Barselona'da ne yapılır, yapılacak şeyler listesi

Barselona’da ne yapılır? Güneşli plajları, Akdeniz misafirperverliği, sıradışı mimari yapıları ve benzersiz lezzetleri ile Barselona‘ya aşık olmamak elde değil.

Aslında bu benzersiz Katalan şehri sahip olduğumuz beş duyunun beşine de bir şekilde hitap ediyor. Tapas, paella, cava gibi tadılacak lezzetler, keşfedilecek pazarlar ve sergiler, seyredilecek mimari yapılar, kiliseler, alınacak benzersiz ürünler, hediyelikler…

Bu şehirde sıkılmak mümkün değil. Barselona’da Ne Yapılır yazısında sizlere kısaca hem şehirdeki görülmeye değer yerlerden hem de deneyimlemeye değer aktivitelerden bahsetmek istiyorum. Ben Barselona’ya doyamadım umarım siz tadını sonuna kadar çıkarırsınız.

Barselona’da ne yapılır? Barselona’da yapılacak şeyler yazı içeriği:

Barselona’da Ne Yapılır? Barselona’da Yapılacak Şeyler Listesi

 

Barselona tarih, gastronomi, sanat alanında pek çok esere sahip olmakla birlikte sanırım en öne çıkan özelliği farklı mimarisi. Her yıl milyonlarca turisti kendine çeken bu nefes kesici metropol gezginlere onlarca keyifli deneyim sunuyor. Aslında bize sadece kişisel tercihlerimize göre en çok keyif alacaklarımızı seçmek kalıyor diyebilirim.

Barselona’da Ne Yapılır yazısının bu kısmında şehrin farklı beğenilere hitap eden özellikleri ve eserlerinden bahsedeceğim kısaca. Ancak zamanınız varsa ve bütçeniz de yeterse hepsini deneyimlemenizi tavsiye ederim.

Barselona’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Tarihi merkez Ciutat Vella, yeni yerleşim Eixample ile merkezin doğusunda plajları ile bilinen Sant Marti Barselona’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Barselona’da nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Room Mate Pau, 4★ Catalonia Plaza Catalunya ve 5★ Eurostars Grand Marina şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

1. Gothic Quarter’da kaybolun.

Gothic Quarter Barselona'da yapılacak şeyler

Nüfusu 2 milyona yaklaşan bir metropol olan Barselona zengin tarihiyle de öne çıkıyor. Kentin Arap ve sonrasında gelen Katolik tarihi bir yana, daha yakın dönemde modernizm akımının başkenti olması da turistlere son derece zengin seçenekler sunmasına yarıyor.

Bu yüzden Barselona’da Ne Yapılır yazısında sizlere ilk önerim kentin tarihi bölgelerinde, zamanınız kısıtlıysa en azından Gothic Quarter‘da doyasıya dolaşmanız.

Barri Gòtic ya da Gothic Quarter Barselona’nın en eski bölgesi ve şehir merkezinde bulunması sebebiyle en yoğun yeri. Antik ve Roma Dönemi’nden kalma onlarca tarihi yapıyı bir arada görebileceğiniz bölge irili ufaklı meydanlarıyla da keşfedilmeyi bekliyor. Plaça de la Catedral, Plaça Reial, Plaça Sant Jaume bunlardan sadece birkaçı.

Eğer bu keyifli yürüyüşü kendi kendinize değil de, rehberlerden de bilgi alabileceğiniz şekilde organize bir yürüyüş turu olarak yapmak isterseniz çeşitli alternatifler de mevcut. İşte en popüler birkaçı:

Gothic Quarter Yürüyüş Turu: Barselona’nın tarihi bölgelerini 2 saat süren bir yürüyüş turunda, tecrübeli yerel rehberlerden kentin geçmişine ve yapılara dair hikayelerle gerçekleri dinleyerek gezmek isterseniz ideal bir yürüyüş turu. Gothic Quarter’ın her köşesini keşfedeceğiniz turun ücreti 18 Euro ve 100’ün üzerinde kullanıcı 4,4 puan vermiş.

Gothic Quarter Yürüyüş, Helikopter ve Bot Turu: Barselona’da Ne Yapılır yazısında sıradaki önerim bütçesi müsait olanlara veya bu deneyimi yaşayabilmek için bütçesini birazcık esnetebileceklere….

4 saat süren bu programda küçük bir grup olarak önce Gothic Quarter’ı rehberle birlikte geziyorsunuz. Ardından şehrin üzerinde kısa bir helikopter turu ve denizde bot turu yapıyorsunuz. Kısacası Barselona’yı karadan, denizden ve havadan keşfediyorsunuz. Daha ne olsun? Turun ücreti 108,5 Euro ve daha önceden bu turu almış olan 700’e yakın kullanıcı 5 üzerinden 4,7 puan vermiş.

2. La Sagrada Familia ile başlayıp Gaudi’nin izinden gidin.

Barselona'da ne yapılır la sagrada familia

Şüphesiz Barselona’nın en önemli turistik atraksiyonu Gaudi‘nin dini veya sivil eserleri. Aslında bu da kentin tarihinin önemli bir parçası ancak Gaudi’nin Barselona şehrinde önemli bir yeri olmasından dolayı Barselona’da Ne Yapılır yazısında ayrı bir madde olarak yer almayı hak ediyor. Tabii ünlü mimarın onlarca eseri arasından en ünlüsü de La Sagrada Familia Kilisesi.

1882 yılından 1926’daki ölümüne dek Katalan mimar Antoni Gaudi‘nin kendini adadığı Sagrada Familia son derece sıradışı bir mimariye sahip Gotik stili bir katedral. Yapımı hala bitmedi, bağışlarla sürdürülüyor. Ancak inşaat halinde bir kilise göreceğinizi düşünmeyin. İnşaatı devam eden kısımlar elbette var öte yandan La Sagrada Familia bitmemiş haliyle bile nefes kesici.

Aslında kilisenin yapımı için en başta başka bir mimar görevlendirilmiş. Bu mimarla yaşanan anlaşmazlıklardan sonra Gaudi projeyi devralmış ve orjinal neo Gotik stili biraz daha inovatif bir yaklaşımla değiştirmiş.

Kilise bugün hala temel Gotik stili elementlere sahip olsa da yüzlerce sıradışı özelliğe de sahip. Sabahları 09:00’da ziyarete açılan Sagrada Familia’ya giriş ücreti 15 Euro ve uzun kuyruklarda beklememek için biletinizi önceden satın almanızı öneririm.

Kentin hemen her yerinde ünlü mimarin eserlerinden başka örnekler de var. Yukarıda bahsettiğim Sagrada Familia gibi bir dini yapı dışında başlı başına bir masal diyarı Park GüellLa Pedrera (Casa Mila), Casa BattlóTorre Bellesguard ve Casa Vicens bunlardan sadece en önemlileri.

Hatta eğer bu eşsiz mimarin başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz, sıradışı eserlerine hayransanız aynı akımın devamı niteliğindeki Puig Cadafalch’ın Casa Amatller ve Palau de la Musica isimli eserlerini, Domenech Muntaner’in Casa Lleó Morera eserini de ziyaret edebilirsiniz.

La Sagrada Familia’yı kendi kendinize değil de, bir rehber eşliğinde ve zamanınızı verimli kullanacağınız bir program dahilinde gezmek isterseniz birkaç uygun fiyatlı ve popüler tur alternatifi de verebilirim:

Hızlı Girişli Sagrada Familia Turu: Daha önceden bu turu almış olan 16 binin üzerinde kullanıcının 5 üzerinden 4,7 puan verdiği turda kiliseye, önündeki bitmek bilmez kuyruklarda beklemeden öncelikli olarak girebilirsiniz. Yalnız bu pakette canlı veya ses kaydı rehber yok, kiliseyi istediğiniz kadar sürede istediğiniz şekilde kendiniz gezebilirsiniz. Turun ücreti ise kişi başı 22,60 Euro.

Rehberli Sagrada Familia Turu: Barselona’da Ne Yapılır yazısında yer vermek istediğim bu turu seçmeniz halinde ise hem girişteki kuyruğa takılmadan, kiliseye öncelikli giriş yapıyor, hem de İngilizce konuşan rehberlerden Gaudi ve kilisenin tarihçesine, içeride gördüğünüz eserlere dair detaylı bilgiler edinebiliyorsunuz. 1,5 saat süren turun ücreti 39 Euro ve kullanıcılar da 4,4 puan vermiş.

3. Las Ramblas’da yürüyün.

Barselona'da yapılacak şeyler la rambla

Kentin en turistik ve en kalabalık caddesi Las Ramblas isteseniz de istemeseniz de yolunuzun düşeceği bir nokta aslında. Şehir merkezinde yer alan ve sadece yaya trafiğine açık olan bu cadde aynı zamanda kentin de simgelerinden biri.

Gündüzleri turistler kadar kentin yerlilerinin de keyifle yürüdüğü, geceleri bir eğlence ve parti alanına dönüşen cadde üzerinde sayısız cafe, restoran, mağaza ve kendine bağlı olan onlarca küçük sokak yer alıyor.

Barselona’da Nerede Alışveriş Yapılır yazısında bahsettiğim kentin en ünlü gıda pazarı Mercats de Boqueria’nın da burada yer aldığını söylemeliyim.

4. Camp Nou Stadyumu’nu ziyaret edin.

Barselona'da ne yapılır barselona stadyum turu

Bir futbol fanatiği olsanız da olmasanız da Barselona Futbol Kulübü’nün –ve Katalanlar’ın- gurur kaynağı Camp Nou Stadyumu‘nu ziyaret etmenizi öneririm. Ziyaretiniz sonrasında 100 bine yakın seyirci kapasitesi olan stadyumun misafir takımlar için neden ürkütücü olduğunu da anlayacaksınız.

Aslında mümkünse burada Barça‘nın bir maçını izlemenizi tavsiye ediyorum ancak Barselona ziyaretiniz sırasında bir maç yoksa en azından stadyumu ve müzesini görmelisiniz. Stadyuma ait müzede kulübün kazandığı sayısız kupa ve ödüllerin yanı sıra, futbol kültürüne dair interaktif görseller, soyunma odaları ve stadyum turu da yer alıyor. Giriş ücreti ise 25 Euro.

Bu ziyareti önceden organize etmek isterseniz size önerebileceğim tur ise:

Camp Nou Stadyumu ve Müzesi Turu: Kişi başı 26 Euro ücreti olan bu tura interaktif duvarları ve eğlenceli aktiviteleriyle müzeden başlayıp stadyuma geçebilir, soyunma odalarını, tüneli ve sahayı gezebilirsiniz. 2600’ün üzerinde kullanıcının 4,4 puan verdiği turu gerçek futbol fanlarına öneririm.

5. Picasso Müzesi’ni görün.

Barselona'da yapılacak şeyler müze picasso

Barselona’da ne yapılır diye düşünürken “Gaudi’ye de doyduk artık, yeter” demeye başladıysanız estetik algılarınızı biraz değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

Kentin bir başka sanat dehası Picasso‘ya ait eserleri kronolojik bir şekilde görebileceğiniz, sanatçının gelişimini gözlemleyebileceğiniz Picasso Müzesi‘ni gezmek için birkaç saatten daha fazla zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Zira müzede sanatçıya ait  binlerce eser yer alıyor.

Pazartesi hariç her gün ziyaret edebileceğiniz müze 09:00 – 19:00 arası açık ve giriş ücreti 11 Euro. (Çarşamba günleri kapanış 21:30’a kadar uzatılıyor ve her ayın ilk Pazar günü giriş ücretsiz).

6. Montjuic Tepesi’ne tırmanın ve Montjuic Kalesi’ni görün.

Barselona'da ne yapılır montjuic kalesi

Palau Sant Jordi ve 1992 Olimpiyat Oyunları’nda kullanılan diğer yapılar, Botanik Bahçeleri, Pavelló Mies van der Rohe and CaixaForum kültür merkezleri, Laribal Bahçesi ve Montjuic Kalesi gibi tarihi ve turistik yerleri görebileceğiniz Montjuic Tepesi‘nin tırmanma noktası Plaça de Espanya Meydanı‘nda başlıyor.

Tepeye çıkmak biraz yorucu ancak yorulduğunuza değecek güzellikler göreceksiniz. 18. ve 19. YY’da hapishane olarak da kullanılan tepe hem tarihi hem de doğal güzellikler açısından son derece zengin.

Kasım – Mart ayları arasında 10:00 – 18:00 ve Nisan – Ekim ayları arasında 10:00 – 20:00 arası ziyarete açık olan Montjuic Tepesi’ne giriş ücreti 5 Euro. Pazar günleri saat 15:00’den sonra ve her ayın ilk Pazar günü herhangi bir saatte ise giriş ücretsiz.

7. Bir konsere gidin.

Barselona'da yapılacak şeyler konser

Herkes bilmeyebilir ancak Barselona konser salonları ve canlı performans merkezleri ile dolu ve Razzmatazz, Apolo, Gran Teatre del Liceu, L’Auditori, Palau de la Musica Catalana bunlardan sadece birkaçı. Hatta kenti Primavera Sound, Festival Internacional de Jazz de Barcelona, Sonar veya Cruilla gibi müzik festivalleri zamanında ziyaret ederseniz yapılacaklar listenizde en azından 1 konsere gitmek mutlaka yer almalı.

8. Tapas tadın.

Barselona'da yapılacak şeyler

Barselona’da ne yapılır diye düşünürken gurme aktivitelerini sakın unutmayın. Birden fazla atıştırmalık yiyeceğin genel adı olan tapas sadece Barselona değil, tüm İspanya‘ya özgü bir lezzet yelpazesi ve mutlaka ama mutlaka damak tadınıza uygun seçenekler bulabilirsiniz.

Farklı tapaslarla ilgili daha detaylı bilgiyi Barselona’da ne yenir? yazımda okuyabilirsiniz, burada sadece “mutlaka tapas tadın” demekle yetiniyorum.

Eğer gastronomiye biraz ilgi duyuyor, denediğiniz lezzetlerle ilgili bilgi de edinmek istiyorsanız tapas tadımını mutlaka ama mutlaka bir gastronomi turuyla birleştirin. Barselona’da Ne Yapılır yazısında size bu konudaki tur önerilerim ise:

Bisikletle Barselona ve Tapas Turu: Kişi başı 34 Euro ücreti olan tura bisiklet, kask, yerel tur rehberi ve tapas tadımı dahil. 3 saatlik turda önce Gothic Quarter ve bazı Gaudi eserlerini bisikletle gezerken görüyor ardından bir tapas barında yerel lezzetlerin tadına bakıyorsunuz. Yeni bir tur olduğu için şimdilik çok fazla alan yok ancak turu almış olanların 5 puan verdiğini de belirtmek istedim.

Barselona Tapas Turu: Tecrübeli bir yerel yemek rehberi eşliğinde yapacağınız bu 4 saat süren turda hem Passeig de Gracia Bölgesi’nde yürüyüş yapıyor, hem de bu sırada 4 farklı restoranda çeşitli tapasları tadıyorsunuz. Üstelik tur gece yapıldığı için gününüzü bölmenize de gerek yok. Ücreti ise kişi başı 85 Euro.

9. Barseloneta Plajı’nın tadını çıkarın.

Barselona'da yapılacak şeyler barceloneta plaji

Tüm bu tarihi ve sanatsal eserlerin dışında Barselona şehir plajlarına da sahip bir kent. Port Olimpic Limanı‘nın ayırdığı iki plaj Barceloneta ve Nova Icaria masmavi berrak suları ve ince kumları ile keyif alacağınız yerlerden. Bunlar arasında daha popüler olanı Barceloneta.

Plajda sadece cafe ve restoranlar değil, duşlar, giyinme kabinleri, şemsiye ve şezlonglar da mevcut, size sadece mayonuzu giyip güneşin tadını çıkarmak kalıyor. Sıcak günlerde, boş şezlong ve şemsiye bulabilmek için erken gitmeniz tavsiye edilir.

10. Cava ve Vermut deneyin.

Barselona'da yapılacak şeyler blog

Her ikisi de İspanyol’dan ziyade Katalan Kültürü’ne ait içkiler olan Cava ve Vermut Barselona ziyaretiniz sırasında denemeniz gereken farklı lezzetlerden (elbette ki eğer alkol seviyorsanız). Özellikle Pazar öğleden sonraları kalabalık bir grup (veya aile) eşliğinde Vermut içmek kentin yerlilerinin de geleneklerinden.

Cava ise kutlama ve partilerin baş oyuncusu. İsterseniz Barselona’da deneyin, isterseniz hatıra olarak alıp evde için, ama Cava ve Vermut’u yapılacaklar listenize ekleyin.

Özetle Barselona’da Ne Yapılır?

Barselona'da yapılacak şeyler listesi

Barselona’da ne yapılır diye düşünenlerin işi gerçekten zor. Bu büyüleyici şehir o kadar farklı beklentilere hitap eden, o kadar çeşitli aktivitelerle dolu ki… Ben yine de zamanı ve belki bütçesi de kısıtlı olanlar için bir “olmazsa olmazlar” listesi vereyim:

Kentin Gothic Quarter Bölgesi ve La Rambla Caddesi‘ni mutlaka yürüyün. Bu yürüyüş sırasında da bir yerlerde oturup lezzetli tapaslardan tadın. Sagrada Familia ziyaretini mutlaka yapın. Hala zamanınız kalırsa Gaudi’nin diğer eserlerini, ya da en azından Park Güell‘i görmeden dönmeyin.

Eğer yazı içerisinde bahsettiğim turlardan alırsanız, her şey önceden organize edilmiş olacağı, hatta bir rehber sizi yönlendireceği için zamanınızı da daha verimli kullanabilirsiniz.

Barselona’da ne yapılır yazısı boyunca İspanya’nın popüler şehri Barselona’da yapılacak şeyler hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım. Şehirde ilgili ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri

Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın