bangkok seyahatinde dikkat edilmesi gerekenler

Bangkok, dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yüksek güvenlik önlemlerine sahip ve seyahat etmesi güzel bir şehirdir. Fakat diğer birçok yerde olduğu gibi yeni ziyaretçilerden faydalanmak isteyen fırsatçılar burada da vardır.

Dolandırıcı yöntemleri çok klasik ve bilinen olsa da insanların yorgunluğu, belki de jet lag etkisi altında olmasından faydalanıyorlar. Olay gerçekleştikten sonra her şey gözünüzün önüne geliyor ama biraz geç kalınmış oluyor.

Tüm dolandırıcılık yöntemlerinde yöntem belli ve benzer aslında. Belki de bir şey söylendiğinde sadece “Hayır, teşekkürler.” diyerek bunlardan kurtulabilirsiniz. Dikkat! İşte Bangkok’ta karşılaşabileceğiniz 5 klasik dolandırıcı yöntemi:

1. “Büyük Saray” Kapalı Yöntemi

bangkok büyük saray

Bu en yaygın ve en bilinen ama insanların en çok inandığı dolandırıcılık yöntemidir. Bangkok‘un en ünlü yerlerini gezerken güler yüzlü biri yanaşıp nereden geldiğinizi sorabilir.

Sorular nereye gittiğiniz ve Tayland‘da ilk ziyaretiniz olup olmadığı ile devam eder. Eğer hikaye “Aa ne şanssızlık! Büyük Saray bugün özel bir olay nedeniyle kapalı!” diye devam edip diğer yerleri görmeniz teklif edilirse dikkat etmelisiniz.

Kişinin amacı onun aracını kullanarak size rehberlik yapmak olabilir. Büyük Saray kapalı olduğu için üzülseniz de böyle biri yolunuza çıktığı için mutlu olursunuz.

Bu kişi tuk tuk ile sizi güzel bir tapınağa götürür. Nasıl oluyorsa orada da çok iyi bir adama rahatlarsınız. Bu kişi de size çok ucuza ve vergisiz şekilde değerli taşlar alabileceğinizi söyler. Bundan sonra süreç şöyle işler: sizi yetkili bir Tayland turizm acentesine götürür. Fakat acente aslında gerçekten yetkili değildir ve bir şey alacak olursanız normalden daha fazla ödemek zorunda kalırsınız.

Ayrıca orada gerçekten değerli taşlar gösterilse bile satın aldıklarınız adresinize gönderilecek denip aldıklarınız ile alakasız ve değersiz şeyler gönderilebilir. Bu dolandırıcılık yönteminden kurtulmak için siz yardım istemeden yardım etmeye çalışanlara dikkat etmelisiniz.

2. Tuk Tuk Yöntemi

bangkok tuk tuk dolandırıcıları

Büyük Saray kapalı yöntemine benzeyen bir yoldur. Özellikle turistik yerlerin önüne park etmiş tuk tuklar kısa mesafe için size güzel tekliflerle gelir ya da “Bir şey almak zorunda değilsiniz ama taş dükkanına uğrayarak ücretsiz yakıt kazanmamı sağlar mısınız?” teklifinde bulunur.

Siz de tüm iyi niyetinizle bunu karşılıksız bırakmaz ve dükkana gitmeyi kabul edersiniz. Kıymetli bir şey almasanız bile rengarenk taşlardan satın alırsınız. Sizi götüren kişi de bu satıştan kendi komisyonunu elbette alacaktır!

Özellikle çok turistik olan yerler, alışveriş merkezi yakınları gibi kalabalık noktalarda duran araçları kullanmaktan kaçınarak bundan bir nebze korunabilirsiniz.

3. Patpong Yöntemi

bangkok patpong bölgesi

Eski patpong yöntemi hala işe yaramaktadır. Özellikle kararsız görünen erkek turistler üzerinde uygulanan bu dolandırıcılık yöntemi şu şekilde işlemektedir.

Patpong bölgesine gidip hangi Go Go Bar‘ın daha az şüpheli olduğuna bakarken birisi size menü ile yaklaşır. Bu menü, bir dizi akrobatik hareket gösterisini içerir ve eğer onu takip ederseniz bu gösterileri izleme şansına erişeceginiz söylenir.

Elbette merak edersiniz, kapalı perdeler ardında neler olduğunu bilmiyorsunuzdur. Menüyü gösteren kişi Eğer sevmezseniz para ödemeyeceğinizi söyler – dolandırıcılık böyle başlar.

Bar genellikle üst katlardadır ve ismi yoktur. Birkaç kadın sizi karşılar, kendiniz içecek alırken onlara da ısmarlamanız beklenir. Gelen hesap 20.000 Baht (4000 TL, Kasım 2019 değeri) civarındadır, ne olduğunu anlamazsınız ama ödemek zorundasınızdır.

Bu konuda şunlara dikkat etmelisiniz: üst katta yer alan barlar ve elinde menü ile yaklaşan şahıslar şüphelidir. Diğer barlarda fiks fiyatlar vardır.

4. Otel Önünde Park Eden Taksiler Yöntemi

bangkok taksi dolandırıcıları

Fark etmesi ve kaçınılması kolay bir yöntemdir. 4 ve 5 yıldızlı otellerin önünde her zaman park halinde duran ve sürücülerinin aslında müşteri peşinde koşmadan takıldığı taksiler bulunmaktadır. Bu taksiler otelin hizmetinde görünse de aslında otel ile bir ilgisi yoktur.

Yine de otel müşterisiyseniz sizinle ilgileneceklerdir. Sürekli burada park halinde oldukları için bunlara hemen binip gitmeyi uygun bulabilirsiniz. İşte bu noktada taksimetrenin açık olmadığını fark edersiniz ve açılmasını istersiniz. Sürücü de size mesafe bazında tekliflerde bulunur.

Örneğin; havaalanına ulaşım 350 – 400 Baht arasında tutarken taksimetreyi açmadan 500 Baht önerir. Bundan sonra durup inmek, çantanızı bagajdan almak zor gelebilir. Bu dolandırıcılık yönteminden korunmak adına yoldan geçen taksileri çevirmek daha güvenli bir yoldur.

5. Khlong Yöntemi

bangkok tekne turu khlong

Büyük Saray yöntemi gibi Khlong yöntemi de eskisi kadar popüler değildir. Gerçi khlong yani kayıklar da eskisi kadar rağbet görmemektedir.

Sokaktaki yabancı ve kaybolmuş halinizi gören bir adam size yaklaşarak nereden geldiğinizi sorar. Bu adamlar her zaman için ülkeniz ile ilgili bir şeyler ve dilinizden birkaç sözcük ya da cümle bulmaktadır. Uygun bir fiyata Bangkok’un kanallarında kayık sürebileceginizi söyler.

Tur çok güzeldir, adam İngilizce konuşuyordur, hatta bir barda durup size kola ısmarlamak bile ister. İskeleye yaklaşınca ise ne kadar şanslı olduğunuz ortaya çıkar! Bu bot turu için 1000 Baht talep edilebilir.

Ne derseniz deyin ödemeden bot, iskeleye yanaşmayacaktır. Siz tek kişiyken bot sahibi ve sürücüsü iki kişidir, akıllı telefon ve fotoğraf makinesi üstünüzdeyken iskeleye yüzmek pek de akıllıca olmayabilir. Bu dolandırıcılık yönteminden kurtulmak için alakasız bir yerde karşınıza çıkıp gereğinden fazla iyi olan kişilere karşı lütfen uyanık olun.

Bunlar dışında Bangkok geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Kaynak: http://www.bangkok.com/magazine/5-scams.htm

Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın