Barselona plajları
Barceloneta Plajı

Barceloneta, Barselona’nın şehir merkezinin hemen altındaki sahil kenarında yer alan sakin ama güzel bir semttir. Küçük restoranları ve kafeleriyle ünlü olan semt ayrıca kent merkezine en yakın plaja da sahiptir. Limanın yanında uzanan dar sokakları, küçük meydanları ve eski barlarıyla bu geleneksel balıkçı semti, büyük alışveriş merkezleri ve hareketli yaşamı ile bilinen komşusu Port Olimpic’ten dünyalar kadar farklıdır.

Barceloneta, Ciutadella’daki kalenin yapımı sırasında evlerinden olan insanlarına yer sağlamak için 1753 yılında mimar ve askeri mühendis Juan Martin del Cermeno tarafından tasarlanmıştır. O zamandan beri daha çok işçilerin ve balıkçıların yaşadığı bölgede ızgara biçiminde sıralanmış, her odasında sokağa bakan bir pencere bulunan iki üç katlı evlerde samimi ve sıcak bir ortam yaratılmıştır. Birbirine sıkı sıkıya bağlı semt sakinleri ve eski mekânlarla şehrin 150 yıl önceki halini canlandıran bir görüntü ortaya çıkar.

Barceloneta, Barselona
Barceloneta, Barselona

Semtin ortasında Barok kilise Sant Miquel del Port vardır. Ayrıca semt, bar ve restoranları bünyesinde bulunduran, yerel bir pazar olan Mercat de la Barceloneta (07.00’de açılıyor, Pazartesi ve cumartesi öğleden sonra kapalı) bulunuyor.

Barceloneta, Barselona
Barceloneta, Barselona

Barceloneta’ya Ulaşım

Ulaşım: “Barcelonata” metro durağında inerek bölgeye ulaşabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın