Bamberg Gezi Rehberi: Bamberg Gezisi İçin Gezi Notları

Şehrin gri, gürültülü, düzenli ama bir o kadar da kaotik hayatından sıkılanlar, zamanda biraz geriye gitmek isteyenler için bir önerim var. Almanya’nın ortasında, kendince bir yaşantı sürdüren, rengarenk evleri, çiçekli balkonları ile Bamberg‘e gitmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse, tüm ayrıntılar burada, Bamberg Gezi Rehberi yazımda…

Bamberg Gezi Rehberi

Son birkaç yılda bilinirliği artan bu güzel Alman şehri, bozulmamış yapıları, balkonlardan sarkan göz alıcı çiçekleri, Küçük Venedik adı verilen bölgesi, Regnitz Nehri üzerindeki Belediye Binası ile sizi alıp bir masala götürecek adeta.

Gitmeye heveslenenlere Bamberg gezi rehberi yazımda nasıl gideceğiniz, neler yapacağınız, ne yiyip içip; ne alacağınız konusunda fikir vermiş olacağım.

Bamberg Almanya

Bamberg Gezisi Hakkında Bilgiler

Tıpkı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş olan Bamberg, Almanya’nın güneyinde, Yukarı Frankonya adı verilen bölgede yer almakta.

Bavyera eyaleti sınırları içinde kalan Bamberg, Regnitz Nehri’nin Main ile birleştiği yere çok yakın bir noktada kurulmuş. 1993 yılında UNESCO nun Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Bamberg, Almanya’nın Roma’sı (nedeni ilerleyen satırlarda) olarak da adlandırılıyor. Yalnızca bu tabir bile siz Bamberg gezi rehberi okurlarını cezbetmiştir sanırım.

Bamberg tatili

1007 yılında İmparator II. Heinrich tarafından Psikoposluk Merkezi olarak kurulan Bamberg, o dönemde, Kutsal Roma İmparatorluğu için önemli merkezlerden biri olur.

Bamberg Katedrali’nde mezarı bulunan Papa II. Clemens, Alplerin Kuzeyinde mezarı olan tek Papadır. Bazı kaynaklarda İkinci bir Roma olarak da adlandırılan Bamberg‘in, o dönem için ne kadar önemli bir merkez olduğu buradan da anlaşılıyor sanırım.

Ayrıca şehirde Latin Haçı şeklinde inşa edilmiş 5 kilise de bulunmakta ve şehrin yerleşim düzeni,  bu kiliselere göre belirlenmekteymiş.

Bamberg gezi rehberi planı

Her biri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Piskoposluk Kasabası, Ada Kasabası ve Pazardaki Bahçıvan Bölgesi olmak üzere üç bölgeye ayrılmış olan Bamberg, 7 tepe üzerine kurulmuş olması da Franconian Rome olarak adlandırılmasının bir diğer sebebi.

Ortaçağ Kasabalarının çok tipik bir örneği olarak gösterilen Bamberg, II. Dünya savaşından en az hasarla kurtulan Alman şehirleri arasında gösteriliyor.

Bamberg Almanya rehberi

Bamberg kışları ılık, yazları ise sıcak ancak her mevsim yağışlı. Seyahat için ilkbaharın ikinci yarısı, sonbaharın ise başı daha uygun gibi görünüyor.

Kış severler, kar görmek isteyenler için ise önerim bir taşla ikinci kuşu vurabilmeleri için Aralık ayı, yani Noel sezonu. Giderken hava koşullarının gün içerisinde bile değişebileceğini ve yağmur geçişlerini hesaba katarak yağmurluk, şemsiye hatta mümkünse yedek ayakkabı bulundurmanızda fayda var.

Aramızdaki saat farkı ise 1. Türkiye’den 1 saat gerideler.

Bamberg gezi rehberi Seyahati

Vize hususunda, Almanya‘nın geneli için geçerli olanlar, Bamberg için de geçerli. Yani Bordo Pasaport için Schengen Vizesi gerekli, Yeşil Pasaport için ise 90 gün süreli seyahatler için vize gerekmiyor.

Para için de aynı durum geçerli elbette, Euro kullanılıyor. Turistik bir şehir olmasından sanırım, özellikle hediyelik eşya açısından fiyatlar yüksek. Kredi kartı kullanabilir, ATM’lerden para çekebilirsiniz, tabi komisyonunu ödemek kaydıyla. Büyük miktarlarda alışveriş yapmak gibi bir planınız yoksa, nakitten şaşmayın, kredi kartınız yedekte kalsın derim.

Bamberg‘in oldukça meşhur bir Senfoni Orkestrası bulunuyor. Bu güne kadar 60 ülke, 500 den fazla şehirde, 7000’i aşkın konser vermişler.

Senfonik müzik haricinde de pek çok akımdan sanatçının performans sergilediği Bamberg hem modern hem de klasik üsluba ait pek çok sanat eserine ev sahipliği yapan müzeleriyle de sanat severler için önemli bir uğrak noktası.

Bamberg Ulaşım Rehberi

Bamberg’de havaalanı bulunmuyor. Bu nedenle, Bamberg gezi rehberi yazısında Bamberg’e ulaşımınız için siz önereceğim üç yol var. Birincisi, en yakın havalimanı şehri Nürnberg‘i tercih etmek.

Nürnberg‘e Türk Hava Yolları ve Pegasus aktarmasız olarak uçuyor. Lufthansa, KLM gibi dünya devlerinin de aktarmalı uçuşları mevcut.

Uçağınız Nürnberg Albrecht Dürer Havalimanı’na indikten, sizde pasaport ve valiz işlerinizi hallettikten sonra izlemeniz gereken yol, Nürnberg metrosu U-Bahn ile Nürnberg Hauptbahnhof’a ulaşmak. 10 dakikada bir sefer var. Buradan bölgesel tren ile 90 dakikada Bamberg’e ulaşabilirsiniz. Üstelik havalimanında aldığınız bilet ile bu trene de binebilirsiniz. Yalnız, IC ya da ICE trenlerini kullanmayacaksınız, VAG ya da VGN trenlerini tercih edeceksiniz. Bilet fiyatı 20€

İkinci seçeneğiniz Frankfurt‘a gitmek. Buraya da Türk Hava Yolları, Pegasus, Lufthansa, KLM gibi pek çok şirketin uçuşu bulunuyor.

Frankfurt Havalimanı’ndaki işlerinizi bitirdikten sonra yapmanız gereken 1 numaralı terminale geçip, önce Frankfurt Hauptbahnhof’a ( Frankfurt Merkez Tren İstasyonuna) gitmek. Buradan DeutscheBahn (DB) tarafından işletilen trenlerle önce Würzburg’a gideceksiniz, oradan da Bamberg trenine bineceksiniz.Bu yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Bilet fiyatı 43,70€

Frankfurt Hauptbahnhof
Frankfurt Hauptbahnhof

Üçüncü seçeneğiniz ise Münih. Münih havalimanından S bahn ile Münih tren istasyonuna gidip oradan direk Bamberg’e giden ya da Nürmberg aktarmalı trenlerden birine bineceksiniz.

Biletlerinizi Münih Havalimanı’nda bulunan DeutscheBahn’a ait cihazlardan satın alabilirsiniz. Bu yolculukta aktarma olup olmamasına göre 3 saat ile 3 saat 30 dakika arasında sürüyor. Bilet ücreti 44€.

Bamberg tren istasyonuna ulaştıktan sonrası kolay artık. Çünkü Allstadt, yani en çok vaktinizi geçireceğiniz yer olan eski şehre 2 kilometreniz kalmış oluyor. Şehir içi ulaşım VGN firması tarafından sağlanıyor. Tren istasyonundan S1 ya da R2/S1’e bineceksiniz.  Tek bilet 1,90€, 4 binişlik 6,50€ ve günlük bilet 4,20€.

Bamberg Central Station
Bamberg Central Station

Eğer isterseniz, 910 numaralı otobüsle, 1 saatlik büyük bir şehir turu yapabilir, Bamberg’in Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan bazı yapıları arka arkaya görebilirsiniz. VGN firmasının biletleri bu turda da geçerli.

Bamberg gezi rehberi yazımda son bir ipucu, 14,90€ karşılığında Bamberg Card satın alarak, tren ve otobüslere ücretsiz binebilir, 4 saatlik, Fascination of a World Heritage Site adlı rehberli tura katılabilir ve aralarında Tabiat Tarihi Müzesi’nin de bulunduğu pek çok müzeye ücretsiz girebilirsiniz.

Bamberg Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Almanya Little Venice Bamberg

Bamberg’in keyfini çıkartmanız için, iyi bir planlama yapmanız koşuluyla, iki gün yeterli. Yok ben uzun uzun gezmek, tadına varmak istiyorum diyen Bamberg gezi rehberi okurları bu süreyi uzatabilirler elbette.

Şehri içinize sindirerek gezmek için, tavsiyem Klein Venedig (Küçük Venedik) den başlamanız. Regnitz Nehri’nin iki yanında bulunan ve Markusbrücke ve Unterebrücke arasında kalan bu bölge eskiden balıkçıların yaşadığı bölgeymiş.

Rengarenk, yüksek çatılı germen tarzı evleri, balkonlardan fışkıran sardunyaları, küçük bahçe ya da taraçalarıyla elbette Venedik’e benzemiyor. Ama, nasıl desem, bir havası var tabii. Burada sakin bir yürüyüş yapabilir, evlerin bahçelerinden sarkan çiçekleri de koklayabilirsiniz. Oldukça yeşil bir bölge.

Bamberg gezi rehberi küçük venedik

Bamberg, belki de dünyanın en ilginç belediye binalarından birisine sahip (ilginçlik göreceli bir durum ama anlatınca size de ilginç gelecek).

Anlatılan hikayeye göre Bamberg Piskoposu, yapılmak istenen belediye binası için, kendi topraklarından bir santim bile yer vermeyeceğini söylüyor.

Bunun üzerine Bamberg halkı da düşünüyor taşınıyor ve çözüm olarak, Regnitz Nehri’ne çakılacak kazıklar üzerine bir bina inşa etmeye karar veriyor. Böylece, 1467 yılında,  yapay bir adanın üzerinde yükseliyor Altes Rathaus (Old Town Hall ya da Bridge Town Hall diye de görebilirsiniz).

Rottmeisterhaeuschen denen kısmı ise yalnızca binanın ana duvarından destek alan, adeta nehrin üzerindeymişçesine duran kısmı.

Altes Rathaus Bamberg
Altes Rathaus

İki köprüyle karaya bağlanan yapı, büyük bir yangın atlatıyor. Yangından sonra, 1756 yılında yapılan tadilat sırasında, Johann Jakob Michael Küchel tarafından bina barok ve Rokoko tarzında bir görünüme bürünüyor.

Binanın ön ve arka cephelerine ressam Anwar Johann tarafından freskler yapılıyor. Masal kitaplarından fırlamışçasına bir görünüme kavuşan binada bugün Ludwig dönemi koleksiyonuna ve barok dönem porselenlerine ev sahipliği yapıyor.

Pazartesileri kapalı olan yapı, diğer günler 09:30-16:30 arası gezilebilir. Giriş ücreti 4,50€.

Bamberg gezi rehberi seyahati

Bamberg Katedrali ya da tam adıyla Bamberger Dom St. Peter und St. George, ilk olarak 1002 yılında Kral II. Henrich tarafından yaptırılmış, bu katedral yanınca 1200’lerde ikinci bir katedral inşa edilmiştir.

Bugün görülen yapı 13. yüzyılda tamamlanmış ve romanesk mimari üslubuyla yapılmıştır. Şehrin pek çok noktasından görülebilen ihtişamlı 4 kulesiyle bir zamanlar başpiskopusun evi olan BambergerDom, Domplazt da yani Katedral Meydanı’nda ve sabah 08:00 ile akşam üzeri 17:00 saatleri arasında gezilebilir.

Bamberg gezi rehberi Bamberg Cathedral
Bamberg Cathedral

Yine Domplatz‘da bulunan Neue Residenz 1697-1703 yılları arasında, katedral meydanına, adeta bir çift kanat gibi inşa edilmiş ve 1703-1802 yılları arasında psikoposluk sarayı olarak hizmet vermiş.

40’dan fazla dairesi bulunan yapının içi 17 ve 18. Yüzyıllara ait halılar eşyalar ve imparatorluğun ihtişamını gösteren eşyalarla doludur.

Yaz sezonunda 09:00-18:00, kış sezonunda ise 10:00-16:00 saatleri arasında açık olan yapının 40 kadar odası, 45 dakika süren rehberli turlarla gezilebilmekte. Giriş ücreti 4€. Bu yapının arkasında bir de dillere destan bir gül bahçesi var.

Bamberg gezi rehberi Neue Residenz
Neue Residenz

Domplatz’dan yukarı doğru Michaelsberg Tepesi’ne yürüyünce karşınıza çıkan yapı benedictine tarzında yapılmış Kloster St Michael (St Micheal Manastırı).

Tavanı barok tarzda 600 kadar tıbbi bitki tasviri ile süslenmiş olan manastır bugün yaşlılar evi olarak hizmet veriyor ve içerisindeki kilise de Michaleskirche olarak adlandırılıyor. Bahçesinden ise İncil’de adı geçen 49 bitki bulunuyor.

Bamberg gezi rehberi Michaelsberg Abbey
Michaelsberg Abbey

Önceleri kraliyet sonrada psikoposluk sarayı olarak kullanılan Alte Hofhaltung (Old Court)aslında tek katlı, çoğunlukla ahşap kullanılarak yapılmış bir saraydı.

Yangın sonrası tekrar inşa edilirken yerine 16. Yüzyılın ihtişamını yansıtacak Rönesans etkileri taşıyan bir bina inşa edildi. Heykeltraş Wagner‘in göz alıcı kapısı, Beatiful Gateway ile taçlanan bu yapı görülmeden dönülmemesi gereken yerler arasında.

Bamberg Altes Hofhaltung
Altes Hofhaltung

Şehrin ana meydanına pazartesiden cumartesiye kurulan GrünerMarkt, mevsim sebze ve meyvelerinin ve taze çiçeğin satıldığı, çevresindeki kafelerde insanların hoşça vakit geçirdiği bir nokta.

Ayrıca şehrin günümüzdeki ana meydanı Maximiliansplatz, burada bulunan yeni belediye binası New Rathaus şehri gezerken görmeden geçemeyeceğiniz yerler arasında.

Bamberg gezi rehberi alışveriş

Eğer vaktiniz kalırsa ya da şehirde biraz daha uzun kalacaksanız, gezilip görülecekler listenize Altenburg Kalesi, BöttingerHaus, HoffmannHaus, Karmelitenkloster, Bamberg’in tek barok üslup kilisesi St. Martin’i, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesi sırasında kullanıldığı iddia edilen çiviyi saklayan Çivi Şapeli’ni ekleyebilirsiniz.

Altenburg Castle Bamberg gezi rehberi
Altenburg Castle

Bamberg’de Yeme İçme

Bavyera mutfağının bütün yemeklerini bulabileceğiniz Bamberg‘de de diğer Bavyera şehirleri gibi bolca sosis, patates , et ve mevsim sebzelerinden salatalar bolca tüketiliyor.

Patates ve kremanın ana malzeme olduğu Hörnla, sebze suyunda haşlanarak yenen BlaueZipfel (Mavi sosis), bira ile terbiye edilen dana etinden yapılan Fränkische Rauchbier Haxe, soğan yemeği Bamberger Zwiebeln yöreye özgü yemekler.

Bamberg yemekleri

Bu yerel tatları bulabileceğiniz adreslerden bazıları: Brauerei Schlenkerla (Dominikanerstr. 6); Weyermann Specialty Malts  (Brennerstr. 15-19); Eckerts (ObereMühlbrücke 9); Einhornskeller (Jakobsberg 8).

Bavyera mutfağından hoşlanmayanlar için dünya mutfağından Çin, Hint, Amerikan, Meksika ve İtalyan Mutfaklarından seçmelerde bulunuyor.

Bamberg, yılda ortalama 300 litre ile, dünya üzerinde en çok bira tüketilen yerlerden biri. Şehirde 60’dan fazla bira üreticisi 400’den fazla çeşitte bira üretiyor.

Bir de yalnızca burada üretilen smookedbeer ya da Rauchbier (dumanlı ya da tütsülenmiş denilebilir). Arpanın tütsülendikten sonra bira yapımına başlanması ile kendine özgü bir tat ve koku oluşmuş.

bira Bamberg almanya gezisi

Bier Schmecker Tour adı verile en fazla 6 kişi ile işinde uzman kişiler tarafında yapılan bira tadım turları bulunmakta. Seçilmiş üreticilere gidilerek tadım yaptırılıyor, dilerseniz satın da alabiliyorsunuz elbette. Tur ücreti 22,50€.

Tura katılacak vakti olmayanlar için, geleneksel ürünler satan birkaç nokta şöyle: Bähr-Keller; Brauerei Gasthof Kundmüller; Brauerei Greifenklau GmbH; Fässla-Keller.

Bamberg hediyelik eşya

Bamberg’de Alışveriş

Bamberg de alışveriş için önerim Bavyera Porselenleri, kristaller ve antika eşyalar. Bamberg’in antikacıları o kadar meşhur ki, dünya klasmanında yer aldığı söyleniyor. Yani demem o ki, Bamberg’de çok şık antikacılar var, girip gezin mutlaka.

Bamberg gezi rehberi Almanya hakkında

Yüksek kalite porselenden yapılmış, fincanlar, minik çanlar, yüksükler ve bira kupaları, başka hediyelik eşyalar, kristal objeler, guguklu saatler bulabileceğiniz Bamberg’de en çok çeşidi bulacağınız adres, hemen belediye binasının arkasında kalan Kathe Wohlfahrt. İşin açıkçası ben fiyatların yüksekliği sebebi ile daha büyük alışverişe (yemek takımı, bardak takımı gibi) girmedim maalesef.

Bana Bamberg’i hatırlatacak minik bir porselen yüksük aldım, siz de kesenize göre bir şeyler bulabilirsiniz. Ayrıca ara sokaklarda bulunan daha küçük mağazalara da bakabilirsiniz. Ahşaptan yapılma, Bremen Mızıkacıları masalından çıkmışa benzeyen objelerden, mesela horozlardan da alabilirsiniz.

Bamberg gezi rehberi alışveriş

Bir de eğer Bavyera bölgesinin geleneksel kıyafetlerinden almak isterseniz bulmanız mümkün. İster klasik çizgide, çok renkli, isterseniz de daha romantik, tek renk, mesela beyaz.

Bamberg’de Konaklama

Bamberg'de nerede kalınır

Bamberg küçük bir şehir olmasına karşın gezilecek yeri çok olan bir şehir. Gezilecek yerlerin çoğunluğu da eski şehrin içinde ve birbirine yürüme mesafesinde.

Bu nedenle, eğer bütçeniz el verirse eski şehirde ya da 1-2 kilometre karelik bir alanda konaklamanızı tavsiye ederim. Ancak şehre birkaç kilometre uzakta olan otellerin görece daha ucuz olduğu da bir gerçek. Ben zincir otellerden bir tek Ibis‘in ismini gördüm.

Ülkemizde az bilinen bir destinasyon olmasına karşın, oldukça fazla turist ziyarete geliyor. Özellikle de Uzak Doğu ülkelerinden. Yerinizi ayırtmadan giderseniz, oda bulamama ihtimaliniz yüksek, benden hatırlatması. Bamberg’de yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Yorum yapın