bangkok tavsiyeler

Bangkok’ta Taksi, Tuk Tuk ve BTS Skytrain Kullanımı

Tayland‘ın en popüler şehirlerinden Bangkok‘a yaptığım seyahatim öncesinde kısa sürede çok ciddi araştırma yaptım ve okuduğum yorumlardan dolayı bazı konularda istemeden ön yargım oluştu.

Seyahatim sırasında ise bu konuların birçok kaynakta olduğu gibi çok sorun olmadığını fark ettim. Bu nedenle seyahatim sonrasında Bangkok gezi rehberi, Bangkok gezilecek yerler ve Bangkok’ta nerede kalınır? gibi rehber niteliğinde yazıların yanında Bangkok gezi notları tarzında, daha çok deneyime bağlı yazıları da siteye eklemeye karar verdim.

Bu yazıda şehirde taksi, tuk tuk ve BTS Skytrain adlı ulaşım araçlarının kullanımları konusunda bilgi ve tavsiyeler vermeye çalışacağım.

Bangkok Havaalanı’dan Şehir Merkezine Ulaşım

bangkok havaalanı ulaşım

Bangkok’ta 2 adet havaalanı var. Eğer THY ile İstanbul’dan Bangkok’a gidiyorsanız Suvarnabhumi adındaki ana havaalanına ineceksiniz.

Eğer Asya bölgesinde Air Asia gibi firmalar ile Bangkok’a seyahat edecekseniz şehrin ikinci havaalanı olan Don Mueang’a gitme olasılığınız var.

Bu iki havaalanından da şehre taksi ile gitmek isterseniz havaalanlarında taksi bankolarına giderek gitmek istediğiniz noktayı söyleyip fiş alarak kuyruğa giriyorsunuz.

Bu hizmet için cuzi bir ücret ödeseniz de kazıklanma olasılığınız ortadan kalkıyor. Suvarnabhumi’den merkez 400 Baht + hizmet ücreti, Don Mueang’dan ise 250 Baht + hizmet ücreti gibi bir rakam tutuyor.

Suvarnabhumi Havaalanı‘ndan merkeze ulaşımda taksi dışında kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı ise Airport Link. Normalde bu tren hattında ekspres ve normal olmak üzere 2 tren çalışıyor.

Bu araçlar ile şehir merkezine ulaşım 25-40 dk sürüyor. Biz Bangkok’a gittiğimizde ekspres hat üzerinde çalışma vardı bu yüzden normal hattı kullandık ama sonuçta merkeze 35-45 dk gibi bir sürede rahatça ulaştık.

Havaalanı bu hattın son durağı olduğu için vagonda bir kenarda bavullarla oturursanız yol boyunca rahat edersiniz. Trenin gittiği noktada BTS Skytrain adlı havaraya bağlantı var. Yani buradan da merkezde dilediğiniz yere rahatça ulaşabilirsiniz.

Havaalanı ekspresi kullanımı hakkında bir dip not, biletinizi trene bindiğiniz yerdeki makinelerden alıyorsunuz. Bu nedenle yerel para birimi olan Thai Baht‘ına ihtiyacınız var.

Uçaktan indikten sonra tren platformuna gelmeden önce en azından 100-200 Dolar gibi, kısa süreli ihtiyacınıza istinaden para bozdurabilirsiniz. Zaten kurlar şehir merkezine göre deli gibi farklı değil. Makinelerde ben gittiğim zaman kredi kartı geçmiyordu aklınızda olsun.

BTS SkyTrain Kullanımı

Bangkok BTS Skytrain
BTS SkyTrain

Havalanındaki ekspres trenine bindikten sonra şehir merkezine ulaşıyorsunuz. Buradan sonra BTS Skytrain adlı araçla şehirde dilediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz.

Bu nedir derseniz detaylara geçelim. Bangkok’ta BTS Skytrain adında bir ulaşım aracı var, kabaca havaray. Bu hat üzerinde de 2 adet hat var ve bu hatlar şehir merkezindeki birçok önemli noktaya gidiyor.

Ben havaray, metro falan kullanamam taksiye biner giderim diye düşünmeyin çünkü Bangkok trafiği günün çoğu saatinde İstanbul trafiğini aratmayabiliyor. Özellikle akşam ve sabah saatlerinde hem trafik hem de toplu taşımalar çok yoğun olabiliyor. Bu yüzden taksi ile zaman kaybetmektense havarayı tercih etmek çok mantıklı.

Bu nedenle Bangkok’ta konaklama yapacağınız otelinizi mutlaka BTS duraklarından birine yakın konumda ayarlayın. Gezi boyunca bu havarayı da sık sık kullanın.

Havarayda biletinizi otomatik bilet makinelerinden satın alıyorsunuz.  Bu makineler üzerinde gitmek istediğiniz durağın ne kadar ücret gerektirdiği yazıyor. Bu ücret genellikle 15 Baht‘tan başlayıp gideceğiniz yere göre 35-40 Baht‘a kadar çıkabiliyor.

Diyelim ki tabloda gideceğiniz yer için 25 Baht yazıyor. Siz de makinede 25 Baht butonuna basarak paranızı bozuk olarak makineye atıyorsunuz ve 25 Baht’lık yolculuk bileti alıyorsunuz. Yani işin aslı nereden nereye gittiğinizden çok ne kadar paralık yere gittiğiniz önemli.

25 Baht’lık bilet aldıktan sonra havaraydan 1-2 durak fazla giderseniz turnikelerden çıkamazsınız. Ancak turnikelerin oradaki gişedeki görevliye ek paranızı verirseniz çıkış yapabilirsiniz.

Neyse gereksiz uzattım, havaraydaki en önemli konu bozuk para taşımak. Makinelerde kağıt para ve kredi kartı kabul edilmediği için bozuk paraya ihtiyacınız var. Eğer yanınızda bozuk para yoksa gişe kuyruğuna giriyorsunuz burada size para bozuyorlar.

Burada ayrı bir gariplik var. Diyelim gişeye geçtiniz ve bilet istediniz, bu sefer size verdiğiniz parayı bozup makinelerden bilet almanız söyleniyor. Yani önce gişe sırasına sonra bilet makinesi sırasına giriyorsunuz.

Bazı durakların akşam saatlerinde bu sıralar uzayıp gidiyor. Bu yüzden mümkünse yanınızda sürekli bozuk para taşıyın. Hatta gittiğiniz duraktan çıkmadan akşam dönüşünü düşünerek para bozdurup akşam için hazırlıklı olun.

Eğer gün içerisinde havaarayı sürekli kullanacaksanız 120 Baht’a günlük bilet alabilirsiniz. Son olarak Siam gibi duraklarda trenler bir anda doluyor. Mümkünse inmeyi düşündüğünüz durağa yaklaşırken kapılara yaklaşın.

Taksi Kullanımı

bangkok taksi

Gelelim Bangkok taksilerine. Bangkok’ta taksiler renk renk. Üstü satı altı yeşil olanlarda şoför kendine çalışıyor demekmiş. Bazı kaynaklara göre bu taksiler daha insaflı.

Taksilerin ortak noktası turiste taksimetre açmak istememesi. Genellikle gideceğiniz yere fiyat çekiyorlar. Tabi normalin çok üstünde. Bangkok seyahatim öncesinde en dikkat ettiğim konulardan biri buydu bu yüzden şehir içinde gezerken çok fazla taksi kullanmadım.

İşin aslı taksimetre açmamaları daha mı iyi onu da bilemiyorum çünkü fiyat sorduğum bir taksici bana direkt taksimetre ne yazarsa dedi. Ortalama ne yazar dediğimde de en fazla 70-100 Baht tutacak bir yer için 200 Baht dedi. Muhtemelen beni şehir genelinde gezdirecekti. Hem paradan hem zamandan kayıp yaşamamak için kabul etmedim.

Aklınızda olsun, taksimetreler 40 Baht ile açılıyormuş. Şehir içinde ulaşım da gideceğiniz yere göre ve trafiğe göre 100-200 Baht tutuyor. Merkezden Suvarnabhumi Havaalanı  otoban geçiş ücreti dahil 400 Baht.

Taksiye binmeden önce otoban ücretinin vb de fiyata dahil olduğu konusunu netleştirin. Biz otelimizden yardım istedik, bellboy bizim adımıza bir taksi buldu ve fiyatı fiksledi.

Taksici yolda otoban ücreti ayağı yapmak ister gibi oldu ama kabul etmedik, o da uzatmadı. Taksici temiz biri çıktığı için bahşiş verdik ki vermesek de olurdu.

Tuk Tuk Kullanımı

Bangkok tuk tuk

Bangkok gezi notları araştırması yaparken en çok tereddüt ettiğim konulardan biri tuk tuk kullanımı olmuştu. Öyle ki binersem 1 kez binerim, gerekirse yürürüm moduna girmiştim ama yanılmışım.

Tuk tuk kabaca arkasına oturma platformu yapılan bir motorsiklet. Asya’da kullanımı oldukça fazla. Bence çok otantik. Hatta güzel havalarda rüzgarla birlikte gideceğiniz yere hızlıca ulaşmanızı sağlıyor. Sorun tuk tukçularda.

Tuk tuka binmek istediğiniz zaman şoförün yanına gidip gideceğiniz yeri söylüyorsunuz ve size bir fiyat söylüyor ki bu genelde normalin 2 ya da 3 katı oluyor. Hiç binmedim normali ne kadar bilmiyorum ki demeyin çünkü ufak bir araştırma ve 1-2 deneyimden sonra nerenin ne kadar tutacağını kabaca biliyorsunuz.

Şoförler genellikle pazarlık yapacak kadar İngilizce biliyorlar. Bilmeyenler ise tuk tuk duraklarında duruyor ve bunların başları sizin adınıza pazarlık edip onlara gideceği yeri ve fiyatı söylüyor.

Gelelim tuk tukun detayına. Bazı tuk tukçular sizi yol üzerinde anlaşmalı olduğu takım elbise dükkanlarına ya da takıcılara sokmak istiyorlar. İşin raconu şu; eğer tuk tukçu sizi bu dükkana götürürse ve siz alışveriş yapsanız yapmasanız da 10-15 dk vakit geçirirseniz tuk tukçu o dükkandan benzin fişi alıyor.

Bu da onlar için çok cazip oluyor. Yani siz normalde 150 Baht’a gideceğiniz bir yere bu gibi yerlerde durmayı kabul ederek 50 Baht’a da gidebilirsiniz. İşin aslı ben zaman kaybetmemek için bu işe hiç girmedim ama tuk tukçu ile pazarlık yaparken bu konuyu bilmenizde fayda var.

Diyelim tuk tukçu size gideceğiniz yer için 300 Baht fiyat çekti, siz muhtemelen bu yere 100-150 Baht’a gidebilirsiniz ama pazarlık yaparken mutlaka “non stop” falan deyin, onlar zaten sizi bir yerlere götürmek isterse “1 stop 100 Baht ok” falan derler.

Yani işin özeti baştan anlaşırsanız stres yapacak bir durum yok. Şehir içinde kısa mesafeler 100-120 Baht tutabilir, en uzak mesafe de olsun 200-220 Baht olsun.

Ben Bangkok seyahatim öncesinde belki 1 kez binerim dediğim tuk tuka birçok kez bindim. Kimi tuk tukçular çok iyiyken kimi garipti. Ama tuk tuk bence çok eğlenceli. Son not, çoğu seyahat rehberi akşam yoğun saatlerde tuk tuk kullanmayı tavsiye etmiyor.

Açık kasada oturduğunuz için trafikteki egzoz gazını olduğu gibi soluyorsunuz. Çok trafik olan saatte havaray kullanın olmazsa taksi tercih edin. Bunun dışındaki saatlerde tuk tuk taksiye göre biraz daha pahalı olsa da bence tercih edilmeli.

Klasik Turist Kazıklama Yöntemi: Altıncılar & Hazır Giyim

bangkok gems gallery
Bangkok Gems Gallery

Gelelim Bangkok’ta özellikle tuk tukçuların ve turist rehberlerinin kullandığı yönteme. Bizim ülkemizde nasıl turlara katıldığımızda yol üzerindeki çeşitli halıcılara, dericilere uğrama muhabbeti varsa Bangkok’ta da takıcılar ve tekstilcilere uğrama muhabbeti var.

Şehir içinde ve günlük düzenlenen turların birçoğu ya bu yerlere uğruyor ya da bu yerlerde son buluyor, merkezdeki bu yerlerden otelinize ya da gideceğiniz yere kendiniz gidiyorsunuz. Taksicilerden tuk tukçulara birçok kişi sizi buralara götürmek isteyebilir. İşin maddi yönü bir yana size zaman kaybettiriyorlar.

Biz Bangkok’ta kendimize özel, özel rehberli bir tekne turu organize etmiştim. Tur sonunda rehber bizi özel bir araca bindirerek tekne turundan sonra gitmek istediğimiz Grand Palace‘a bırakınca tur tamamlanmış olacaktı.

Tekne turu sonuna kadar her şey güzel gitti lakin iş özel araca binince değişti. Rehber ve şoför yol üzerinde biz istememize rağmen bizi önce lüks bir takı showroomuna sonra da çok katlı takım elbise dükkanına götürdü.

İki yerin de aslında zararı yok. Hatta size sudan, meyveye bir çok ikramda bulunuyorlar. Size en basit zararı bu yerlerde zaman kaybettirmek oluyor.

Biz iki yerde de 5 dk durduk ve bir şey istemediğimizi, devam etmek istediğimizi söyledik. Yani Bangkok’ta bir tura katılırsanız çok sıkışık program yapmayın. Yani biz Grand Palace‘a gitmek için acele ettikçe onlar bizi yol üzerinde bir yerlere sokup zaman kaybettirmiş oldu.

Bu arada konu hakkında son bir not; Bangkok’ta şehir içi ve şehir dışında gerçekleşen bazı turlarda bu yerlere uğranacağı zaten tur programında belirtiliyor. Hatta bazı turlarda tur bu gibi merkezdeki noktalarda son buluyor.

Bu yüzden ekstra tur ayarlarken otel transferi konusunda bilgi alın, mümkünse otelden sizi alıp otele bırakacak bir tur paketi tercih edin.

Bunlar dışında Bangkok geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top