istanbul Barış Manço Evi Müzesi hakkında bilgiler

Barış Manço, 81300, Moda”. İstanbul Kadıköy denildiğinde akla nasıl ilk olarak Moda geliyorsa, Moda dendiğinde de akla ilk gelen Barış Manço Evi oluyor. Ölümünün üzerinden uzun süre geçmesine rağmen ev halen daha sanatçının sevenleri ile dolup taşıyor.

Barış Manço Evi Hakkında Bilgiler

Ünlü sanatçının ailesi ile birlikte yaşadığı ve çalışmalarını yaptığı ev, İngiliz Mr. Dawson tarafından 1895-1900 yılları arasında Pape Kalfa’ya yaptırılmış.

Dawson’un ülkesine döndüğü 1930’lu yıllardan itibaren birkaç kez el değiştiren yapı, 1965’te John Whittall tarafından satın alınmış ve uzun süre Whittall Köşkü adı ile anılmış. 1984 yılına gelindiğindeyse Manço, köşkü Whittall ailesinin hayatta kalan son fertlerinden satın almış ve restore ettirmiş.

Barış Manço Evi giriş

19. yüzyıl Viktoryen tarzı yapı, 1999 yılında hayatını kaybeden sanatçının “Bir insan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır.” sözünden yola çıkılarak ailesi, Kadıköy Belediyesi ve Türk Halk Bankası’nın ortak çalışması ile müzeye dönüştürülmüş.

Gerçekleştirilen çalışmaların ardından 2010 yılında kapılarını ziyaretçilere açan köşkün 3 katındaki yaşam alanları ve bodrumundaki bölüm tamamen Barış Manço’nun eşyaları ile dolu durumda.

Barış Manço Evi nerede ve nasıl gidilir?

Barış Manço Müzesi nerede ve nasıl gidilir

Müze haline getirilmiş tarihi köşk, İstanbul’un sosyal hayat bakımından popüler ilçelerinden Kadıköy’ün Moda Semti’nde yer alıyor. Kadıköy Rıhtımı’na yürüme mesafesindeki müzeye ulaşmak için başta vapur seferleri olmak üzere ilçenin sahil kesiminden geçen tüm otobüs ve minibüs seferlerini kullanabilirsiniz.

Bölgede ayrıca kendi araçları ile seyahat etmeyi tercih edenlerin kullanabilecekleri birkaç otopark bulunuyor.

Barış Manço Evi’nin Bölümleri

Barış Manço Evi istanbul gezilecek yerler

Daha önce de bahsettiğim gibi tarihi köşk 3 katlı olarak inşa edilmiş. Bu katlarla birlikte müze alanı olarak bir de bodrumdaki bölüm kullanılıyor.

Yapının giriş kısmını oluşturan ilk katta salon, yemek odası ve kıyafet odası bulunuyor. Salona girdiğinizde ilk olarak sanatçının  “O benim rüyam” dediği ve bestelerini yaptığı Steinway B2010 kuyruklu piyanosunun başındaki Barış Manço heykeli sizleri karşılıyor.

Salonda ayrıca Manço’nun dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı cam eşya koleksiyonu ve ödülleri sergileniyor. 90 kilo ağırlığındaki Fransız yapımı görkemli bir avizenin aydınlattığı yemek odasını tıpkı salonda olduğu gibi ödüller ve cam mine işlemeli likör takımları süslüyor.

Bunlar dışında odada en çok ilgiyi İngiliz yapımı masa ve Napolyon tarzı dolap çekiyor. Geçmişte yemek odasına servis yapılırken kullanılan bölümse müzenin kuruluşu ile birlikte sanatçının kostümlerinin sergilendiği alana dönüştürülmüş.

Barış Manço Evi istanbul gezilecek yerler

Bir üst katta sizleri sanatçının eşyaları ile dolu olan yatak odaları bekliyor. Yapının son katında Doğukan ve Batıkan Manço’nun odaları yer alıyor. Doğukan Manço’nun odası sanatçının Belçika Kraliyet Akademisi’nde eğitim aldığı yıllarda üzerinde çalıştığı grafik ve resim çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

Batıkan Manço’nun odası ise “Adam Olacak Çocuk” teması ile döşenmiş ve sanatçının çekimlerde kullandığı ekipman buraya yerleştirilmiş. Odayı gezerken programı yeniden izleme şansı yakalayabilirsiniz.

Barış Manço Evi giriş ücreti

Girişin alt katı ise arşiv ve Şövalye Odası olarak düzenlenmiş. Döneme ait eşyaların bulunduğu odada Belçika Kraliyet Ailesi tarafından şövalyelik unvanı verilen Manço’nun resim yaparken kullandığı malzemeleri görebilirsiniz.

Barış Manço Müzesi yatak odası

Ayrıca evin yazlık ve kışlık olmak üzere 2 bahçesi bulunuyor. Özellikle yazlık bahçedeki plak şeklindeki masalar ve nota şeklindeki sandalyeler, oldukça ilgi çekici bir görünüm sergiliyor.

Barış Manço Evi Giriş Ücreti 2017

Barış Manço Müzesi kadıköy istanbul gezilecek yerler

Müze ev, resmi ve dini bayramlar ile pazartesi hariç haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Grup halinde müzeyi ziyaret edeceklerin, önceden telefon ile rezervasyon yaptırmaları rica ediliyor.

Eğer böyle bir niyetiniz olursa, gerekli iletişim bilgilerine barismanco.kadikoy.bel.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Barış Manço Evi’ni ziyaret etmek isteyenlerden tam bilet için 10, indirimli içinse 5 Türk Lirası talep ediliyor. Eğer Barış Manço hayraysanız bu ufak müzeyi İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın