Barselona Barri Gotic hakkında bilgiler

Barselona’nın Uzak Geçmişine Tanıklık Edin: Barri Gotic

Barselona tarih, sanat, gece hayatı, deniz, güneş ve huzurun hepsinin bir arada bulunabileceği bir şehir. Ve bu büyüleyici şehrin tarihsel açıdan en önemli bölgesi de Türkçe’de Gotik Semt diyebileceğimiz Barri Gotic.

Bugün Katalonya Hükümet Binası, Barselona Belediye Binası ve ünlü Barselona Katedrali’nin de yer aldığı Barri Gotic, sınırlarının hemen dışındaki La Rambla Caddesi, El Born Semti gibi yerlerle komşuluğuyla da önemli bir bölge.

Her köşesi tarih kokan ve her sokağı nefes kesici bir estetik anlayışıyla inşa edilen bu semti daha yakından tanıyalım mı? Başlamadan önce belirteyim; semti ve burada yer alan bazı yapıların içini doya doya keşfetmek için en az 1 gününüzü buraya ayırın.

Barri Gotic Hakkında Bilgiler

Placa Reial Barri Gotic Barselona fotoğraflar

Bugün etrafınıza baktığınızda birer nakış gibi işlenmiş tarihi yapıların modern binalarla komşuluk ettiği, dev cadde ve bulvarların parke taşlı dar sokaklarla çevrildiği, keyifle oturmalık cafelerin lüks mağazalara karıştığı Barri Gotic Barselona’nın hem turistik anlamda merkezi hem de yönetim açısından.

O yüzden Barri Gotic için Barselona’nın en önemli bölgelerinden biri diyebiliriz. Kısaca tarihçesiyle başlamak gerekirse…

Barri Gotic Tarihi

Barri Gotic'te görülmesi gereken yerler

MÖ 1. Yüzyılda Romalılar tarafından küçük bir şehir olarak kurulan Barcino aslında uzun bir süre öyle kalmış. Ardından bir büyüme dönemine giren kentin en büyük gelişmesi 14. ve 15. yüzyıllarda gerçekleşmiş.

İşte bu dönemde şehre kazandırılan Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden Ortaçağ yapıları Barri Gotic dediğimiz bölgeyi oluşturuyor.

Barri Gotic Gezilecek Yerler

Barri Gotic'te gezilecek görülecek yerler

Barri Gotic hem kendi içerisindeki yapılar ve labirenti andıran sokakları ile büyüleyici hem de çevresindeki (El Born, La Ribera, Katalunya Meydanı, La Rambla Caddesi gibi) bölgelerle uyum içerisinde.

Burada isterseniz bir program çerçevesinde gezip tarihi yapıları görün, sokaklarını keşfedin, isterseniz başıboş bir şekilde dolaşıp karışınıza çıkanların tadını çıkarın. Her durumda etkilenmemeniz mümkün olmayan bir bölge. Planlı programlı gezmeyi sevenler için burada görebileceğiniz yerler ve yapılar ise…

1. Barselona Katedrali

Barselona Katedrali Barri Gotic gezisi

Önce bir Roma tapınağı sonra da bir cami olan temellerin üzerinde 1298 yılında yapımı başlanan Barselona Katedrali‘nin tamamlanması –belki inanmazsınız- 20. YY başlarında gerçekleşmiş. Haliyle katedral 7 yüzyıllık bir döneme dair semboller ve mimari ile dolu.

Gotik mimarinin büyüleyici örneklerinden biri olan Barselona Katedrali oymalı süslemeleri ve Fransız Mimar Charles Galters‘in tasarımıyla, sekizgen çan kuleleriyle, Sant Benet Şapeliyle, avlusuyla, çeşitli Avrupa Handeanlıklarına ait armalarla süslenmiş koro sıralarıyla, Katalan tarzı sütun ve nefleriyle mutlaka içerisini de görmeniz gereken bir tarihi eser.

Her gün 08:00–19:30 arası açık olan katedrale girişler 13:00–17:00 arasında rehberli turlardan dolayı ücretli. Diğer saatlerde ücretsiz.

2. Sant Jeume Meydanı (Plaça de Sant Jaume)

Placa de Sant Jaume Barri Gotic resimleri

Eski Roma kenti Barcino’nun şehir merkezi olan Sant Jeume Meydanı bugün hem Barri Gotic merkezi hem de Katalonya Hükümet Binası ve Barselona Belediyesine ev sahipliği yaptığı için yönetim merkezi. Meydanda biraz soluklanıp şehrin ruhunu dinlemek ve eşsiz Gotik yapıları seyretmek için az da olsa zaman ayırın.

3. Katalonya Hükümet Binası (Palau de la Generalitat)

Sant Jeume Meydanı’nda yer alan ve hatta meydanın en güzel eserlerinden Katalonya Hükümet Binası’nın sadece 23 Nisan Sant Jordi Günü’nde halka açık olduğunu belirteyim.

1403 yılından beri Katalonya Hükümeti’nin merkezi olan yapı geç dönem Gotik ve erken Rönesans karışımı bir yapı.

4. Barselona Belediye Binası (Casa de la Ciutat)

Katalonya Hükümet Binası’nın karşısında yer alan Casa de la Ciutat meydana hakim bir diğer yapı. 14. YY’da yapılan bina girişindeki I. Jaume ve Fiveller heykelleriyle dikkat çekiyor.

Sadece 12 Şubat ve 23 Nisan günlerinde ziyarete açık olan Barselona Belediye Binası dışarıdan da görülmeye değer.

5. Kraliyet Sarayı (Palau Reial)

Palau Reial de Pedralbes Barri Gotic bölgesi Barselona

13. YY’da inşa edilen Kraliyet Sarayı Barselona’da kraliyet üyelerinin ağırlandığı bir yapı. Tarihteki önemi ise 1492 yılında Kral Ferdinand ve Kraliçe Isabel’in Amerika’dan dönen Kristof Kolomb’u burada karşılaşmış olmalarından geliyor.

Bu arada bu karşılamanın yapıldığı Salo del Tinell Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri. Saray Pazartesi hariç her gün 10:00–20:00 arası ziyarete açık.

6. Frederic Mares Müzesi

Frederic Mares Müzesi Barri Gotic Barselona

Katalan Heylektraş Frederic Mares‘in hem kendi eserlerinin, hem de hayatı boyunca tutkuyla topladığı diğer heykel ve dekoratif ürünlerin sergilendiği Frederic Mares Müzesi hem içindeki eserlerle hem de yapının kendisi ile görmeye değer.

Tarih boyunca piskoposların, kontların, hakimlerin ve rahibelerin ikametgahı olan binada yer alan Mares’e ait olan daire heykeltraş tarafından önce müzeye dönüştürülmüş. Ardından müze tüm binayı ele geçirmiş.

Romanesk ve Gotik dinsel sanat eserleri ile ilgileniyorsanız Frederic Mares Müzesi dünya üzerinde görebileceğiniz en güzel müzelerden biri.

7. Başdiyakoz Konağı (Casa de l’Ardiaca)

Casa de l Ardiaca Barri Gotic Barselona

12.YY’dan kalma yapı bir zamanlar Roma surlarının bulunduğu yere inşa edilmiş. Gotik tarzda yapılan binaya sonradan Rönesans tarzı ve modern ögeler de eklenmiş ancak binanın ruhuna uygun bir şekilde.

Casa de l’Ardiaca bugün şehir arşivlerine ev sahipliği yapıyor ancak büyüleyici bir mimariye sahip olduğundan hafta içi her gün 09:00–20:45 arası, Cumartesi günleri de 09:00–13:00 arası ziyarete açık.

Barric Gotic burada bahsettiklerimden çok daha fazla yapıya sahip. Picasso Müzesi, Şehrin en önemli konser salonu Palau de la Musica Catalana, Esglesia de Santa Maria del Mar Kilisesi, Barbier-Mueller d’Art Müzesi bunlardan sadece birkaçı. En iyisi siz en rahat ayakkabılarınızı giyin ve dar sokaklarda başka neler var ona da bir bakın.

Barri Gotic Nerede ve Nasıl Gidilir?

Barri Gotic konumu

Şehrin merkezinde olması sebebiyle Barri Gotic’e ulaşım çok kolay. 1, 3 ve 4 numaralı metrolarla Jaume 1 İstasyonu’nda inerek bölgeyi gezmeye başlayabilirsiniz.

Veya şehirdeki hemen her otobüs Kalatonya Meydanı‘ndan geçer, otobüsle gidip Katalonya Meydanı’nda inmeniz halinde 5-10 dakikalık bir yürüyüşle Barri Gotic’e ulaşabilirsiniz.

Barri Gotic Civarında Konaklama Alternatifleri

Barri Gotic konaklama Catalonia Catedral
Barri Gotic bölgesinde konaklamak isterseniz Catalonia Catedral adlı tesise göz atabilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Catalonia Catedral: Jaume 1 ve Liceu Metro İstasyonları’na yürüyerek 4-5 dakika mesafede yer alan Catalonia Catedral Barri Gotic içerisindeki tüm yapılara birkaç dakikalık uzaklıkta. Modern bir şekilde dekore edilmiş, konforlu odalara sahip olan otelde ayrıca bir restoran, bar ve yüzme havuzu da mevcut.

1700 konuğun Booking.com’da 9,2 gibi yüksek bir puanla değerlendirdiği oteli Barri Gotic Bölgesi’nde konaklamak isteyenlere öneririm. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Boutique Hotel H10 Montcada Barri Gotic otelleri
Boutique Hotel H10 Montcada, Barri Gotic’te konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi. Oteli incelemek için tıklayın.

4★ Boutique Hotel H10 Montcada: Jaume 1 Metro İstasyonu’nun yanında yer alan Hotel H10 konforlu odaları, SPA havuzu, restoranı ve manzaralı çatı barı ile keyifle zaman geçirilecek ideal bir otel.

Üstelik Barri Gotic’deki tüm yapılara yakınlığı sebebiyle zamanını otel dışında geçirecekler için ideal bir lokasyonda. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Barselona gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri Barselona gezi rehberiBarselona gezilecek yerler ve Barselona’da nerede kalınır? yazılarımızda bulabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Burcu Demirkaya

    3 hafta sonra barselona seyahatine çıkacak biri için çok faydalı oldu teşekkürler bu güzel yazı için 🙂 sevgiyle kalın..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top