bangkok turu

Dünya’nın en ilgi çekici ülkelerine sahip Asya’nın, en ilgi çekici ülkesi Tayland’ın en popüler şehri Bangkok

Tarihini, kültürünü, yemeklerini, doğal güzelliklerini ve çok daha fazlasını tek bir cümleyle anlatmaya yetmeyecek kadar zenginliğe  sahip olması nedeniyle, ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesinde bulunması gereken nadir şehirlerden biri…

Bangkok’u Popüler Bir Destinasyon Yapan 10 Neden

Bangkok’u Popüler Bir Destinasyon Yapan 10 Neden başlıklı yazımızda daha önce bu muhteşem şehri görmemiş olanları Bangkok’u görmeye, daha önce gelmiş olanları ise ikinci bir seyahate ikna edeceğimizi umuyoruz 🙂

1. Tapınakları

bangkok tapınakları

Bangkok deyince akla ilk gelen ve görmek istenen tarihi-dini yapıların başında tabi ki de tapınaklar geliyor. İnanması güç olsa da bu şehirde 400’den fazla tapınak bulunmakta.

Birkaç günlük veya birkaç haftalık Bangkok gezisi planlayanların görmek istediği tapınakların başında ise Grand Palace’ın içinde bulunan, içinde hiçbir din adamının bulunmadığı tek tapınak olan ve Tayland’ın en kutsal tapınağı sayılan Wat Pra Kaew diğer adıyla Temple of the Emerald Buddha (Zümrüt Buda Tapınağı) geliyor.

Wat Pra Kaew’den sonra en popüler olan tapınak, adını Hindu tanrısı Aruna’dan alan, mimarisi ve yapıldığı madde nedeniyle sabah güneşinde yanar-döner bir şekilde parıldayan Wat Arun.

En çok ziyaret ilk üç tapınaktan olan ve adını yana doğru yatmış bir şekilde durmasından alan Wat Pho (Recling Buddha – Yaslanmış Buda) listenin üçüncü sırasında bulunuyor.

Bangkok’ta bir haftadan daha uzun süre kalmak ve tapınağa doymak isteyenlerin listesinde yer alması gereken diğer tapınaklar ise Wat Saket, Wat Traimit, Loha Prasat, Wat Mahatat, Wat Suthat, Wat Benja ve Wat Prayoon.

2. Yüzen Marketleri

tayland bangkok yüzen pazarlar

Bangkok’u popüler bir destinasyon yapan 10 neden listesinde bulunan ve şehrin en görülesi yerlerinden olan yüzen pazarlar Asya ülkelerinin, özellikle de Bangkok’un en ilginç açık hava market konseptine ev sahipliği yapmakta.

Adından da anlaşılacağı üzere, ürünler yüzen kayıkların üzerinde satılıyor. Bangkok’un ilk yerleşim bölgeleri kanalların çevresi olması nedeniyle hem yerel hem uluslararası ticaret yüzyıllardır tekneler aracılığıyla su üzerinden gerçekleştirilmiş.

Yerleşim alanlarının ulaşımın gelişmesiyle Bangkok’un merkezine doğru kaymasıyla ise popüleritesi azalmış. Ancak bu göç, turistleri ve yerel ticarete devam eden halkı bu marketlerin varlığını sürdürmekten alıkoymamış. İşte bu nedenle Bangkok’un yüzen pazarları listenizde olması gereken dünyanın en ilginç pazarlarından.

Şehrin en büyük yüzen pazarı, merkeze 100 km uzaklıkta bulunan, en çok turisti bir arada görebileceğiniz ve her gün ziyaret edebileceğiniz Damneon Saduak.

Turist kalabalığından kaçmak ve şehirden fazla uzaklaşmadan küçükte olsa yüzen pazar deneyimi yaşamak isterseniz 12 km uzaklıktaki Talin Chan yüzen pazarını ziyaret edebilirsiniz.

3. Sokak Yemekleri

tayland bangkok'ta sokak yemekleri

Tapınak ve pazar gezisinden sonra yorulduğunuz her an, her köşe başında bulabileceğiniz, özellikle akşam saatlerinde sayıları daha da artan ve sokak tezgahlarında satışı yapılan yerel Tay yemekleri daha yazıyı bitirmeden iştahınızı kabartabilir 🙂

Sokak yemekleri ile ünlü Bangkok’u popüler bir destinasyon yapan 10 neden arasında üçüncü sırayı almasının nedeni ise yeme içme kültürünün bir ülkeyi tanımakta en önemli unsurlardan biri olmasından kaynaklanmakta.

4. Chatuchak Haftasonu Marketi

tayland bangkok'ta sokak pazarı Chatuchak market

Yüzen pazarlarından sonra Bangkok’u en görülesi şehirlerden biri yapan ve ihtiyacınız olan veya olmayan her şeyi bulabileceğiniz dünyanın en büyük hafta sonu marketlerinden biri olan Chatuchak Haftasonu Marketi listede olmayı kesinlikle hak ediyor.

Dekorasyondan tutun, giyime, bitkiye, hediyelik eşyaya, hatta canlı hayvana bile rastlayabileceğiniz bu marketi gördükten sonra unutabileceğinizi zannetmiyorum.

5. Plajları ve Adaları

bangkok adaları gezi

Yazımızı ofisinden okuyan okuyucularımızın keyfini biraz kaçırsa da, Bangkok plajlarıyla ve civarındaki turkuaz renkli sulara sahip adalarıyla ünlü en egzotik şehirlerden biri.

Yıllık izninizi kullanmadıysanız Bangkok ve bir feribot ile ulaşmanın mümkün olduğu civardaki adalar hem romantik bir tatil yapmak isteyen çiftleri, hem de sırt çantalı gezginleri şehre çekiyor.

Tayland seyahatinizi adalarda geçirmek isterseniz Tayland’ın En Güzel 10 Adası başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

6. Thai Masajı

bangkok seyahati masaj

Tek bir metoda dayanmayan, kökleri Çin, Hint ve Güney Asya ülkelerine uzanan geleneksel Thai masajı en az bir kez denemelisiniz.

Sırt ve omuzları kapsayan çeşidi bulunduğu gibi yalnızca ayak masajı yaptırmanız mümkün. Uzun bir şehir gezisinden sonra ayaklarınızı şımartmanın tay masajından daha harika bir yolu olamaz 🙂

Plajlarda, hatta Chatuchak Haftasonu Marketi’nin içinde bile bulmanız mümkün masaj hizmetini. Yakınlardan “Massaaaaç, Massaaaç!” diye seslenen birilerini duyarsanız çok yakınınızda bir masaj noktası var demektir 🙂

7. Teras Barları

tayland bangkok barları

Yüzen marketleri ve sokak yemekleriyle kültürünü korumayı başarsa da, yeni yüzyılın yapılaşma türlerinden olan gökdelenlerin istilasından kendini kurtaramamış olan şehirlerden biri olan Bangkok rooftop bar olarak bilinen barlarıyla şehri kuş bakışı izlemenize olanak veriyor.

Bulunduğu açı itibariyle şehri en iyi şekilde izleyebileceğiniz ve aynı zamanda kokteylinizin tadını çıkarabileceğiniz bu barlardan en popülerleri Vertigo Banyan Tree, Sky Bar, Octave Rooftop Bar ve  Three Sixty – Millennium Hilton Bangkok.

8. Chao Phraya Nehri

bangkok nehir Chao Phraya

Kral I. Rama tarafından “Krallar Nehri” olarak adlandırılan Bangkok’un kalbi sayılabilecek Chao Phraya Nehri her gün elli binden fazla yerli ve yabancı insanın geçiş noktası.

Büyük otellerin, tapınakların, pazarların ve gökdelenlerin pek çoğu nehir çevresinde yer almakta. Görmek isteyeceğiniz Phra Arthit Yolu, Pak Kinlong Çiçek Marketi nehir çevresinde bulunmakta.

9. Konaklama Fiyatları

bangkok'ta konaklama

Ülkemize vize şartı koymadığı için biz şanslı Türkler bu harika ülkenin harika şehrini keyifle gezebiliriz 🙂 Üstüne, uygun fiyatlı konaklama ve yeme-içme de eklenince çok daha keyifli hale geldiğini söylememize gerek yok sanırım 🙂

İnanması güç olsa da, herhangi bir Avrupa ülkesinde yalnızca 1 gece konaklayabileceğiniz 4-5 yıldızlı bir otel ücreti ile Bangkok’ta en az 4-5 gece konaklayabilirsiniz.

Bangkok’ta geçirdiğimiz sürede konaklamış olduğumuz, metroya yüz metre mesafede bulunan Red Planet Asoke oteli konaklamaya ortalama bir bütçe ayırabileceklere kesinlikle tavsiye ederim.

10. Şehir İçi Ulaşım

bangkok'ta şehir içi ulaşım

Bangkok’u Popüler Bir Destinasyon Yapan 10 Neden arasından sonuncu olsa da en az diğerleri kadar önemli sayılabilecek “şehir içi ulaşım” yerli de olsanız, şehri bir haftalığına gezmeye gelmiş bir turist de, şehirde geçirecek olduğunuz sürede sizi memnun edecek en önemli unsurlardan bir tanesi.

Havaalanından itibaren ayağınızı yerden kesip sizi dilediğiniz hemen hemen her yere götürecek konforlu metro hatları ile şehir içinde görmek istediğiniz yerlere ulaşımda ilk tercihiniz olacak.

Şehrin hemen her köşesinde görebileceğiniz tuk-tuklar metro ile ulaşılamayan noktalara gitmek için veya sadece bu sevimli taksileri deneyimlemek için güzel bir alternatif olabilir.

Her büyük ve turistik şehirde olduğu gibi burada da türlü türlü dolandırıcılar bulunmakta. Tuk-tukcu abilere ve amcalara av olmamak için Bangkok’ta Taksi, Tuk Tuk ve BTS Skytrain Kullanımı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Bunlar dışında Bangkok geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Bangkok Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Avatar
Seyahat etmek ve yeni şeyler deneyimlemek ruhumu besleyen en önemli tutkularımdan biri. Dünya'da olabildiğince çok yer görmek, yeni insanlarla tanışmak ve hayattan keyif almak ise en büyük hedefim. Deneyimlerimi, sizlere ilham vermesi ve seyahat planlarınıza yardımcı olması amacıyla burada paylaşıyorum... Kısaca, Jack Kerouac'un deyişiyle "Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma." Hayatınızı dilediğiniz gibi yaşamanız, bol bol seyahat etmeniz, anılarınızda daima kalacak maceralar yaşamanız, şükretmeniz ve en önemlisi yaptığınız hiçbir şey için pişman olmamanız dileğiyle...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın