Barcelona card ne işe yarar

Barcelona Card Nedir? Nerelerde Geçerli? Fiyatları

Tarihi ve turistik atraksiyonlar açısından son derece zengin bir kent olan Barselona her yıl dünyanın her yerinden milyonlarca turisti kendine çekiyor. Şehirde görülecek yerler öyle çok ki…

Picasso Müzesi, Tarih Müzesi, Denizcilik Müzesi gibi müzeler, Sagrada Familia, Casa Battlò, Casa Amatller, Casa Mila gibi modernizm akımının gerçek dışı, masalsı ve büyüleyici eserleri, Barselona Katedrali, Santa Maria del Mar Kilisesi gibi tarihi yapılar ve belki de adını duymadığınız irili ufaklı onlarca eser daha kente turist çeken atraksiyonlardan.

Ancak belirtmem lazım ki Barselona biraz pahalı bir şehir. Üstelik ödemeler de Euro cinsiden olunca daha da pahalı. Bunlara metro, otobüs gibi toplu ulaşım sistemlerini de eklediğinizde seyahat oldukça maliyetli bir hale geliyor. İşte Barcelona Card da bu aşamada devreye giriyor.

Barcelona Card Nedir? Ne İşe Yarar?

Barcelona card hakkında bilgiler

Barselona’da turistlere sunulan birkaç farklı toplu taşıma ve indirim kartları mevcut olsa da içlerinden en kapsamlısı ve dolayısıyla en çok tercih edileni Barcelona Card.

72 (3 gün), 96 (4 gün) ve 120 (6 gün) saatlik çeşitleri bulunan kart 20 kadar müze, tarihi eser ve toplu taşımaya ücretsiz, 70’in üzerinde tarihi yapı ve eğlence merkezine ise indirimli ulaşma imkanı tanıyor. Ayrıca bir de 48 saat (2 gün) geçerliliği olan Barcelona Card Expess var ki ondan da bu bölümün sonunda ayrıca bahsedeceğim.

Aslında böyle durumlarda benim de genellikle aklım karışıyor. Çünkü bu tarz kartları satın almanın da maddi bir bedeli var ve her seferinde “acaba aldığıma değecek mi, günün sonunda ciddi bir kârım olacak mı, yoksa hiç değmez nasılsa almasam mı” diye düşünürüm.

Ancak birkaç Avrupa kenti deneyimi sonrasında şunu fark ettim ki Barcelona Card gibi ürünlerden maksimum fayda almanın tek yolu programlı gezmekten geçiyor.

Şehre gitmeden önce araştırmanızı iyi yapıp, nereleri ziyaret etmek istediğinize karar vermeniz ve bu yerlerin ücretlerini not etmeniz Barcelona Card avantajlarından faydalanmanızın en kritik adımı.

Bu şekilde kartsız ve kartlı olarak seyahat maliyetinizi çıkarıp karşılaştırabilirsiniz. Ki yazının sonunda ben örnek bir program üzerinden bu karşılaştırmayı yaptım.

Barcelona Card hakkındaki yazımın devamında kartı nerelerden ve ne zaman satın alabileceğinizi anlatacağım. Şimdilik kartı nasıl aktive edeceğinizden bahsetmek istiyorum.

Bu kartı satın aldığınızda 72, 96 veya 120 saatlik kullanım süresi hemen başlamıyor. Ne zaman alırsanız alın süre, kartı ilk kullanmanızda başlıyor ve aldığınız kart tipine göre geçerliliği devam ediyor.

Aktive etmek için kartın ön yüzünde yer alan alana, ilk kullanımızın tarih ve saatini yazmanız yeterli. Sonrasında kartı 72, 96 veya 120 saat boyunca (Barcelona Card Express için 48 saat) sayısız müze ve tarihi yapıya ücretsiz veya indirimli girmek, toplu taşımayı limitsiz ve ücretsiz kullanmak ve pek çok eğlence merkezine indirimli girmek için kullanabilirsiniz.

Kartın bir başka avantajı ise özellikle turistler arasında popüler olan yapılara girerken sıra beklemeden geçebilmenize de olanak sağlaması.

Bu kısımda bir de uyarım olacak. Tamamı olmasa bile Barselona’da bazı müze ve tarihi yapılar Pazartesi günleri kapalı olabiliyor.

Dolayısıyla kart seçimi yaparken hangi günlerde kullanacağınıza da dikkat etmenizi ve ziyaret etmeyi planladığınız yerlerin ilgili günlerde kapalı olup olmadığını not etmenizi öneririm.

Barcelona Card Express Nedir?

Barcelona Card Express nedir, farkı ne

Yazının başında bahsettiğim Barcelona Card Express ile ilgili ayrıca biraz daha bilgi vermek istiyorum çünkü sistem aynı olsa da bu biraz daha farklı bir kart.

Barcelona Card’ın 72, 96 ve 120 saatlik üç çeşidinin olduğundan bahsetmiştim. Barcelona Card Express ise sadece 48 saatlik olarak satılıyor. Dolayısıyla kenti gezmeye en fazla 1-2 gün ayırabilecekler için ideal.

Fiyatı elbette daha uygun ancak satış noktaları, kartın aktive edilmesi gibi işlemler Barcelona Card ile tamamen aynı. Sanırım Barcelona Card Express’in en önemli dezavantajı toplu taşımayı limitsiz olarak bedava kullanmak dışında bir ücretsiz hizmeti olmaması. Başka bir deyişle;

Barcelona card fiyatları

Sayısı 20 civarında olan ücretsiz müze ziyaretleri eğer sizin için çok kritik bir karar unsuru değilse, 48 saat geçerliliği olan Barcelona Card Express de daha uygun fiyatlı olması sebebiyle tercih edilebilir.

Barcelona Card ile Nelere Sahip Olacaksınız?

Barcelona card nerelerde geçerli
Barselona’nın en popüler gezi noktası olan Sagrada Familia’da giriş kuyruğu.

İndirim kartı ile elde edebileceklerinizi öncelikle ana başlıklar halindeanlatmak isterim.

 • Ücretsiz toplu taşıma (metro, otobüs ve havaalanı metrosu limitsiz) ve ücretsiz müze girişleri,
 • Sagrada Familia, Casa Battlò, Casa Mila, Camp Nou Stadyumu, Gaudi’nin Evi gibi turistik yer ziyaretlerinde %10-20 aralığında değişen indirimler,
 • Şehir içi ve çevresine düzenlenen turlarda %20-50 arasında değişen indirimler,
 • Bazı restoran, bar ve eğlence yerlerinde indirimler,
 • Şehir haritası ve rehberi

olarak ana hatlarıyla verebilirim. Hangi müze veya atraksiyonda ne kadar indirim olduğu, hangilerinin ücretsiz olduğunu ise şu linkte bir liste halinde bulabilir ve yapmak istediğiniz program dahilinde fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Yalnız turistik amacı olan Hop On Hop Off otobüsler bu kart kapsamında değildir. Bunu özellikle belirtmek istedim.

Barcelona Card Fiyatları

Barcelona card ne kadar

Kullanana bazı yerlerde ücretsiz giriş, bazı yerlerde de %10-50 arasında indirim avantajları sunan Barcelona Card geçerlilik süresine göre değişen fiyatlarda satılıyor.

48 saatlik geçerliliğe sahip Barcelona Card Express 20 Euro fiyatıyla satılıyor ve bu durumda günlük ücreti 10 Euro’ya denk geliyor. Daha önce de belirttiğim gibi limitsiz toplu taşıma dışında bu kartın ücretsiz bir servisi yok, indirimler var.

72 saatlik geçerliliği olan kartın fiyatı ise Barselona’dan alırsanız 48 Euro, internetten satın alırsanız 45 Euro, ki günlüğü 15 Euro’ya geliyor. Bu kart 4-12 yaş arası çocuklar için 21 Euro.

96 saat geçerliliğe sahip kartın fiyatı Barselona’dan aldığınızda 59 Euro, internetten aldığınızda ise 55 Euro olup günlüğü 13,75 Euro’ya geliyor. 4-12 yaş arası çocuklar için 96 saatlik Barcelona Card ise 27 Euro.

En uzun süreli olan 120 saatlik Barcelona Card fiyatı ise Barselona’ya varışınızda alırsanız 64 Euro, internetten satın alırsanız 60 Euro ve günlük değeri 12 Euro’ya geliyor. Bu kart 4-12 yaş arası çocuklar için 32 Euro.

Aslında yürümeyi pek sevmiyor ve şehir içinde genellikle metro veya otobüsle bir yerden bir yere gitmeyi düşünüyorsanız sık sık toplu taşımayı kullanmanız gerekeceği için Barcelona Card sadece toplu taşıma masraflarınızı bile indirimli karşılamanızı sağlayabilir.

Seyahat planınız ve ziyaret etmek istediğiniz yerler netleştiğinde Barcelona Card için bir maliyet karşılaştırması yapıp size daha uygun bir fiyata geliyorsa bu kartı mutlaka edinmenizi öneririm. Hatta buradan elde edeceğiniz kâr ile belki şehirde fazladan bir gün daha kalabilir veya biraz daha iyi bir otelde konaklama yapabilirsiniz.

Nerelerden Barcelona Card Satın Alabilirsiniz?

barcelona card nereden alinir

Barcelona Card satın alabileceğiniz noktalar da çok çeşitli. İsterseniz internet üzerinden önceden satın alma yapabilir ve kente gittiğinizde havaalanındaki veya şehir içindeki turizm ofislerinden kartınızı teslim alabilirsiniz veya direkt olarak satış ofislerinden alabilirsiniz.

Önceden internetten satın alırsanız, Barcelona Card fiyatları bölümünde de bahsettiğim gibi 3-4 Euro avantajlı fiyatlar elde edebiliyorsunuz.

Satış Ofislerinden Barcelona Card almak istiyorsanız adresleri:

 • Casa Batlló; Passeig de Gràcia, 43
 • L’Aquàrium de Barcelona; Moll d’Espanya, (Port Vell)
 • El Corte Inglés; Plaça de Catalunya, 14  ve  Avenida Diagonal, 617-619 veya Avenida del Portal de l’Àngel, 19-21
 • Poble Espanyol de Barcelona; Avenida Francesc Ferrer i Guàrdia, 13

Seyahatinizden önce internetten Barcelona Card satın almayı tercih ederseniz öncelikle barcelonacard.org adresinden biletinizi alabilir, ardından kente ulaştığınızda Barselona El Prat Havaalanı Terminal 1 ve 2’deki Turizm Ofisleri, Plaça de Catalunya, Plaça Sant Jaume, Estació de Sants, Oficina Catedral, La Rambla, Mirador de Colom veya Cruice Terminal’deki turizm ofislerinden kartınızı teslim alabilirsiniz.

Barcelona Card Satın Almaya Değer mi?

Elbette müzeler arasında, tarihi yapılar ve eğlence merkezleri arasında fiyat farklılıkları var. Öte yandan bir genelleme yaparsak Avrupa’da olarak giriş ücretlerinin 10 Euro civarında seyrettiğini söyleyebilirim.

Ancak Barcelona’da, özellikle Gaudi’nin eserleri olmak üzere müze ve tarihi yapılara giriş ücretleri biraz daha yüksek. Barselona’da Ne Yapılır yazısında her bir atraksiyon için fiyat bilgisi de vermeye çalışmıştım, orada da görebileceğiniz gibi giriş ücretleri 10 Euro’dan başlıyor ancak kentin simgesi sayılan en önemli yapılar (Sagrada Familia, Casa Battlo, Casa Mila gibi) 20 Euro ve üstünde giriş ücretine sahip.

Tabii bu pahalılık, bu yapıların popülaritesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla özellikle kentin en önemli mimari ve sanat eserlerini görmek istiyorsanız Barcelona Card önemli bir fiyat avantajı sağlayacaktır.

Barcelona Card bu yapılara girişte indirim sağlıyor, ancak ücretsiz giriş değil. Böyle bir programı olanlar için (yani kentin simge yapılarını görmek isteyenler için) net bir seyahat programı yapıp kart fiyatı ve indirimlerle ödeyecekleri tutarı, kartı almadan ödeyecekleri tutarla karşılaştırmalarını öneririm.

Elbette ücretsiz toplu ulaşım maddesini atlamadan. Hatta yeri gelmişken, sizlere referans olması için örnek bir seyahat programı üzerinden ben bir karşılaştırma yapayım:

Barcelona Card avantaj tablou

Verdiğim örnekteki gibi bir programda Barcelona Card satın almanız halinde 33 Euro daha az maliyetiniz oluyor. Eğer iki kişi birlikte seyahat ediyorsanız kârınız 66 Euro, daha kalabalıksanız daha yüksek olacaktır.

Ancak tabii ki bu sizin programınıza bağlı, daha kârlı olabileceği gibi kartı satın almanıza değmeyecek bir seyahat maliyetiniz de olabilir.

Barcelona Card sayesinde ücretsiz ziyaret edilebilecek müzeler sizin için önemliyse eğer, sizin hesap yapmanıza bile gerek yok diyebilirim. Yazıda verdiğim linkte bahsedilen müzelere ücretsiz girebiliyor olmanız karta ödediğiniz parayı fazlasıyla çıkarmanıza yarayacaktır.

Bunun dışında Barcelona Card toplu ulaşımı sık kullanacaklar için de elzem. En ucuz metro bileti (sadece şehir merkezinde seyahat edebileceğiniz ve tek kullanımlık) 2,15 Euro, otobüs biletleri de aynı seviyede.

Dolayısıyla günde 3-4 defa metro veya otobüs kullanacaksanız bile (ki sadece şehir merkezinde seyahat etmeyeceğinizi düşünüyorum) toplu taşıma maliyetleriniz günlük 15–20 Euro seviyelerine ulaşacaktır. Dolayısıyla başka hiçbir avantajından faydalanmasanız bile Barcelona Card toplu taşımayı sınırsız ve bedava kullanabilmeniz için gerekli.

Barselona’daki pek çok turistik yer ve müzede 12 yaşından küçük çocuklar için giriş ücretleri indirimli. Ancak Barcelona Card da bu yaştaki turistler için indirimli olduğu için kendiniz için yapacağınız maliyet karşılaştırmasını çocuğunuz için de yapabilir ve faydalıysa Barcelona Card alabilirsiniz.

Barselona gezinizde ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

12 thoughts on “Barcelona Card Nedir? Nerelerde Geçerli? Fiyatları”

 1. Berna Nur Berker

  Merhaba
  Barcelona card toplu taşımada yalnız zone 1 de mi geçerli yoksa diğer zonelarda da kullanabilir miyiz? Costa brava plajlarına da gidebilir miyiz?

 2. İyi günler. Barcelona card sıra beklememe durumu nasıl oluyor acaba? Ayrı bir gişeden mi bilet alıyoruz? Teşekkürler.

 3. Merhaba, yaziniz icin cok tesekkurler, cok faydalandim. Iki gun sonra 5 yasindaki cocugumuzla Barcelona´ya gidecegiz. Ulasim bu yastaki cocuk icin ucretsiz mi yoksa ona da indirimli bilet almamiz gerekiyor mu? 3 gun kalacagiz ama genelde yuruyerek ve taksiyle gezeriz diye dusunmustuk, mesafeler yakin oldugu icin cok tutmaz diye dusunduk ama Barcelona card alip toplu tasimayla mi gezmek daha mantikli olur? Tesekkurler

  1. Sıra beklememek için online bilet almayı düşünüyordum ancak barselona card ile de sıra beklemediğimizi okuyunca nasıl olduğunu öğrenip ona göre hareket etmek istedim. Barselona card ile bilet alımını gerçekleştirirken ayrı bir gişeden mi bilet alıyoruz? Sıra beklememe nasıl oluyor yani? Teşekkürler.

 4. Merhaba,

  Ben ve kız arkadaşım 1 günlüğüne barcelona’ya gideceğiz. Size sorum şu barcelona card’ın 24 saatlik versiyonu yok mu? Aynı şekilde barcelona card expres’in 24 saatlik versiyonu yok mu? Ayrıca bu kartlardan herhangi birini aldığımda zone farkı olmadan tüm zone’lar da kullanabilir miyiz?

  Şimdiden teşekkürler,

  1. Merhaba Tuncay Bey,

   Her ikisinde de 24 saatlik versiyonlar yok. İsterseniz 48 saat geçerliliği olan Barcelona Card Express alabilirsiniz, yanlış hatırlamıyorsam 20 Euro idi. Ancak o da eğer bir günde 20 Euro’dan daha fazla indirim alacak şekilde gezerseniz size faydalı olur. (Ya da sık toplu taşıma kullanırsanız).
   Toplu taşıma tüm şehir içinde geçerli.

 5. Merhabalar.Yazınız için çok teşekkürler.Benim de bir sorum olacak.Ben 2 ay kalacağım ama yazınızda maksimum 120 saatlik kullanımı olan Barcelona Card var.Türkiye’de olduğu gibi aylık kullanılabilen bir seyahat kartı yok mu?

 6. Merhaba,
  Biz de 4 kişilik bir grupla 2 ay sonra gitmeyi planlıyoruz. Fakat tek bir tane barcelona card alıp onu 4 kişi kullanabiliyor muyuz acaba? müze girişlerinde de 4 tane mi indirim oluyor?

  1. Merhabalar, bu tip kartlardan faydalanmak için kişi başı birer adet almanız gerekiyor. Yani tek bir kart alıp bunu topluca kullanmazsınız maalesef. Şimdiden Barselona’da eğlenceli bir tatil geçirmenizi dilerim. Sevgiler.

 7. Merhaba
  açıklayıcı bir yazı olmuş,paylaşımlarınız için teşekkürler.
  barcelona card aldığımızda belli başlı yerlere indirimli olarak girebiliyoruz fakat indirim yapılan yerlerden biletleri internet üzerinden alırsak da yaklaşık avantajı sağlıyoruz ve ayrıca bilet için sıra beklemekten kurtuluyoruz. ulaşım için sağladığı avantaj dışında pekte bir getirisi yok gibi duruyor

  1. Işıl Arıkan

   Merhaba Nazmi Bey,
   Çoğu durumda haklısınız. O yüzden gitmeden önce ziyaret edilecek yerlerin programını yapmak ve kartlı karsız maliyetleri çıkartarak karar vermek bu konuda en kârlısı. Bazı seyahat programlarında da kârlı olabiliyor çünkü.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top