkesine seferi var. Hal böyle olunca hangi şehirleri gezmeli? Nereden başlayıp nereye devam etmeli? Bizim kafamızı en çok karıştıran sorulardan oldu. Gezi planı yapmadan önce bolca araştırma yapmak da gerekiyor haliyle.  Hal böyle olunca Balkan turu yapmış tüm gezginler, gezi blogları tarandı. Hatırı sayılı dostlardan tavsiyeler alındı ve neticede aşağıdaki gibi bir rota çıktı ortaya. Balkan Turu rotamız kusursuz mu oldu ? Tabi ki de hayır, başta Makedonya’da Ohrid ve Hırvatistan’da Split ve çevre adaları gezemediğim için içim içimi yedi. Ama sonuçta koca Balkanlar da bir kerede gezilemiyor.

Balkan Turu rotası
Balkan Turu Rotamız

Balkan Turu gezisi önce İstanbul – Üsküp (Makedonya) uçuşu ile başlayacak, daha sonra sırası ile Prizren (Kosova), PodgoricaBudva, Sveti Stefan, Kotor (Karadağ), Dubrovnik (Hırvatistan) ve Mostar (Bosna Hersek) ile devam edip Saraybosna (Bosna Hersek) – İstanbul ile bitecek şekilde ayarlandı. Toplamda tur için 8 gece 9 gün gibi bir zaman ayırabildik.

Tursuz Balkanlar Hakkında Diğer Yazılarım

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın